Alkohol
Mivel az alkohol átjut a tejbe, legbölcsebb, ha szoptatás alatt teljesen tartózkodunk tőle. Különösen igaz ez az első három hónapra, vagy amíg sokat szopik a baba. Azonban emberek vagyunk, és a hosszú hónapokig, vagy akár évekig eltartó szoptatási időszak alatt lesz karácsony, születésnap, házassági évforduló – vagy akár csak egy olyan pillanat, hogy szívesen legurítanál egy korsó sört vagy egy pohár bort. Néha-néha, ha nem sűrűn fordul elő, nem kell az ilyen esetek miatt lelkiismeret-furdalást érezned, néhány szabályt azonban be kell ilyenkor tartani:
- A véralkoholszint az ital elfogyasztását követő 30-90 percben a legmagasabb. Ebben az időszakban mindenképp tartózkodj a szoptatástól.
- Egy pohár bor vagy sör elfogyasztását követően legalább két órán át ne szoptass.
- Ha előre tudod, hogy inni fogsz, fejj le tejet, vagy készíts be tápszert! Az ivás után lefejt tejet azonban ne add oda a babának. A fejéstől nem fog hamarabb kiürülni az alkohol a szervezetedből.
- Az alkohol elfogyasztása előtt vagy közben egyél valamit, utána pedig igyál vizet, ez segít a véralkoholszint alacsonyan tartásában.
- Ha túl sokat ittál, addig ne szoptass, amíg ki nem józanodtál teljesen. Ittas állapotban semmiképp ne aludj egy ágyban a gyermekeddel!
Alapvetően azt mondhatjuk, hogy a fenti szabályok betartásával alkalmanként egy pohár bor vagy sör elfogyasztása nem okozhat problémát. A szervezet alkoholtűrő képessége azonban függ a súlyodtól is. Az alábbi felsorolásban egy egység alkohol 2 cl égetett szeszesitalt vagy 1 dl bort vagy 1 pohár sört vagy 1 koktélt jelent:
- Ha egy 55 kilós nő egy óra alatt három egységet fogyaszt, a szervezetének 7 és fél óra kell a kiürüléshez.
- Egy 80 kilós nő ugyanennyi alkoholtól már 6 óra alatt megszabadul.
- Egy 63 kilós nő, aki egy óra alatt négy egységet fogyasztott, 9 óra múlva szoptathat biztonságosan.
- Egy 80 kilós ugyanennyi ital után már 8 óra múlva.
Koffein
A kávéfogyasztás már keményebb dió. Normális esetben ugyanis az ember különösebb nehézség nélkül elvan hónapokig vagy akár évekig is alkohol nélkül, sok nő azonban már komolyan hozzászokott a koffeinhez, mire eljut a gyerekvállalásig.
Esetükben a hirtelen kávémegvonás fáradtságot, ingerlékenységet, vagy a leeső vérnyomás miatt akár fejfájást és rosszullétet is eredményezhet.
Szerencsére sem terhesen, sem később, a szoptatás alatt nem kell teljesen lemondanunk a kávéról. Itt is igaz, hogy az első három hónapban, ha lehet, kerüljük el, vagy legalább mérsékeljük a kávéfogyasztást, később azonban napi 300 milligramm – ami a csésze méretétől és a felhasznált kávé típusától függően 2-3 adagot jelent – elvileg gond nélkül fogyasztható.
Fontos azonban, hogy figyeld a babádat: ha ingerlékeny, rossz alvó, könnyen lehet, hogy a kávé okozza, ilyen esetben próbáld meg mérsékelni a fogyasztását.
Vedd figyelembe azt is, hogy egyéb termékek is tartalmaznak koffeint: a kóla és az energiaitalok mellett a csokoládé, sőt, bizonyos fejfájás-csillapító és allergia ellenes gyógyszerek is (bár szoptatás alatt amúgy is nagy körültekintéssel lehet csak gyógyszert szedni). A tea pedig teint tartalmaz, ami hasonló élénkítő hatással bír.
Az alábbiakban olvashatod a különböző termékek koffeintartalmát:
Kávé:
- Kis csésze presszókávé: 60-75 mg
- Közepes méretű Starbucks tejeskávé vagy cappuccino: 75 mg
- Nagy méretű Starbucks tejeskávé cappuccino: 150 mg
- Instant kávé: 31 mg
- Koffeinmentes kávé: 2 mg
Tea (teintartalom, egy csésze, kb. 2,5 dl)
- Fekete tea (főzött): 47 mg
- Zöld tea (főzött): 25 mg
- Koffeinmentes tea: 2 mg
- Instant tea: 26 mg
- Lipton ice tea (3,5 dl): 5 mg
Üdítőitalok: (nagy pohár, 3,5 dl)
- Coca-cola: 35 mg
- Cukormentes Coca-cola: 47 mg
- Pepsi: 38 mg
- Cukormentes Pepsi: 36 mg
Édességek:
- Fekete csoki (3-4 kocka): 23 mg
- Tejcsoki (3-4 kocka): 9 mg
- Kávés fagylalt (1 gombóc): 2 mg
- Kakaó (2,5 dl): 8-12 mg
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)