SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vitaminpótlás a várandósság idején

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-01
A várandósság idején reflektorfénybe kerül az édesanya egészségügyi állapota. Az eddig nélkülözött vitaminok és ásványi anyagok rendszeres bevitele kiemelkedő fontosságú a baba és a mama egészsége szempontjából.
Vitaminpótlás a várandósság idején

A terhességi teszt egyértelműen pozitív eredményt mutat. Ideje felkészülni a babavárás hosszú, s néha fárasztó időszakára. A baba egészségéért az első néhány hétben tehetünk a legtöbbet. Fontos a sok alvás, séta a friss levegőn, a közvetlen napsugárzás kerülése. Már most el kell hagyni olyan rossz szokásokat, mint a reggeli első kávé, a cigaretta, vagy éppen az alkoholfogyasztás.

Eltelt néhány hét, ki gondolta volna, hogy ilyen hamar jelentkezik az émelygés? A reggeli rosszullét ellenszere a B6 vitamin lehet, amit legjobb, ha az ágyad közelében tartasz, és ébredés után rögtön beveszed. A gyomor megkímélése érdekében ne fogyasszunk nehéz ételeket, a többszöri étkezés is hatásos! Egy evőkanál méz éhgyomorra szintén feledtetheti a reggeli émelygést.

Célszerű elkerülni a felesleges gyógyszerszedést, hiszen most már két ember életére gyakorolhat hatást. Az orvos által felírt készítményeket azonban nem szabad elhanyagolni, ezek ugyanis életmentőek lehetnek! A kismamák szervezete, a bennük növekvő apró élet hatására egyre több vitamint- és ásványi anyagot igényel. A baba csontozatának egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen a kalcium, melyből az édesanya szervezete naponta 25-30 grammot ad át a fejlődő magzatnak. Ennek megfelelően kell változtatni az étkezési szokásokon.

Folsav és magnézium

A kismamáknál leginkább a folsav- és magnéziumhiány figyelhető meg. A normál táplálkozás során szervezetünk nem jut elegendő mennyiségű folsavhoz. Ugyanakkor a kismamáknak a gyermek egészséges fejlődéséhez kétszeres mennyiségre lenne szüksége! Mivel a B vitaminok alkotórészeként emlegetett folsav hőre érzékeny, nyers zöldségekből szerezhetjük a legbiztosabb utánpótlást. Megtalálható a spenótban, s a céklában is, de táplálék-kiegészítők segítségével is pótolhatjuk az anyai szervezet számára nélkülözhetetlen vitamint.

A születendő gyermek növekedése szempontjából kiemelt szerepet játszik az anya vérének magnéziumtartalma. Nem csupán a gyermek, de a kismama szempontjából is hasznos az optimális magnéziumfogyasztás, ez ugyanis megelőzi az idő előtti fájásokat, s megakadályozza a gyakran előforduló éjszakai lábgörcsöket is. A tejtermékek- és gabonafélék igen magas magnéziumtartalommal rendelkeznek. Ha táplálkozásunkon nem szeretnénk változtatni, akkor a gyógyszertárakban kapható, vízben oldódó granulátumok nyújthatnak segítséget.

Foszfor és fluor

Mindkét anyag a csontok- és a fogak fontos építőeleme. Fontos, hogy a várandósság idején fogorvosi vizsgálaton is részt vegyünk, ugyanis szervezetünk a baba számára elkülönít egy nagyobb adagot ezekből a nélkülözhetetlen anyagokból, így nagyobb eséllyel alakulhat ki fogszuvasodás.

A foszfor, valamint a fluor legnagyobb százalékban a tengeri halakban található meg. A tengeri élőlények fogyasztása segít a jód pótlásában is, mely elengedhetetlen a pajzsmirigy helyes működéséhez. Természetes a vashiány pótlását sem hanyagolhatjuk, ugyanis ez az anyag gondoskodik a véráramon keresztül történő optimális oxigénellátásról.

Nélkülözhetetlen vitaminok

A várandósság folyamán ügyelni kell az A, B, C és D3 vitaminok rendszeres bevitelére. Ezt leginkább a változatos, ugyanakkor tudatos táplálkozással érhetjük el.

Ételek és tápanyagok

A vitamin, Karotin

zsíros tejtermékek, zsiradékok, máj sok zöldség

B1 vitamin

teljes kiőrlésű gabona, hús, hüvelyesek,burgonya

B2 vitamin

tejtermékek, tengeri halak

B6 vitamin

hús, hal, teljes kiőrlésű gabona, búzacsíra, szójabab

B12 vitamin

máj, állati élelmiszerek

C-vitamin

főzelékfélék, gyümölcs, burgonya, zöldség

D3 vitamin

csukamájolaj, tojássárgája, tej és tejtermékek, margarin

E vitamin

csíraolajok

K vitamin

zöldfőzelékek, máj

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja