Milyen sportot válasszunk?
A sportokkal való kapcsolat többnyire az általános iskolában kezdődik, bár néha egészen az óvodáig lecsúszik a választás ideje. A csemete belekóstol egy-két sporttevékenységbe, esetleg megtetszik neki az egyik, de az is lehet, hogy minden héten mást akar. Ilyenkor még nem szabad erőltetni, kiforrja magát a választás, mely két dologból tevődik össze: egyrészt, hogy milyen sport tetszik a gyereknek, másrészt, hogy melyikben bizonyul tehetségesnek.
Általánosan az a szokás, hogy a fiúkat terelgetik a több állóképességet, erőt igénylő sportok felé. Ilyenek a küzdősportok, labdajátékok. A lányokat inkább a fürgeséget, koncentrációt kívánó mozgásformák irányába vezetik, mint például szinkronúszás, atlétika.
A választásnál a kicsi személyiségét is érdemes figyelembe venni, kisiskolás korban már meglátszik, hogy ki csapatjátékos és ki magányos típus, vagy, hogy ki mennyire tűri a kudarcot.
Persze nem kell ragaszkodni a nemi sztereotípiákhoz, ha a lurkó arra vágyik – jégtáncos férfiakról és súlylökő nőkről is tudunk. Támogassuk a gyereket választásában. Engedjük több sportot kipróbálni, de azért jó néhány edzésre küldjük el, mielőtt döntene arról, hogy az adott tevékenység tetszik neki, vagy sem.
Miért jó a sport a gyereknek?
A sportolás a nyilvánvalón túl is tartogat előnyöket. A mozgás egészséges, és az orvosi értelemben vett egészség mellett a testfelépítést is pozitívan befolyásolja. Segít, hogy a lányod csinos és szexis, a fiad sportos és fess felnőtté váljon. Az ő korosztályuk nagyon sokat ad a külsejére, ezért az edzettség segít nekik érvényesülni, s az osztályban jobb pozícióba kerülni.
Megfigyelhető, hogy akik sportolnak, jobban tanulnak, mert a felelősségtudatuk, kitartásuk erősebb, mint nem sportoló társaiké. A verseny és csapatsportok űzésével vezetői képességek és kooperatív készségek alakulhatnak ki.
Később a munkahelyen is előnyt kovácsolhatnak a közös sportból és még abból is, ha az edző néha legorombítja őket – felnőttként nem lesz megdöbbentő, ha a főnöke kritikával illeti. A csapatszerepek elfogadása, a sportszerűség, az önfegyelem és a csalódás tűrése mind olyan kompetenciák, melyek nélkül nem fog tudni hatékonyan és elégedetten dolgozni.
Egy amerikai könyv, mely a sportoló szülőkhöz szól /Dan Doyle: A Sportoló Szülők Enciklopédiája/, kiemel egy felmérési eredményt, mely szerint az 500 legsikeresebb amerikai szakemberből 435 versenyszerűen sportolt fiatal korában.
A mozgás endorfint termel – ez az az örömhormon, mely az alkohol és a drog hatására is termelődik – ezért kisebb az esélye a káros szenvedélyeknek a sportolók körében.
Nagyon pozitív lelki mellékhatásai vannak a rendszeres mozgásnak, megnövekedett önbizalom, egészségesebb énkép társul hozzá. A sikeres sportolók, legyenek fiúk, vagy lányok, nagy népszerűségnek örvendenek és magabiztosabbak. Mivel személyiségüket tekintve kiegyensúlyozottak, kisebb az esélye annak, hogy rossz partnert választanak, s mivel energiáikat elvezetik, egyel kevesebb dolog készteti őket a túl korai szexuális életre. A sikerélmények is hozzájárulnak a jobb életminőséghez.
Mivel jár, ha sportol a kamasz?
Akinek sportoló gyermeke van, tudja, másképp alakulnak a délutánok, hétvégék, mint a többi családban. A hétvégi kirándulás, fűnyírás, mozi vagy lustálkodás helyett a sportoló-mamik korán kelnek. Kínosan ügyelnek arra, hogy mindenki meleg reggelit fogyasszon, persze csak miután időben felkeltek a srácok. Ezek az anyukák betéve ismerik a különböző ételhordó táskákat, kulacs-függesztőket, sporttáskákat és hátizsákokat, ráadásul azt is tudják, hogy mindezen profi felszerelésekből melyik gyereké melyik. Korán reggel megtöltik ezeket az eszközöket finom és egészséges szendvicsekkel, energiaszeletekkel, teával, multivitaminos italokkal, más szóval a bajnokok uzsonnájával. A családi autó rendszerint az ilyen családokban nagy, egyterű vagy kombi – csak abban fér el a rengeteg sporteszköz és felszerelés.
S ha sikerül a családi logisztikát megszervezni, már indul is a járat edzésre, meccsre, edzőtáborba, kit hova kell szállítani.
Mindez komoly szervezést és tűrőképességet igényel, a sportoló gyerekek szülei mégis azt mondják, megéri, és nem csinálnák másképpen. Bátorítsd hát te is sportra a gyermeked, hisz ezáltal olyan lépéselőnyhöz juthat, mely minden területen elkíséri egy életen át.
A te gyereked sportol valamit?
Kép: o.did / Flickr.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)