Legjobb edzésformák magas vérnyomás esetén
Családinet [cikkei] - 2013-11-08
Bizonyára minden ember tisztában van a testmozgás fontosságával. Azonban a magas vérnyomásban szenvedők sokszor nem mernek edzeni, nehogy súlyosbodjon az állapotuk. Hogy miket lehet sportolni, és hogy miket érdemes ilyenkor kerülni, arról dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.
Hogy edzés közben általában mennyivel nő a vérnyomás, nem tudni pontosan. Egészséges embernél attól függ, hogy adott terhelésre mennyire megy fel a vérnyomás és/vagy a pulzusszám, hogy mennyire edzett. Hirtelen, nagy erőkifejtésre a kevésbé tréningezetteknél gyorsabban, a jobb kondiban lévőknél lassabban, de akár 180/100 Hgmm körülire is felmehet a vérnyomás és 120 felettire a pulzus. Ez általában gyorsan - persze edzettségtől függő - 10 perc után jelentősen csökken, vagy normalizálódik.
Ezeket az edzésformák válasszák azok, akiknek magas a vérnyomásuk
„A laza testmozgással járó mozgásformák- pl. úszás, futás, séta, labdajátékok, gimnasztika- az ajánlottak azoknak, akiknek eleve magas a vérnyomásuk. Azonban a súlyzózás és a passzív feszítő gyakorlatok inkább provokálják a vérnyomás emelkedését, ezért vagy kerüljük, vagy csak fokozatosan emeljük a terhelést! Fontos, hogy ilyenkor ne hajtsa túl magát az illető, mert akkor lazítás helyett csak stresszeli majd saját magát, illetve, ha túllép az adott kapacitásán, lehetőségein, akkor az könnyen sérüléshez vezethet, sőt, rosszabb esetben még szív probléma lehet a vége. Viszont a legcélszerűbb az, hogy még mielőtt magas vérnyomással nekiállnánk sportolni, kérjük ki szakember tanácsát, aki pontos iránymutatással és tanácsokkal szolgálhat az edzéstervet illetően!”- mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.
A magas vérnyomás életmóddal kezelhető
Az Európai Hipertónia Társaság legújabb ajánlása alapján a követező életmódbeli változtatások segítségünkre lehetnek a vérnyomás normalizálásában. Ezek valamennyi hipertóniás betegnél szükségesek, függetlenül a gyógyszeres kezeléstől. A cél a vérnyomás csökkentése, az egyéb rizikófaktorok mérséklése és a beteg által szedett gyógyszerek számának csökkentése.
- A dohányzás elhagyása
- Testtömeg csökkentése (és annak megtartása)
- A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás csökkentése
- Fizikai aktivitás fokozása
- A só fogyasztás mérséklése
- A gyümölcs és a zöldség bevitel növelése, a telített és a teljes zsír bevitel mérséklése
Életmódbeli változtatások hatása a szisztolés vérnyomás csökkenésében
Életmód | Vérnyomás csökkenés |
---|---|
5 kg testsúly csökkenés | 3-4 Hgmm |
DASH diéta | 8-12 Hgmm |
Só bevitel csökkentése (5g/nap) | 4-5 Hgmm |
Fizikai aktivitás növelése | 5-7 Hgmm |
Alkohol fogyasztás csökkentése | 2-4 Hgmm |
Forrás: Trombózisközpont |
Fotó: markuso - FreeDigitalPhotos.net |
Családinet hozzászólások:
Következő hír
A prosztatarák új tesztjével elkerülhető lehet a műtét
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak
A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.
Közösségi hozzászólások: