SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Úgy szeretnék én is egy kisbabát

Családinet [cikkei] - 2006-01-09
Vannak, akik mindent megtesznek, nehogy várandósak legyenek, mások számos praktikát bevetnek, hogy megszülethessen a várva várt csöppség. Ami egyeseknek csak egy kellemetlen hír, másoknak maga a beteljesült álom. Ám teherbe esni sokszor nem könnyű.

A spontán teherbe esés valószínűsége a menstruációs ciklus alatt csak 15 százalék. Minden harmadik pár több mint egy évet vár a sikerre. A türelmi idő hosszúsága függ az életkortól: a negyvenes nők átlagosan kétszer annyi idő salatt esnek teherbe, mint a húszévesek. Két hónappal többet várnak a tablettát szedő nők, azokhoz képest, akik korábban természetes módszerekkel védekeztek. Az igazi meddőség ritkább, csak minden ötvenedik pár marad terméketlen.



A másállapot reményében körültekintően kell megválasztani a szeretkezés időpontját. A terhességek háromnegyede a menstruációs időszak három kitüntetett napján kezdődik: peteéréskor, valamint az előtte lévő két napon. A peteérés utáni héten kicsi a megtermékenyülés valószínűsége. A peteérés időpontját a testhőmérsékletből lehet megállapítani. Reggel felkelés előtt mérd meg, és jegyezd fel az értéket. A kialakuló görbe legalacsonyabb pontján van az érés. A dohányzás és a rendszeres alkoholfogyasztás csökkenti a megtermékenyülés esélyét. Férfiaknál befolyásolja a spermiumok gyorsaságát, nőknél kedvezőtlenül hat a peteérésre. A nikotin lerakódik a méhnyakon és a méh nyálkahártyáján, és akadályozza a megtermékenyülést és a megtermékenyült petesejt beágyazódását. A felesleges kilók, a szélsőséges fogyókúra szintén csökkentheti a teherbe esés esélyét, akárcsak a gyakori kávézás. Statisztikák szerint a sokat kávézó nők átlagosan háromszor annyi ideig várnak babára, mint az egyáltalán nem kávézók. A spontán vetélés veszélye náluk ráadásul az első tizenöt hétben kétszer akkora.

www.nana.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja