SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Háborítatlan szülés- otthon

Kókai Kata [cikkei] - 2004-11-07
Az orvosi műhibák és a szülő nők korlátozása hatalmas lavinát indított el. Egyre nagyobb igény mutatkozik az otthonszülésre.

Az utóbbi években rengeteg botrány robbant ki a szülés során elkövetett műhibákkal kapcsolatban. Egyre több nő tér haza elégedetlenül a kórházakból, s mind többen érzik úgy; joguk van dönteni saját testükről. Hosszú évtizedeken át mintegy "elnyomásban" éltek a nők, természetes volt, hogy a terhesség alatti vizsgálatok kötelezőek, be kell szedni az előírt vitaminokat, a szülés napján (sokszor még előbb) kórházba kell menni.

Ma már egyre többen ébrednek rá arra, hogy a jobb, ha ösztöneikre hallgatva hozzák világra gyermeküket. Nem egy kismamánál gyorsították meg természetellenes módon (infúzió, burokrepesztés) a szülés normális folyamatát, mely a későbbiekben problémákhoz vezetett. Ugyanakkor számtalanszor hangoztatják az orvosok, hogy "nyomjon" vagy éppen "most ne nyomjon", ezzel is hátráltatva, hogy a szülő nő saját érzéseire hallgatva a lehető legtermészetesebb módon hozza világra gyermekét.

Szinte kivétel nélkül férfiak hozzák a szabályokat, ők tiltják meg, hogy a nők a vajúdás időszakában sétáljanak, ezzel enyhítve a fájdalmakat. Férfi politikusok döntenek az abortuszról, az otthonszülésről. Leginkább férfi orvosok pártolják-, vagy éppen ellenzik a különböző fájdalomcsillapítási módszereket. Férfiak, akik soha nem lehettek várandósok, nem tudják mit él át egy nő a vajúdás, és a szülés folyamán.

Shelly Romalis "Gyerekszülés" című könyvének előszavában azt is megemlíti, hogy maga a gátmetszés nem csak a sérülések megelőzésére alkalmas. Sőt ez inkább csak egy jó indok arra, hogy ne kelljen kimondani: a gátmetszésnek igenis van szexuális vonatkozása, hiszen az utolsó öltést is a "férj öltésének" nevezik. És megint a férfiaknál tartunk, holott a szülésnek nem a szexualitásról, hanem a nő és gyermeke védelméről, egy új élet biztonságos születéséről kéne szólnia.

Ezért ébrednek rá egyre többen: ki kell törni a mások által ránk kényszerített normákból! Egy nőnek igenis joga van hozzá, hogy sétáljon a vajúdás alatt. Nem végezhetnek el felelőtlenül burokrepesztést, csak mert az orvosnak találkája van! A nők évezredeken át férfi segítség nélkül szültek, a saját otthonukban, bábák segítségével. Ma az orvosok többsége ezt felelőtlenségnek, vagy éppen felesleges kockázatnak tartja. Szerencsére néhány kórház -melyek valóban a szülő nők igényeire figyelnek- már biztosítja a kórházon belüli háborítatlan szülés lehetőségét.  Arra viszont még várni kell, hogy az otthonszülés valóban elfogadott legyen.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja