Míg régen csak a fényképes önéletrajz miatt aggódtak a jelentkezők, addig ma már a megjelenés, vagy az iskolai végzettség mellett az íráskép is döntő szerepet játszik. Egyre több munkaadó kér kézzel írt önéletrajzot, melyet később grafológus segítségével áttekinthet. Alapvetően nem a jelentkező személyiségét vizsgálják, legtöbb esetben a már előzőleg esélyesnek tűnő alkalmazott kézírásáról készíttetnek elemzést, melyből megtudhatják, hogy a jelentkező mennyire felel meg az adott szakterület elvárásainak (stressz-, vagy monotonitástűrő képesség, stb.).
Kérdés, hogy mennyire etikus a jelentkező írásképét elemezni, s mit tudhat meg belőle a munkáltató? A grafológus hozzávetőlegesen az egész személyiséget meghatározhatja az íráskép alapján, azonban a "magánéleti titkok" rejtve maradnak, a munkáltatók kizárólag a munkát befolyásoló személyiségjegyekre kíváncsiak. Általában nem kérnek írásos engedélyt a kézzel írt önéletrajz vizsgálatához, azonban érdemes tudnia a jelentkezőnek; ha kézzel írt önéletrajzot kérnek, esetleg a grafológiáról is szó esik a hirdetésben. Akkor érdemes előre érdeklődni a feltételekről.
És mindenkiben felmerül a kérdés, vajon félre lehet-e vezetni egy grafológust? Bizonyos feltételek mellet nyilván lehetséges, pl. ha más írja meg az önéletrajzot. Azonban a munkáltató többsége a személyes találkozó során "íráspróbát" végeztet a jelentkezővel, így kiderül, ha más írta meg a kéziratot.
Néhány tipp a pozitív kép kialakításához:
- Ne írjunk filctollal vagy ceruzával.
- Ne próbáljuk meg írásunkat torzítani.
- Használjuk a jól bevált aláírásunkat.
- Mindig tiszta papírra írjunk önéletrajzot.
- Az írás legyen folyamatos, jól áttekinthető.
- Nyomtatott betűk helyett írott betűkkel írjunk.