"Ha nőgyógyászati vizsgálatról beszélünk, akkor rendszerint a méhnyakrák-szűrést értjük alatta, de manapság többször hívjuk méhnyak-szűrésnek is. Vannak olyan tévhitek a laikus emberek közt, hogy a vizsgálaton komplex nőgyógyászati szűrést végzünk, de ez nincs így, a méhnyakrákon és az emlőrákon kívül más daganatos betegséget (pl. méhtest- vagy petefészekrákot) nem tudnak az orvosok így felfedezni, és ez nem csak itthon, hanem sajnos világszerte így van. Mikor ultrahangot készít a nőgyógyász, az önmagában nem szűrővizsgálat, hanem egy diagnosztikai lépés, ami a vizsgálat része" - mondja Dr. Melczer Zsolt.
A nőgyógyászati vizsgálat része a nemi szervek megtekintése és vizsgálata, a méhnyak-szűrés, és az emlők ellenőrzése.
"Ezt a komplex vizsgálatot elegendő évente egyszer megismételni. Ha egy nő évente egyszer vesz egy nagy levegőt, elmegy nőgyógyászhoz, leküzdi a félelmeit, az bőven elegendő. Nagyon változó, hogy milyen gyakorisággal jönnek vizsgálatra a nők, a befolyásoló tényező általában az, hogy mennyire tartanak a méhnyakráktól. Sajnos nagyon sok olyan cikk van az interneten, amiben valótlanságok szerepelnek, és jócskán vannak olyanok, akik elolvassák, megijednek, és elkezdenek pánikolni."
Magyarországon évente nagyjából egymillió szűrővizsgálatot végeznek a szakorvosok, de ezek egy része megismételt szűrővizsgálat, tehát egy személytől van, aki évente kétszer-háromszor is elmegy. "Hozzáteszem, hogy ha valakinél találnak egy HPV fertőzést, akkor a nemzetközi irányelveknek megfelelően félévente vissza kell hívni. Erre azért van szükség, mert mikor kenetet veszünk, nem tudhatjuk, hogy az elején, a közepén, vagy a végén tart-e a páciens a fertőzésnek" – mondja a Budai Magánorvosi Centrum nőgyógyásza.
Dr. Melczer szerint fontos, hogy már tinédzser korban eljussanak a lányok a nőgyógyászhoz. "A fiatal lányok gondjai általában vérzészavarok, rendszertelen vagy görcsös menstruáció és az édesanyjukkal érkeznek. Mivel a nagy többség szűz, tanácsadás, beszélgetés zajlik, elmondhatják a problémákat, és javaslatot is kapnak esetleges későbbi fogamzásgátlással kapcsolatban. A tinédzser ambulancián rendes vizsgálatot is végzünk azoknál, akik már élnek szexuális életet. Tapasztalatból mondhatom, hogy sokkal természetesebb ez a szűrés azoknál a fiataloknál, akik voltak már tanácsadáson korábban, a tinédzsereket hozzá kell szoktatni ahhoz, hogy ez is része legyen az egészségtudatos életüknek."
Forrás: Budai Magánorvosi Centrum, purecom
Fotók: DarkoStojanovic / pixabay
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)