Két típusú szülő létezik. Az egyik mindentől óvni akarja a gyerekét és megkímélni, a másik pedig úgy tartja, a gyereket munkára kell nevelni. Az igazság szerintem valahol középtájon helyezkedik el. Nem tartom jónak, ha úgy nőnek fel a gyereket, hogy azt hiszik, a vasalt ruha varázslat által kerül a szekrénybe, a pénzért pedig elég annyi erőfeszítést tenni, hogy beüti a pin kódot az automatába.
Ugyanígy az sem jó, ha nincs szabadideje, feladatainak sora viszont végtelen. Nem csak otthon, de a vállalkozásban is. Mindezt minden viszonzás nélkül, mondván, ő is a családért dolgozik, és abból lesz kenyér az asztalon, meg tévé és új cipő. Hogy megtanulja-e ez a gyerek, hogy a munkája értékes? Biztosan nem.
Hogy akkor mi a megoldás?
Minden ember életében vannak dolgok, amiket meg kell csinálni, mindenféle ellenszolgáltatás nélkül, és van munka, amit bizony nem feltétlen jókedvünkben, hanem pénzért végzünk el. Így kéne ezt a gyerek életében is. Például az, hogy saját feladatokat kap és teljesít a házimunkában, az olyan valami, amit meg kell csinálni. Anya sem kap érte fizetést, hogy általában főz, mos, takarít és apa sem fizetésért nyírja a füvet.
Korosztályának megfelelően minden gyerek be tud segíteni valamiben, legyen az zokni párosítás, vagy a mosogatógép be és kipakolása, de fontos megtanulniuk, hogy ezek nem maguktól történnek meg. Legyenek a gyerekeknek saját feladataik, amiket a házimunkából nekik kell elvégezni. Persze nem kell mindent rájuk hárítani, de egy kis felelősség még nem ártott meg senkinek.
Nézzünk példákat: 4-5 évesen már szét tudja válogatni a ruhákat színek szerint, mielőtt a mosásba mennének. 7-8 évesen már be is tudja indítani a mosógépet. Míg óvodás, addig adogathatja a ruhákat a teregetéshez, míg nagyobb gyerekként maga is teregethet. Ez feladat, amit nem addig végez, míg kedve van, hanem addig, míg el nem végezte.
Fontos azonban a példamutatás. Mindenkinek legyen meg a feladata otthon. Anyának is, a gyerekeknek is és apának is. Az nem megy, hogy apa leteszi a munkát négykor, és utána sörrel a kezében beül a tévé elé vacsoráig. Ilyen szülő milyen alapon vár el plusz erőfeszítést a gyerektől iskola után? Piti dolognak tűnik, de mindenki csak profitálhat belőle, hiszen a munka oszlásával nő a szabadidő és az együtt töltött idő lehetősége mindenki számára.
Munka, amiért fizetés jár
Viszont ha már szórólapozásra kérjük, vagy céges meghívók borítékolására, az bizony már munka, amiért fizetség is jár. Akár szerződést is köthetünk vele, de fontos, hogy ehhez mindketten tartsuk is magunkat. Fizetség csak az elvégzett munkáért jár, akkor viszont mindenképpen. Nem feltétlen pénzről, hanem ekként megtermelt luxusnak számító javakról is beszélhetünk. Például egy márkásabb holmi, amire vágyik, vagy X mennyiségű munka egy jobb mobiltelefon. Becsüljük meg a gyerek idejét és energiáját. Ez nem csak abban segít, hogy ő megtanulja a munka, az ő munkájának értékét, de a továbbiakban a mi munkánkhoz is másként fog hozzá állni.
Arról, hogy a gyereket a családi üzlet érdekelje, és arra irányítsuk, amit a családi vállalkozásban szeretnénk, egy későbbi cikk fog szólni. Családi vállalkozásokkal dolgozó coachként ez bizony gyakori téma és fontos feladat!
Fotó: laterjay/pixabay
|
Kulcsár KrisztinaCsaládi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, trénerElérhetőségeim: Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata Telefon: 06-20/662-45-69 E-mail: christina.kulcsar@gmail.com Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu, www.soultherapy.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)