Egészséges babát szeretnénk!
Vegyük sorra, mi mindent érdemes végiggondolni. Külső és belső tényezőket kell figyelembe venni.
Külső, objektív feltételek:
-stabil párkapcsolat
-biztonságos otthon
Stabil párkapcsolat: a gyermek két ember szövetségének gyümölcse. Ahhoz, hogy az anya nyugodtan, biztonságos körülmények között hordja ki a terhességet, szükség van az apa jelenlétére és közreműködésére. Nem csak anyagi, érzelmi szempontból is fontos ez. És persze nagyon fontos lesz majd a gyermek számára! Soha ne feledjük el: az apa nem egy eldobható gyerekszobabútor! A kicsi harmonikus fejlődéséhez igenis szüksége van az apa jelenlétére, szeretetére, mind stabilitás, mind a későbbi szereptanulás szempontjából! Ha pedig sérült a gyermek, akkor ez még hangsúlyozottabbá válik.
Biztonságos otthon: itt nem feltétlenül kell önálló, jól berendezett lakásra gondolni. Sajnos, a mai viszonyok között ez egyre kevesebb családalapító fiatalnak adatik meg. Persze ha van, az a legjobb. De a lényeg az, hogy az érkező babának legyen saját világa. Ha van lehetőség, gyerekszoba (ha már vannak testvérek, természetesen velük, ha nem túl nagy a korkülönbség), de ha a szülőknek csak egy szobájuk van, ott is remekül ki lehet alakítani a gyermek kis kuckóját. Fontos, hogy száraz, világos, jól szellőztethető, jól fűthető helyiség legyen, ne túl zajos (de ne is túl csendes), TV-t az első évben, ha lehet, egyáltalán ne nézzen a kicsi. A gyermek szobájában soha senki ne dohányozzon, és ne legyenek soha túl sokan. Saját kiságya, szekrénye legyen, ahol a holmiját jól elkülönítve tudjuk tárolni.
Belső feltételek: Amikor eldöntöttük, hogy immár gyermeket szeretnénk, tudatosan készüljünk a fogadására. Ha korábban fogamzásgátló gyógyszert szedett az anyuka, azt a tervezett szülés előtt 1 évvel célszerű abbahagyni, s védekezés más eszközeit alkalmazni. Megközelítőleg 3 hónap alatt bontódnak le a szervezetben a gyógyszer maradékai. Ha dohányzik az anyuka, szintén legalább 3 hónappal előtte tegye le a cigarettát. Ezt persze tehetik együtt az apával, csak jó lesz mindenkinek. (Csak tájékoztatásul: magam is dohányzom, de a gyermekek születése előtt 1 évvel abbahagytam, a terhességek és a szoptatás ideje alatt sem dohányoztam. Ma a legkisebb gyermekem 13 éves, de a lakásban ma sem dohányzom. Igenis abba lehet hagyni!)
Ha a szülők családjában ismert valamilyen családi betegség, érdemes szakember, genetikus véleményét kikérdezni, van-e, ha igen, mekkora az esélye az öröklésnek. Ha ez a betegség súlyos, akkor feltétlenül forduljanak orvoshoz (pl. cukorbetegség, csípőficam, szemrendellenességek, izom és autoimmun betegségek)! Ha az anyának korábban volt terhességmegszakítása, feltétlenül közölje ezt az orvosával. Nagyon magas rizikótényező. Ha valamelyik családtag tudja magáról, hogy Rh negatív, feltétlenül jelezzék, életveszély is felléphet a faktorok összeférhetetlensége miatt, de ha ismert, megfelelő kezeléssel jól kézben tartható. Ugyanez áll, ha valamely szülőnek ismert betegsége van.
Veszélyeztetett terhességeknél a gondozó orvos is kéri, de ha egyéb indok merül fel a szülő is kérheti a genetikai vizsgálatot a terhesség első harmadában. Nagyon sok örökletes probléma felismerhető (nyitott gerinc, Down-kór).
Sajnos, ma már az is igen gyakran előfordul, hogy a várva várt terhesség nem következik be. Nem szabad kétségbe esni, mert lehet, hogy nincs semmi baj, csak a véletlen játszik közre. Ha pedig van is valamilyen szintű eltérés, igen nagy gyakorisággal segíteni tudnak. Tehát másfél, két év után érdemes orvoshoz fordulni.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: