SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A méhlepény szerepe és fontossága a terhesség alatt

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-08-27
A terhesség egy rendkívül izgalmas és kihívásokkal teli időszak, amely számos változást hoz a női testben. Az egyik legfontosabb és leglenyűgözőbb változás a méhlepény, vagy más néven placenta kialakulása és működése. Ez a létfontosságú szerv nemcsak a magzat táplálásában és oxigénellátásában játszik kulcsszerepet, hanem a hormonális egyensúly fenntartásában és a fejlődő magzat védelmében is elengedhetetlen.
A méhlepény szerepe és fontossága a terhesség alatt

Mi az a méhlepény? 

A méhlepény, vagy placenta a fejlődő kisbabát és a várandós édesanyát összekötő szerv.  Kialakulása és működése számos folyamatot befolyásol, így érdemes részletesen megismerkedni a funkcióival, elhelyezkedésével és a vele kapcsolatos problémákkal. Cikkünkben most részletesen bemutatjuk a méhlepény működését, a vele kapcsolatos leggyakoribb problémákat és azt, hogyan befolyásolhatja az anyai életmód a placenta egészségét. ó

A méhlepény kialakulása

A méhlepény a terhesség korai szakaszában alakul ki, amikor a megtermékenyített petesejt a méh nyálkahártyájába ágyazódik. Az embrió és a méh nyálkahártyájának sejtjei közösen alkotják a méhlepényt, amely egyaránt tartalmaz anyai és magzati sejteket. Az elsődleges feladata, hogy biztosítsa a tápanyagok és az oxigén szállítását az anyai vérkeringésből a magzatba, valamint eltávolítsa a magzat anyagcseréjének melléktermékeit.

A méhlepény feladata

A méhlepény számos létfontosságú funkciót lát el:

  • Tápanyagok és oxigén szállítása: A méhlepényen keresztül jutnak el a tápanyagok és az oxigén a magzathoz.
  • Hormontermelés: A méhlepény hormonokat termel, mint például a progeszteron és az ösztrogén, amelyek nélkülözhetetlenek a terhesség fenntartásához.
  • Védelem: A méhlepény szűrőként is működik, megakadályozva bizonyos káros anyagok és kórokozók átjutását az anyai vérből a magzatba.

A méhlepény elhelyezkedése

A méhlepény elhelyezkedése változó lehet, és a terhesség során ultrahangvizsgálatokkal ellenőrzik, hogy biztosítsák a megfelelő pozíciót. A méhlepény elhelyezkedhet:

  • Mellső falon: Ez azt jelenti, hogy a méhlepény a méh elülső falán helyezkedik el.
  • Hátsó falon: A méhlepény a méh hátsó falán található.
  • Mélyen tapadó: Ebben az esetben a méhlepény közel van a méhszájhoz, ami komplikációkat okozhat a szülés során.

Méhlepény leválás és tünetei

A méhlepény leválása súlyos állapot, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. A levált méhlepény tünetei közé tartozik:

  • Hirtelen fellépő vérzés: ez lehet enyhe vagy súlyos.
  • Hasfájás: erős, görcsös fájdalom a hasban.
  • A magzat mozgásának csökkenése: a magzat aktivitásának hirtelen csökkenése figyelmeztető jel lehet.

Méhlepény meszesedés

A méhlepény meszesedése a terhesség késői szakaszában fordulhat elő, és a placenta öregedésére utal. A meszesedés általában ártalmatlan, de súlyos esetekben befolyásolhatja a méhlepény tápanyagszállító képességét, ami a magzat növekedési problémáihoz vezethet.

Méhlepény érettsége

A méhlepény érettsége a terhesség előrehaladtával változik, és ultrahangvizsgálatokkal követhető nyomon. Az érettség szintjét a placentában található meszesedések, ciszták és más jelek alapján értékelik.

Mélyen tapadó méhlepény

A mélyen tapadó lepény nem azonos a placenta previával, amiről csak a 24. hét után beszélhetünk. Addig ugyanis a lepény a méhfallal egyre feljebb húzódik ("a lepény relatív vándorlása"). Sok kismamát már a koraterhességben mélyen tapadó lepénnyel riogatnak, azonban a lepény, ha nem elölfekvő, sose képez szülési akadályt és a császármetszést sem nehezíti - hívja fel a figyelmet Dr. Elek Csaba szülész-nőgyógyász szakértőnk.

A méhlepény vizsgálata

A terhesség alatt több alkalommal is ellenőrzik a méhlepényt ultrahanggal, hogy biztosítsák a megfelelő elhelyezkedést és működést. Ezen kívül amniocentézist vagy chorionboholy-mintavételt (CVS) is végezhetnek, ha genetikai vizsgálatok szükségesek.

Méhlepény és dohányzás

A dohányzás negatívan befolyásolja a méhlepény működését. A dohányos méhlepény kisebb lehet, és kevésbé hatékony a tápanyagok és oxigén szállításában, ami növeli a komplikációk kockázatát, beleértve a koraszülést és a magzati növekedési rendellenességeket.

Mikor veszi át a méhlepény a sárgatest szerepét?

A terhesség korai szakaszában a sárgatest (corpus luteum) termeli a progeszteront, ami szükséges a terhesség fenntartásához. A méhlepény a 10-12. hét környékén veszi át ezt a szerepet, és kezdi el nagy mennyiségben termelni a progeszteront.

A méhlepény a terhesség során elengedhetetlen szerv, amely biztosítja a magzat megfelelő fejlődését és védelmét. Fontos, hogy a méhlepény működését és elhelyezkedését rendszeresen ellenőrizzék a terhesség alatt, hogy időben felismerjék és kezeljék az esetleges problémákat. Az egészséges életmód és megfelelő orvosi ellátás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a méhlepény és vele együtt a baba is a legjobb eséllyel fejlődjön.

Bízunk benne, hogy cikkünk segített megérteni a méhlepény fontosságát és reméljük, hogy ezzel a tudással még inkább felkészülten várhatjátok a kis jövevény érkezését. Egészséges és boldog terhességet kívánunk mindenkinek!
 

A cikket lektorálta Dr. Elek Csaba szülész-nőgyógyász szakértőnk:

Indexkép: Marjon Besteman képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

Eltűnt egy amerikai lány a budapesti bulinegyedből

A lány az Airbnb-ből sem jelentkezett ki, ahol megszállt, és a hazafelé tartó gépére sem szállt fel. Barátaival utazott Budapestre szórakozni.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Megváltoztathatod a szemed színét?

Megváltoztathatod a szemed színét?

Egyetlen cseppentés, amitől a barna szemünk színe hétfőn lehet kék, kedden zöld, szerdán pedig mélyfekete? Ezt ígérik azok a szemszín-változtató cseppek, amelyek már néhány ezer forintért bárki számára elérhetőek az interneten. De vajon valóban ez a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja szemszínünk megváltoztatásának? Mit szabad és mit nem? Jó, ha tisztában vagyunk néhány dologgal, mielőtt az idei halloweeni jelmezünkhöz a szemünk színét is hozzáigazítjuk.
Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Milyen étkezés védhet meg az emlőráktól?

Az utóbbi időben évente 7500-8000 nőt és 150-200 férfit diagnosztizáltak rosszindulatú emlődaganattal Magyarországon. Ahogy általában a daganatos megbetegedések esetén, úgy a mellrák gyakoriságában is szerepe lehet a várható élettartam növekedésének, a "nyugati" életmódnak és étrendnek. Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, október harmadik hetét pedig 2009 óta a ritkábban előforduló, általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik, felhívva a figyelmet a prevenció, a korai felismerés, a terápiás kezelés és a palliatív ellátás fontosságára.
Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

Nagymama került veszélybe 4 unokájával az M0-son - egy kamionos védte őket (videó)

A kamion sofőrje nem hajtott tovább - azonnal reagált, amint észrevette, hogy baj van.

A szerkesztő ajánlja