SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

"Gondtalan" babavárás

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-07
Egy nő életének legfontosabb időszaka a várandósság. Fantasztikus élmény lehet, kivéve ha a megszokottól eltérő problémák, esetleg betegséges tűnnek fel.

Megszokott problémák? Igen, a terhesség néhány apróbb kellemetlenséggel is jár. Gyakrabban látogatod meg a mosdót, az első időszakban megkeserítheti reggeli ébredésedet az émelygés. Többet kell pihenned, és egy idő után kénytelen leszel felhagyni bizonyos szokásaiddal. Tehát bizonyos kellemetlenségek egyáltalán nem szokatlanok, sőt, a kismamák többségénél előfordulnak.

Émelygés: Minden kismama életének megkeserítője. Nagyszerű ellenszere lehet a B6-vitamin. Fontos, hogy sokszor egyél kevesebbet, és kerüld a zsíros, fűszeres ételeket. Ha lefekvés előtt fehérjében gazdag ételt eszel (hús, tej, tojás), az segíthet a reggeli émelygés csökkentésében.

Székrekedés: A várandósság idején termelődő progeszteron hormon óvja a magzatot, és lassítja az izmok működését. Ennek köszönhető a renyhe bélműködés is. Segítséget jelenthet a sok folyadék, a magas rosttartalmú ételek- és italok fogyasztása.

Repedések: A striák megjelenése a bőr nyúlásának köszönhető. Ezek szülés után általában kifehérednek, ám nem mindig tűnnek el. Megjelenésük megelőzhető- és később is kezelhető speciális krémek segítségével.

Gyomorégés: A méh megnövekedése kisebb helyre szorítja a gyomrot, ezáltal a nyelőcső alsó részét kisebb gyomortartam is érheti. A gyomorégés legtöbbször adott ételek fogyasztása után jelentkezik. Ezeket az ételeket lehetőleg kerülni kell. Gyors megoldást jelenthet a tej.


Visszér: A lábnak a megszokott súlynál jóval többet kell most hordania, ez megterhelő lehet a gyengébb/kisebb erek számára. A legfontosabb a megelőzés: ne álldogálj sokáig, pihenj sokat felpolcolt lábbal. Ha már kialakult a visszér, akkor sincs probléma, erre a célra kialakított harisnyával, és krémekkel kezelhető.

Koraszülés: előre megjósolható?

Sok nő számára jelenthet megoldást a legújabb módszer, melynek segítségével az orvosok nagyobb eséllyel megállapíthatják a koraszülés kockázatát. A kutatók megállapították, hogy a terhes nők méhnyakának hossza, valamint egy magzati fehérje vizsgálatával kimutatható a koraszülés esélye.

Azon kismamáknak, akiknek méhnyaka rövidebb, nyolcszor nagyobb esélye van a koraszülésre. Amerika kórházaiban mintegy 3000 nő segítségével végeztek el egy kísérletet, melyben egy magzati fehérjét, valamint a méhnyak hosszát vetették össze. Azon nők fele, akiknél megállapították a koraszülés kockázatát, valóban a 32. hét előtt hozták világra gyermeküket.

Mivel az újszülött kori halálesetek 50-60 százaléka a 28. hét előtt született gyermekeknél következik be, ez a vizsgálat sok életet menthet meg.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja