A családi vállalkozás nagyszerű dolog. Csupa olyan ember dolgozik benne, akik amúgy is nagyon jól ismerik egymást, ráadásul kötődnek is egymáshoz - mi baj lehetne? Ha ez valóban így lenne, akkor nem végződne annyi vállalkozási sztori pl. válással, vagy éppen a szülő-gyerek kapcsolat megromlásával. Máshol azonban tényleg így van. Elég, ha csak néhány nagy cégre gondolunk, mint pl. az Aldi, a Bosch vagy a Bertelsmann médiabirodalom, vagy pl. a Béres, vagy a Kürt - hogy magyar példákat is említsek.
Miért lehet az egyik családnak vállalkozásbirodalma, mások pedig még kisvállalkozásként megroppannak?
A családi vállalkozások titka - az együttműködés
Hangozzék ez bármilyen hihetetlenül is, amikor személyes pénzügyek kapcsán vezettem coaching-ot, női ügyfeleim kb. 80%-ánál kötöttünk ki a második, de legkésőbb harmadik ülésnél a párkapcsolati coachingnál. Miért? Mert egy pár között igazából soha nem a pénz a probléma, hanem a pénz kapcsán felmerülő értékrendek ütközése. Ezeket kell valahogyan úgy összesimítani, hogy minimalizáljuk a konfliktusok számát.
Gyakori módszerem ehhez, hogy a pár csináljon végig egy közös projektet. Olyat, amiben együtt kell dolgozniuk, működniük, és mindkettejüknek bele kell tenniük a dologba a maguk részét. Itt nem a háztartási munkára kell gondolni, mert az - elvileg - mindennapos dolog, ezért komfortzónán belül van. (Ha azonban sikerül más jellegű munkára rávenni a párokat, akkor ennek hatása meglátszik a családi munkamegosztáson is.) Ha azonban közösen csinálnak végig pl. egy jótékonysági munkát, vagy egyszerűen csak egy pénzkereső alkalmi melót, vagy a pár egyik tagja érdemben besegít a másik másodállásába, vagy akár a főállású melójába is (persze csak akkor, ha annak egy része otthon is végezhető, és értünk hozzá). Szóval nagyon sok variáció van, hogy ilyen lehetőségeket találjunk.
Miért fontos ez?
Mert a munka együttműködést igényel, és ezért jól összecsiszolódhatnak közben a felek. És azért a munka, mert az egy teljesen másik szituáció a családtagok számára. Általában nem ilyen helyzetben szoktuk működés közben látni a párunkat, gyerekünket, szüleinket, testvérünket, ezért nem lehet az együttműködésnek ezt a fokát csak a házi munka során elérni.
A családi vállalkozásban meg alapból ilyen szituációk tömkelegével találjuk szemben magunkat naponta többször is. Ezért nem biztos, hogy mindenki képes elfogadni az általa szeretett hozzátartózója viselkedését, ami egy munkaszituációban teljesen normális, de egy családi kapcsolatban már nem biztos. Ha egy stresszes helyzetben a cég vezetésével elfoglalt családfő utasítja a párját vagy a gyermekét, az munkahelyi környezetben teljesen normális, de ha ott családtagkánt viselkedünk, akkor könnyen sértődés lehet a vége. (Márpedig krízis megoldásakor nem biztos, hogy van idő a széplelkű magyarázatokra, kérlelésre és egyéb lélekápolásra.)
Mi a megoldás? - Készüljetek fel a családi vállalkozásra!
Lélekben és együttműködésben legalábbis mindenképpen.
Attól a pillanattól fogva, hogy megfordult a fejetekben a családi vállalkozás gondolata, keressetek olyan munkákat, ahol közösen kipróbálhatjátok Magatokat! Mégpedig többféle leosztásban is! Ha ugyanis egyszer az egyikőtök, máskor a másikótok lesz a főnök, a tervező, a végrehajtó, stb., akkor menet közben könnyen kiderül, hogy ki mire a legalkalmasabb. Ezzel pedig éles helyzetben sok vitát, veszekedést spórolhattok meg Magatoknak. (Nem kötelező, hogy egy családi vállalkozásban a férfi legyen a vezető. Nem egy olyan sikeres céget ismerek, például a Gazdagmami cégcsoportot - igen, most már egész kis cégcsoport létezik! -, ahol a nő a vezető, az említett esetben Vida Ági. Bár náluk kiegyenlített a vezetés: Ági a stratégiai vonalért felel, illetve ő a cég arca, a férje pedig amolyan szürke eminenciásként fogja össze a cégek mindennapos működését. Egyik sem mehetne a másik nélkül.)
Amiért még fontos a közös családi munka, ha vállalkozol...
Van az úgy, hogy csak Te leszel vállalkozó, a családod többi tagja - tevőleg és hivatalosan legalábbis - nem vesz részt benne. Amint azonban azt már korábban írtam a nagy vállalkozói bakiknál, a Te vállalkozásod ilyenkor is valahol a család vállalkozása. A vállalkozásod ugyanis egy olyan életformát kíván, amihez a családodnak is igencsak alkalmazkodnia kell.
Ilyenkor is jót tehet a közös munka. Vond be a családod arra hajlandó és életkora, tudása okán alkalmas tagjait, tudják, mit miért csinálsz, vegyenek részt benne. Akár már az előkészítésnél is beszállhatnak, ahogyan egy alapból családi vállalkozásban is javasolnám.
Ennek az az értelme, hogy így a családodnak pontos fogalma lesz róla, hogy mit miért csinálsz, miért kerül ez ennyi időbe - no és egy kicsit így magáénak fogja érezni a céget is. Így meg sokkal nehezebb a céget, a vállalkozói munkát okolni bármiért is, nem? ;)
Ha családi vállalkozás alapításán töritek a fejeteket, és alaposan fel akartok készülni rá, akkor ezeket a szempontokat mindenképpen vegyétek figyelembe!
Csengő kasszát és sikeres vállalkozást kívánok!
Fotó: franky242/Freedigitalphotos.net
|
Himer CsillaKisvállalkozások kreatív kontrollingjaElérhetőségem: Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)