A vashiányos állapot épp úgy veszélyes lehet, mint az, ha a szervezet a kelleténél többet raktároz el az ásványi anyagból. Normális esetben a szükséges mennyiséget helyes étrenddel biztosítani tudjuk, most azt is megtudhatjuk, miként.
A vaskészletek túlzott mértékű felhalmozódása többnyire nem a fokozott vasbevitel következménye, mivel normális esetben a szervezet csak annyit raktároz el, amennyire valóban szüksége van.
Létezik azonban egy genetikai rendellenesség, a hemokromatózis, a vasanyagcsere zavara, mely során a vékonybél hámsejtjeinek vasfelvevő képessége a normálisnak kettő-négyszerese, és ez független a szervezet tényleges vasszükségletétől, tehát a vasfelszívódás szabályozatlanul történik. A folyamat férfiak körében gyakoribb, s hosszútávon a máj kóros elváltozásához és szívelégtelenséghez vezet.
A vas utánpótlásáról helyes étrend összeállításával gondoskodhatunk. Különösen magas a belsőségek, azon belül is a marhamáj vastartalma. Az osztriga, a vörös húsok, a pulyka, a halfélék, különösen a lazac és a búzacsíra szintén kiváló vasforrások. A vassal dúsított gabonapelyhek, a cékla, diófélék, magvak, az aszalt szilva, mazsola, a spenót, babfélék és lencse rendszeres fogyasztása szintén hozzájárul vaskészletünk feltöltéséhez.
Az utánpótlás másik módja kiegészítő készítmények szedése. Ezt különösen várandósság időszakában, illetve kisgyermekek esetében javasolhatja kezelőorvos. Fontos megjegyeznünk, hogy vaskészítmények szedését kizárólag orvosi utasításra kezdjük meg, az orvos által felírt mennyiségben. A túlzott vasbevitel szorulást, hányingert, hányást, hasmenést okozhat. Gyermekek esetében nagyobb mennyiség akár végzetes is lehet.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Nem elég azonban elegendő mennyiségű vas beviteléről gondoskodunk, a megfelelő hasznosuláshoz a felszívódást is segítenünk kell. A felszívódás szempontjából fontos, hogy milyen mennyiségben, és milyen ételekkel, tápanyagokkal fogyasztjuk egyidejűleg a vasat. Függ a szervezetben található vas mennyiségétől. Alacsony mértéknél fokozódik a bevitt vas felszívódása, bizonyos betegségek – Crohn, lisztérzékenység - esetében pedig csökken.
A jobb hasznosulás érdekében a vastartalmú ételeket fogyasszuk együtt C-vitamin tartalmú ételekkel. Vas sepenyőben történő főzés során az étel elkészítéséhez használt paradicsomlé, ecet, vagy citromlé képes kis mennyiségű vasat kioldani az edényből, ami ezután táplálékunk részévé válik. Az ily módon párolással készült ételekből különösen sok extra vasat nyerhetünk. A vacsorához fogyasszunk el bátran egy pohár bort is, a benne található cukor ugyanis szintén segíti a vas felszívódását.
A hír alapjául az „Iron” cikk szolgált.
www.orvostkeresek.hu
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértőnk, vagy ha egyszerűen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)