Mikor áll vissza a terhesség előtti alakom?
A terhesség előtti alak visszanyerése egyedi adottságoktól függ, és nem lehet egy általános időkeretet megadni.
A visszanyerés időtartama
- a terhesség alatti testsúlynövekedéstől,
- az anyai egészségi állapottól,
- a szoptatás időtartamától,
- az anyai életmódtól,
- valamint az egészségügyi állapottól függ.
Az orvosok tanácsai alapján az az ideális, ha szülés után 6-12 hónap alatt nyerjük vissza a korábbi súlyunkat.
A szoptatás is befolyásolhatja a fogyást, mivel a szoptató anyák általában több kalóriát égetnek, így ez gyorsíthatja a folyamatot.
Kapcsolódó cikkünk: Tényleg fogyaszt a szoptatás?
Gyorsíthatunk a folyamaton életmódváltással, helyes táplálkozással és rendszeres testmozgással. A sportnak azonban kezdetben mérsékeltnek kell lennie, majd szép lassan, fokozatosan növelhetjük a terhelést - és az orvosunk tanácsával és jóváhagyásával kell végeznünk.
Fontos megjegyezni, hogy minden nő testének eltérő a felépítése, és minden terhesség más-más hatással lehet az anyai szervezetre. Emiatt nagyon fontos, hogy az anyák a saját tempójukban és az egészségükre ügyelve nyerjék vissza a terhesség előtti alakjukat, és ne ragaszkodjanak egy általános időkerethez.
Milyen étkezéssel fogyhatok le a terhesség után?
A szülés utáni időszakban a helyes táplálkozás rendkívül fontos a test megfelelő regenerálódása és a szoptatás támogatása érdekében. Mutatunk néhány táplálkozási javaslatot erre az időszakra:
-
Fehérjék: A fehérjék létfontosságúak az anyai test regenerálódásához és a szoptatáshoz. Ajánlott az alacsony zsírtartalmú fehérjeforrások fogyasztása, mint például a csirkehús, hal, tojás, bab, diófélék, és a sovány húsfélék.
-
Zöldségek és gyümölcsök: Az egészséges zöldségek és gyümölcsök fogyasztása létfontosságú az anyai test számára a megfelelő tápanyagok, ásványi anyagok és antioxidánsok biztosítása érdekében. Nem mindegy azonban, mit választunk, ha fogyni szeretnénk: a gyümölcsök ugyanis általában magas glükóz és fruktóz tartalmúak, emiatt nem mindegyik jó választás fogyás céljából. Vannak olyan gyümölcsök, melyeknek szénhidráttartalma alacsony, rosttartalma pedig magas. A magas rosttartalom azért is kedvező, mert növeli a teltségérzetet.
-
A cikk a hirdetés alatt folytatódik.
Teljes kiőrlésű gabonafélék: A teljes kiőrlésű gabonafélék, mint például a barna rizs, a quinoa és a zab, magas rosttartalmuk miatt fontosak a megfelelő emésztés és az egészséges bélműködés biztosítása érdekében.
-
Egészséges zsírok: Az egészséges zsírok, mint például az olívaolaj, az avokádó és a halolaj, segíthetnek az anya egészségének fenntartásában és a szoptatás támogatásában.
-
Megfelelő folyadékbevitel: Fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszunk a terhesség utáni időszakban, mivel a szoptatás és a regenerálódás nagy mennyiségű folyadékot igényelhet. A fogyást a kalóriatartalom nélküli, ízesítetlen folyadékok támogatják - tehát még az édesítővel készült italok sem ajánlottak, ha fogyni szeretnénk.
Ebben az időszakban különösen fontos, hogy az anyukák megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokat fogyasszanak. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy minden nő és terhesség egyedi, így a táplálkozási igények is eltérhetnek. Ezért fontos, hogy konzultálj az orvosoddal vagy a dietetikusoddal a megfelelő étkezési javaslatokról, és az ő ajánlásaik alapján alakítsd ki a saját táplálkozási terved.
Hány kalóriát éget a szoptatás?
A szoptatás több kalóriát éget, mint az anya testének alapanyagcseréje: általában napi 300-500 kalóriát, attól függően, hogy milyen gyakran szoptat az anya, mennyi tejet igényel a baba, de befolyásolja a nő testalkata és aktivitása is. A szoptató anyák tehát több kalóriát égetnek, mint azok, akik nem szoptatnak - ám minden anyánál eltérő lehet a kalóriaégetés mértéke.
Tudjuk, hogy a számtalan változás mellett nehéz elfogadni a megváltozott alakod is, ám nagyon fontos, hogy ne koplalással, szigorú diétával, megerőltető sporttevékenységgel próbáld felvenni a harcot a plusz kilók ellen. Az egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiségű kalóriabevitel nagyon fontos a szoptatás időszakában, hogy biztosítd a megfelelő mennyiségű tápanyagot a babád számára, de a saját egészséged fenntartása érdekében is.
Az orvosok a legtöbb esetben azt javasolják, hogy a szoptató anyák ne csökkentsék a napi kalóriabevitelüket az alapanyagcsere alá, az ajánlott kalóriabevitel pedig az egyéni testösszetételtől és a szoptatás intenzitásától függ. Mindenképp beszélj az orvosoddal erről a témáról, és közösen határozzátok meg a célt és az ideális mértékű fogyás lépéseit, eszközeit, és az új étrended.
Figyelem! A cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi tanácsadást!
A cikket lektorálta Katona Renáta szakértőnk:
Indexkép: Depositphotos.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)