SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babavárás magas vérnyomással

Családinet [cikkei] - 2014-07-17
A magas vérnyomás nem csak a kismama egészségét, de a magzat fejlődését is veszélyezteti. Időben beállított, megfelelő gyógyszeres kezelés, és a várandósság alatt alkalmazott helyes életvitel mellett azonban a kismama és a baba egészségi állapota is jelentősen javítható, a szövődmények kialakulása részben megelőzhető, illetve kialakulásuk ideje és súlyossága befolyásolható.

Problémák a terhesség alatt

A magas vérnyomás kezelése – akár a terhesség alatt jelentkezik először, akár már ismert betegség mellett következik be  a fogantatás – jelentős szakmai odafigyelést igényel. Dr. Turi Zsuzsanna szülész-nőgyógyász, a Nőgyógyászati Központ problémás terhességek gondozására specializálódott orvosa elmondta, hogy a terhesség alatti magas vérnyomás azért is veszélyes, mert rontja a méhlepény vérellátását. Ezáltal kevesebb oxigén és tápanyag jut a magzathoz, a fejlődése így lemaradhat, a baba alacsonyabb súllyal, vagy oxygénhiányos szervkárosodással születhet. A magas vérnyomás következtében a méhlepény leválása is bekövetkezhet, ami az anyánál erős vérzést, véralvadási zavart okozhat; koraszülés, súlyos esetekben elhalás következhet be.

Preeclampsia

A magas vérnyomás másik igen súlyos következménye a terhesség 20. hete után kialakuló “terhességi mérgezés”, toxémia, vagy preeclampsia néven is ismert tünetegyüttes. A terhességi mérgezés fokozatosan alakul ki, legfontosabb tünete a terhességi magas vérnyomás és fehérjevizelés, melyhez gyakran nagyfokú szöveti vizenyő is társul. A preeclampsia a kismamák 6-10 százalékánál fordul elő. A betegség kialakulása előtti napokban-hetekben már megjelennek a kezdeti tünetek, melyek észlelésekor haladéktalanul keressük fel kezelőorvosunkat. Állandó fejfájás, látászavarok, homályos látás, fényérzékenység, felső – általában gyomorszáj-tájéki vagy jobboldali - hasi fájdalom és gyors, több mint heti 2-3 kg súlygyarapodás, testszerte jelentkező “ vizesedés” jelezhetik a betegséget.

A várandósság ideje alatti gyógyszerszedésről


A kockázatok csökkentése  és a súlyos , életveszélyes  szövődmények elkerülése érdekében fontos a vérnyomás normalizálása a terhesség alatt – figyelmeztet a Nőgyógyászati Központ orvosa. Bizonyos készítmények biztonságosnak tekinthetők, mások - mint például az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE)-gátlók, angiotenzin-receptor-blokkolók (ARB-k) és a renin-inhibitorok - általában kerülendők a terhesség alatt. Korábban már ismert és diagnosztizált magasvérnyomás betegség esetén már a tervezett teherbeesés előtt fel kell keresni a kezelőorvost, hogy ha szükséges, a gyógyszereken időben módosíthassanak. Várandósság alatt kialakult magasvérnyomás esetén a legfontosabb: mielőbb felismerni a betegséget. A rendszeres vérnyomás mérések emelkedő eredménye és a vizeletben fehérjeürítés megjelenése mellett szöveti vizenyő, jelentős hirtelen súlygyarapodás, gyomortáji fájdalom, fejfájás, látászavar - szemtünetek is felhívhatják a figyelmet a betegségre. Ha igazolódik a gyanú, hogy a panaszokat a megemelkedett vérnyomás okozza, egy idejében megkezdett kezeléssel a szövődmények csökkenthetők, kialakulásuk ideje késleltethető, mely a méhen belül fejlődő magzat számára is jelentőséggel bír.

Átfogó kezelés

Terhesség alatti magasvérnyomás-betegség esetén gyakori orvosi ellenőrzés szükséges a magzat méhen belüli - és az anya állapotának követésére. Az anyánál rendszeres, napi többszöri vérnyomásmérés mellett (vérnyomásmérő monitor használata lehet szükséges a gyógyszerelés beállításához) vizelet-, és vérvizsgálatok történnek hetente, vagy ennél sűrűbben is - az állapottól és eredményektől függően. Ultrahang (a magzat biofizikális profil és méhen belüli keringésének vizsgálata) és magzati szívhang vizsgálatokkal rendszeresen ellenőrizni kell a magzat méhen belüli állapotát és fejlődését is. A gyógyszeres kezelés egyénre szabott beállításán túl a kezelőorvos az életmódra vonatkozó tanácsokkal is segíti a kismamát. Jelentős túlsúly tovább ronthatja a tüneteket, így magas vérnyomás esetén fontos a helyes – folyadékban, fehérjékben és vitaminokban gazdag, zsír- és fűszerszegény étrend összeállítása valamint a rendszeres testmozgás – mondja dr. Turi Zsuzsanna. Ezt úgyszintén mindenki részére, egyénre szabottan állítjuk be, hiszen a testsúlytól, panaszoktól, a kismama edzettségétől is függ, hogy milyen gyakorisággal, milyen típusú és intenzitású mozgást javaslunk.

Szülés és szoptatás

Egyénre szabott, időben észlelt és megkezdett, jól beállított kezelés mellett terhességi magas vérnyomás betegség esetén is a terhesség időtartama meghosszabbítható, enyhébb esetekben a terhesség kiviselhető, a koraszülés gyakorisága csökkenthető. Amennyiben a terhesség előrehaladtával a tünetek súlyosbodása jelentkezne, az anya és a magzat állapotát figyelembe véve szükség lehet a szülés idő előtti, a kiírt időpontnál korábbi beindítására, a terhesség befejezésére. Súlyosabb esetekben, vagy nagyon hirtelen - mind anyai mind magzati - állapotromlás esetén gyors terhesség befejezés - császármetszés válhat indokolttá. Ennek elbírálása minden esetben a kezelő- ellátó orvos feladata. A gyógyszerek szedését a szülés után is folytatni kell, mivel az elváltozások a terhesség után nem azonnal rendeződnek, hanem hetek, illetve néhány hónap alatt. A kezelőorvos minden esetben olyan készítményt vagy készítmények kombinációját fogja javasolni, amely(ek)  szoptatás alatt is biztonsággal alkalmazható(k).  Terhességi magas vérnyomás esetén a tünetek rendszerint a szülés követően néhány héttel rendeződnek, a vérnyomás a normál értékekre visszaáll és a gyógyszeres kezelés elhagyható. Ilyen esetekben azonban fontos a rendszeres utánkövetés és orvosi ellenőrzés, mivel a terhességi magas vérnyomás hajlamosíthat a későbbi években szív- és érrendszeri betegségekre.

Forrás: www.nogyogyaszatikozpont.hu
Fotó: Jashina / pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja