SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Állattartás és várandósság

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-12
A kismamáknak fokozottabban kell ügyelniük magukra a mindennapi teendőik során. Most már két (néha több) emberre kell figyelniük, így aztán az állattartás is fokozottabb figyelmet igényel.

Állattartás és várandósság

Szinte alig találunk olyan állatot, melyre nem kéne ügyelnünk várandósság során. Legyen szó kutyáról, macskáról, vagy teknősről, mindannyian veszélyforrást jelenthetnek. Önmagában az állattal való érintkezés csak ritkább esetben okoz problémát, almának, lakhelyének kitakarítása azonban annál nagyobb veszélyforrás lehet. Kezdjük rögtön a teknősökkel. Kedves, szeretetre méltó állatok, de terráriumukat gyakran kell takarítani, főleg ha lakásban található.

Teknősök és szalmonella

A teknősök többsége, közülük is leginkább a szárazföldi fajok szalmonellát terjeszthetnek. A szalmonella egy baktérium, mely állatról emberre is terjedhet. Ma mintegy 200 olyan szalmonella fajt ismerünk, amelyet hüllők terjesztenek. Ezek ugyan időben felismerve egy felnőttre nézve nem jelentenek komolyabb veszélyt, várandós nők magzataiban azonban komoly károsodáshoz vezethet!
Fontos, hogy várandósság alatt a takarítást bízzuk valaki másra. Ha mindenképpen magunkra vagyunk utalva, elengedhetetlen a gumikesztyű, vagy más segédeszköz használata. Ahányszor teknősökkel foglalkozunk, mindig mossunk alaposan kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítő krémet vagy zselét.

Veszélyes toxoplazmózis

Másik, és egyben leggyakrabban tartott házi kedvencünk a macska. Amennyiben lakásban tartják, és minden szükséges védőoltással rendelkezik, viszonylag kis veszélyt jelent. Ha azonban kijárhat a lakásból, és bármerre kószálhat, fokozottabban kell ügyelnünk arra, hogy a lakás mely pontjain tartózkodhat. A fürdőszobától, hálószobától célszerű távol tartani, sőt, a legjobb, ha a nappaliban jelölünk ki számára egy alvó sarkot.
A macska nem csupán bélférgességet okozhat, komolyabb betegségek forrása is lehet. Az egyik legnagyobb problémát a toxoplazmózis okozza, mely macskáról emberre terjedhet. Bár az ember, és más emlősök csupán köztes gazda szerepet játsszák, a toxoplazma nevű apró egysejtű lázat, izzadást, torokfájást és izomfájdalmat is okozhat. Komolyabb problémát a legyengült immunrendszerrel rendelkező embereknél, és a fokozottan igénybevett szervezetű kismamáknál okozhat.


Várandósság során szerezett toxoplazma átjuthat a méhlepényen és megfertőzheti a magzatot, amely komolyabb esetben akár spontán vetéléshez, de halva születéshez is vezethet, főként, ha a fertőzés a várandósság korai szakaszában fordul elő. Sajnos a toxoplazmózis nem mindig jár tünetekkel, így nem biztos, hogy a kismama észre veszi.
Egyetlen jó tulajdonsága, hogy aki már egyszer túlesett rajta (hazánkban ez nagyjából a lakosság fele), azt többé nem veszélyezteti. Fontos, hogy kérjünk alapos kivizsgálást orvosunktól, aki megállapíthatja, túlestünk-e már toxoplazmózison. Az időben észrevett betegség antibiotikummal jól kezelhető, és a magzat sem kerül veszélybe.

Hasznos tanácsok

· Kerüljük az állatokkal való érintkezést. Ha ez nem lehetséges, utána mindenképpen mossunk kezet!
· Csak jól átsütött húsokat fogyasszunk, nyerset soha sem (beleértve a disznótoron való kóstolást)!
· Mindig tisztítsuk meg evés előtt a zöldségeket és gyümölcsöket.
· Ha lehet, ne tartsunk lakásban állatot.
· Próbáljuk meg távol tartani a fertőzéseket hordozó bogarakat, legyeket, szúnyogokat.
· Várandósság alatt ha van rá más lehetőség, kerüljük az állatok almait!
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja