SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az OEP megszüntette AFP vizsgálatok finanszírozását

Családinet [cikkei] - 2014-07-08
Az OEP július 1-től megszüntette az AFP vizsgálatok finanszírozását, mellyel kapcsolatban a Down Egyesület az alábbi állásfoglalást adta ki.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) július 1-jétől nem finanszírozza a várandósok AFP vizsgálatát. Az eddig a 16. terhességi héten elvégzett vérvizsgálat az összes alkalmazott szűrőeljárás közül a legkevésbé megbízható volt és nagyon sok olyan esetben is eltérést mutatott, amikor valójában nem állt fenn semmilyen genetikai elváltozás. Az AFP vizsgálat így sok fölösleges aggodalomhoz vezetett a várandósok körében, akik egyébként is szinte egyik szűrővizsgálattól a másikig szorongják végig a terhességüket, olyan akadályversenyként futva végig a kilenc hónapot, ahol csak az győzhet, akinek a magzata és a gyermeke tökéletes élettani értékekkel és legalább átlagos fejlődési mutatókkal rendelkezik.

Ebben a helyzetben nem csak az üdvözlendő, hogy ez az indokolatlan vizsgálat már nem része a rutineljárásnak, de hasonlóan örvendetes lenne, ha a kromoszóma-rendellenességek - leginkább a Down-szindrómás magzatok - kiszűrésére történő igyekezet közben nagyobb körültekintéssel járnánk el.

Az Egészségügyi Minisztérium "a Down-kór prenatális szűréséről és diagnosztikájáról" szóló szakmai protokollja a Down-szindróma várandósság alatti diagnosztizálásának fontosságát jelenleg abban jelöli meg, hogy "így a Down-kóros újszülött világrahozatala megelőzhető", jóllehet a diagnosztikus beavatkozásoknak a leendő szülők informálását kellene céloznia. Ennek jelenleg az is akadálya, hogy az egészségügy maga sem tartja feladatának, hogy a Down-szindrómások fejlődésének és önállóságának mai lehetőségeivel, ők és családjaik valós körülményeivel kapcsolatban naprakész információkkal rendelkezzenek; maga a protokoll is pontatlan, szakmailag értelmezhetetlen adatok alapján fogalmaz meg az állapot súlyosságát eltúlzó, elavult előítéleteket.

Örvendetesnek tartanánk tehát, ha az AFP-nél hatékonyabb, a várandósok ellátásában továbbra is alkalmazott szűrő- és diagnosztikai eljárások során a leendő szülőket valós információkra támaszkodva, a családok érdekeit és autonómiáját szem előtt tartva tájékoztatnák, a kötelező AFP eltörlésével felszabaduló forrásokat pedig a társadalmi integrációban elsődleges jelentőséggel bíró korai fejlesztés - konkrétan a korai fejlesztő intézmények - támogatására fordítanák.

Bővebb információ a Down Egyesületről
A Down Egyesület segíti a Down-szindrómával és más értelmi fogyatékkal élő gyermekeket, felnőtteket és családjaikat, hogy aktív és boldog életet élhessenek a társadalom teljes jogú tagjaiként. Missziójukkal összhangban - az 1998-ban, érintett családok által útjára indított egyesületben - igyekeznek életen átívelő segítséget nyújtani a hozzájuk fordulóknak. Már régóta működő, nemrégiben indult és kidolgozás alatt lévő programjaik egymásra épülnek, biztosítva az ellátottak folyamatos kísérését. A teljes esélyegyenlőséget kívánják elérni, hogy a fogyatékossággal élők produktívan gazdagíthassák környezetüket.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja