Nikotinbomba terhesség alatt
Néhány esetben még az orvos sem javasolja a leszokást, mert a kismamának nagyobb idegi megterhelést jelentene, mintha az ártalmas füsttel rongálná maga és gyermeke egészségét. Természetesen a várandósság alatti dohányzás mindkét embert megviseli. Árt az édesanya szervezetének, aki terhessége miatt egyébként is nagyobb megterhelésnek van kitéve, s több vitaminra van szüksége. Emellett kutatások kimutatták, hogy a dohányzás károsítja a magzat tüdőszöveteit, illetve dohányos édesanya esetén nagyobb a vetélés és koraszülés kockázata.
Egy New York-i egyetem kutatója is a dohányos édesanyák magzatainak védelmében végzett kutatásokat. Majmokkal végzett kísérletek segítségével jutottak arra a megállapításra, hogy a nagyobb adagban történő C-vitamin bevitel csökkentheti a magzat nikotintól keletkező károsodásait. Ez természetesen csak könnyítést jelent, a dohányzás kockázatait egyáltalán nem szűnteti meg. Mindamellett nem feledkezhetünk meg egy másik kutatási eredményről sem, miszerint a túlzott mértékű C-vitamin miatt a babáknak megszületésük után is nagyobb adagra lesz szükségük a normális életvitelhez.
A dohányos édesanyák gyermekeinek többsége légzési problémákkal küzd, koraszülött, vagy kis súllyal születik. A még csak babát tervező pároknál sem hasznos a dohányzás, mert bár csak ritkább esetben okoz meddőséget, nehezíti a teherbe esést. Egy oxfordi kutatóegyetemen kísérleteket végeztek több dohányos és nemdohányzó pár segítségével.
A dohányos nők átlagosan mintegy két hónappal később estek teherbe, mint a nikotinmentes életet élők. Egy dohányos nőnek csupán egy évvel a leszokás után lehet ugyanolyan esélye a teherbe esésre, mint azoknak, akik nem dohányoztak. Az erős dohányzás férfiak esetében gátolja az ivarsejt képződését.
A várandósság idején több kockázati tényezővel is számolni kell. A 18 évnél fiatalabb, illetve 35 évnél idősebb nők, valamint ikerterhesség esetén nagyobb az esély a vetélésre, s ezt a dohányzás súlyosbíthatja. Mivel várandósság idején a kismamáknak az addigi vitaminigénye többszörösére nő, előfordulhat fogszuvasodás is. A dohányzás nem várandós nők esetében is növeli a vitaminigényt, s terhesség idején csupán nehezíti a nők helyzetét. A dohányzás a magzat értelmi képességeit is csökkentheti, s itt nem csupán az aktív, hanem a passzív dohányzásról is beszélnünk kell.
Fontos, hogy a kismamák a várandósság idején kerüljék azokat a helyeket, ahol akár csak passzív módon füstöt szívhatnak be. Nem csupán a nikotin az, ami károsíthatja a magzatot, így nem elég, ha valaki gyengébb cigarettára vált. A nikotin mellett mintegy háromszázféle különböző vegyület található a cigaretta füstjében, melyek legnagyobb része egyfajta vegyszer, tehát mérgező anyag.
A modern technikáknak köszönhetően számtalan leszokási módszer segíthet a káros szenvedély elhagyásában.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: