"Gondtalan" babavárás
Megszokott problémák? Igen, a terhesség néhány apróbb kellemetlenséggel is jár. Gyakrabban látogatod meg a mosdót, az első időszakban megkeserítheti reggeli ébredésedet az émelygés. Többet kell pihenned, és egy idő után kénytelen leszel felhagyni bizonyos szokásaiddal. Tehát bizonyos kellemetlenségek egyáltalán nem szokatlanok, sőt, a kismamák többségénél előfordulnak.
Émelygés: Minden kismama életének megkeserítője. Nagyszerű ellenszere lehet a B6-vitamin. Fontos, hogy sokszor egyél kevesebbet, és kerüld a zsíros, fűszeres ételeket. Ha lefekvés előtt fehérjében gazdag ételt eszel (hús, tej, tojás), az segíthet a reggeli émelygés csökkentésében.
Székrekedés: A várandósság idején termelődő progeszteron hormon óvja a magzatot, és lassítja az izmok működését. Ennek köszönhető a renyhe bélműködés is. Segítséget jelenthet a sok folyadék, a magas rosttartalmú ételek- és italok fogyasztása.
Repedések: A striák megjelenése a bőr nyúlásának köszönhető. Ezek szülés után általában kifehérednek, ám nem mindig tűnnek el. Megjelenésük megelőzhető- és később is kezelhető speciális krémek segítségével.
Gyomorégés: A méh megnövekedése kisebb helyre szorítja a gyomrot, ezáltal a nyelőcső alsó részét kisebb gyomortartam is érheti. A gyomorégés legtöbbször adott ételek fogyasztása után jelentkezik. Ezeket az ételeket lehetőleg kerülni kell. Gyors megoldást jelenthet a tej.
Visszér: A lábnak a megszokott súlynál jóval többet kell most hordania, ez megterhelő lehet a gyengébb/kisebb erek számára. A legfontosabb a megelőzés: ne álldogálj sokáig, pihenj sokat felpolcolt lábbal. Ha már kialakult a visszér, akkor sincs probléma, erre a célra kialakított harisnyával, és krémekkel kezelhető.
Koraszülés: előre megjósolható?
Sok nő számára jelenthet megoldást a legújabb módszer, melynek segítségével az orvosok nagyobb eséllyel megállapíthatják a koraszülés kockázatát. A kutatók megállapították, hogy a terhes nők méhnyakának hossza, valamint egy magzati fehérje vizsgálatával kimutatható a koraszülés esélye.
Azon kismamáknak, akiknek méhnyaka rövidebb, nyolcszor nagyobb esélye van a koraszülésre. Amerika kórházaiban mintegy 3000 nő segítségével végeztek el egy kísérletet, melyben egy magzati fehérjét, valamint a méhnyak hosszát vetették össze. Azon nők fele, akiknél megállapították a koraszülés kockázatát, valóban a 32. hét előtt hozták világra gyermeküket.
Mivel az újszülött kori halálesetek 50-60 százaléka a 28. hét előtt született gyermekeknél következik be, ez a vizsgálat sok életet menthet meg.
Közösségi hozzászólások: