Coachként gyakran fordulnak hozzám ügyfeleim azzal, hogy instabil pénzügyi helyzetben vannak, ráadásul erre a szituációra még rátesznek a gyakran változó körülmények: válás, munkanélküliség, költözés, munkahelyváltás, a remélt fizetésemelés vagy előléptetés elmaradása, áremelkedés, adótörvények változása... - a lehetőségek és a belőlük előállítható kombinációk száma szinte végtelen. Ezzel indokolják, hogy nehezen tudnak előbbre jutni, anyagilag inkább stagnálnak, sem mint fejlődnének.
Aztán a helyzet felmérése során végigmegyünk a legalapvetőbb eszközökön, amiket a tapasztalatom szerint anyagi helyzettől függetlenül mindenkinek alkalmaznia kellene: ha szegény, akkor azért, hogy ez a helyzet javuljon, ha pedig gazdag, akkor azért, hogy ez így is maradjon. A legtöbben nem, vagy csak nagyon szőrmentén alkalmazzák ezeket az eszközöket.
Van azonban egy eszköz, ami a leginkább alkalmas arra, hogy lélektanilag is stabilizálja a bizonytalan helyzetünk miatti kedélyállapotunkat, és csökkentse az emiatt bekövetkező stresszt. Érdekes módon éppen ez az az eszköz, aminek a legkevésbé látják az értelmét a legtöbben.
Mi ez az eszköz?
A tervezés
Amikor felvetem a tervezés lehetőségét, a legtöbben úgy néznek rám, mint egy UFO-ra. Hitetlenkedve rázzák a fejüket, és elkerekedett szemekkel néznek rám. Szinte már borítékolni tudnám az első ösztönös kérdést ilyenkor:
"Tervezni? Erre a bizonytalanságra? Hogyan lehetne?"
Fordítva ülünk a lovon
Amikor aztán mégiscsak nekifogunk a dolognak, már ügyfeleim is elismerik, hogy
1. mégiscsak lehet tervezni a bizonytalanságban is,
2. sőt egyenesen kell tervezni a bizonytalanságban!
Vagyis mi ülünk fordítva azon a bizonyos pacin, amikor csípőből rávágjuk, hogy a bizonytalanságban nem lehet tervezni. Tervezni ugyanis a biztos körülmények között szükségtelen. Minek? Azért, hogy kiszámítsuk, ami amúgy is nyilvánvaló?
A tervezést éppen azért találták ki, hogy
1. lehetőség szerint minél több bizonytalansági tényezőt vagy kiszűrjünk,
2. vagy minél több bizonytalansági tényezőre felkészülhessünk, és így kiküszöböljük, de legalábbis csökkentsük a hatásukat.
Vagyis a tervezésre éppen akkor van a legnagyobb szükség, amikor bizonytalanságban vagyunk. A tervezés a stabilizálás első, de talán lélektanilag is legfontosabb lépése.
Miért tesz jót a nyugalmadnak a tervezés?
Mert jövőképet ad. Perspektívát.
Márpedig ha van ilyened, akkor az olyan, mintha látnád a fényt az alagút végén. Reményt ad, és megnyugvást, hogy nem hiábavaló, amit csinálsz, hogy van célja és értelme az erőfeszítéseidnek.
A másik fontos lélektani hatása pedig ott jelentkezik, hogy a jövőképpel megvan Benned az a tudat is, hogy kézben tartod a dolgaidat: Te irányítasz, hiszen tudod, hogy mit akarsz.
A pénzügyi coach (köz)beszól:
Na, ez a másik vaskos tévhit. A tervezéssel tényleg csak azt tudom, hogy mit és hogyan akarok - ez azonban a körülmények változásával szintén változtatásra szorulhat. Ez két dolgot jelent:
1. a tervek megváltoztathatóak
2. a cél a lényeg, vagyis az az elsődlegesen fontos, hogy tudd, hová akarsz jutni - és nem kizárólag az, hogy hogyan.
Még egy apróság, ami jót tesz a biztonságérzetednek
Ez pedig a tervezés időtávja.
Minél hosszabb időre tervezel, annál bizonytalanabb a kimenetel. Érdekes módon az ügyfeleimnél ennek az ellenkezőjét figyeltem meg: minél távolabbi időszakra van fogalmunk arról, hogy mihez is kezdjünk magunkkal, annál megnyugtatóbb számunkra, hogy van jövő, van perspektíva. Ki ne szeretné a bizonyosságot, hogy egész életében jól, de legalábbis egyre jobban fog menni a sora? Bár ilyen bizonyosságunk nincs, de egy képet már látni fogunk magunkról és az életünkről. Az agyunk pedig képekben gondolkodik, a képek jelentik számára a megfogható információkat. (Nem véletlen, hogy pl. a fahéj és a narancs illatáról is távoli, gyerekkori karácsonyok képei ugranak be, és csak azután a nagyi sütijének az íze.)
Ez persze még messze nem jelenti azt, hogy a megvalósítással ne kéne törődnünk, a lelkesedés fenntartásában, a kitartásban ugyanis a menet közben elért részsikereknek is nagyon fontos szerepük van.
Indulásként azonban elégedjünk meg azzal, hogy tudjuk, hová akarunk eljutni, és ennek érdekében mit akarunk csinálni - ugyanis ez már bőven eléggé megnyugtató ahhoz, hogy képesek legyünk tiszta fejjel, higgadtabban gondolkodni, és nekigyürkőzni a megvalósításnak.
Ha még mindig vannak kétségeid, hogy menni fog-e Neked a tervezés, akkor írj akár itt, a CsaládiNeten keresztül, akár erre az e-mail címre! Ha írsz, nemcsak segítséget, de egy igen kedvező, pénztárcabarát meglepetést is kapsz. :)
A napfényes jó(l)lét legyen Veled!
:) Csilla :)
Fotó: adamr/Freedigitalphotos.net
|
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)