SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyánál májfolt, a babánál "gólyacsípés"

Szőke Judit [cikkei] - 2008-06-27
A várandós nők igen nagy százalékát zavarja a hipp-hopp megjelenő májfolt. Mi ez a bőrjelenség? Kell-e tőle tartani? Mikor múlik el? Lehet-e hajat festeni a terhesség alatt? Mit kell tenni az éranyajeggyel?

Nem kell megijedni, a terhesek arcán, főleg az első terhességnél az utolsó hónapokban kb. 74 százalékban találhatók májfoltok. A szabálytalan barna foltok az arcon jelennek meg, főleg a terhesség alatt, vagy ösztrogén és progeszteron tartalmú gyógyszerek szedése esetén. A foltok főleg a homlokon, a szem körül, a halántékon és a száj körül szaporodnak. Mivel ezek minden valószínűség szerint a hormonális működéssel vannak összefüggésben, szülés vagy a gyógyszerek szedésének abbahagyása után nyomtalanul eltűnnek.

Csakúgy, mint a szeplőnek, a májfoltnak is kedves a napfény. Már csak emiatt is fontos a megfelelő fényvédő faktorú krém, valamint a testet óvó lenge ruházat, az arcot óvó nagy karimás kalap, napszemüveg. Jó hatásfokkal halványít a citromos és paradicsomlés  bedörzsölés.

A májfoltok tehát leginkább terhesség ideje alatt jelennek meg, amiért a belső elválasztású mirigyek vagy az anyagcsere-zavar a felelősek. A bőséges vitamin fogyasztás is halványítja a foltokat, melyek a szülés után el is tűnnek.

Egyébként teljesen normális, hogy a várandósság idején a bőr pigmentképződése és eloszlása is megváltozik. A negyedik hónapban tűnik fel, hogy az egyes testrészek barnásabbak, foltosabbak lesznek.

A szőke, világos bőrű nők kevésbé észlelik a kávébarnulást, a sötétebb pigmentációjúak és a többször szültek jobban „festődnek”.

Ha mégis makacsak, maradandók a foltok, a kezelést bízzuk gyakorlott szakorvosra!

A terhesség alatti bőrminőség-változás teljesen egyedi. Vannak, akiknek az addig pattanásos arcbőre tisztává, üdévé és normális zsírosságúvá válik, a bőr megnyugszik. Másoknál épp fordítva, bőrük, hajuk zsírossá, ápolatlan jellegűvé válik. Sokan szokatlan pattanásosságra panaszkodnak. A kozmetikai kezelés megengedett, nem ártalmas.

Szülés után a legtöbb esetben visszaáll a bőr eredeti állapota. Ám a fáradtság nyomai megmaradnak. Ezek ellen otthon is hatásos a frissítő pakolás. A legjobb erre a célra a szőlő, mert  hámlasztó anyagok és antioxidánsok találhatók benne, amik a bőrt feszessé teszik.

A terhes nőknek a bőrápolás mellett a haj gondozása jelent visszatérő problémát. Teljesen  normális, ha a szülést követő  4-9 hónapon keresztül, a hormonális változások következtében erős hajhullás tapasztalható. Semmi baj, hiszen a haj újra kinő. A hajpakolás megengedett, ellentétben a hajfestéssel. A tilalom érvényes szülés utánra is, a szoptatás idejére. A káros vegyi anyagok a babaszervezetbe is bejutnak az anyatejen keresztül. A növényi eredetű festéket válasszuk ilyenkor, azzal nem lehet baj!
 
Csecsemőknél nem ritka a tágult hajszál- és gyűjtőerecskék sűrűk hálózataiból kialakult „tűzfolt” vagy egyszerű éranyajegy. A folt a leggyakrabban egy oldali a bőr aljában vagy esetleg a mélyebb rétegekben is terjedhet. A felszíne a csecsemők esetében kifejezetten síráskor élénkül. A „gólyacsípés"-nek nevezett folt a tarkótájon jellemző és egész életen át megmarad, de a haj majd úgyis elfedi. A baba arcán kialakult foltok megítélését és a további teendőket bízzuk a gyermekorvos és a gyermekbőrgyógyász szakorvos véleményére.

Kép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja