SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Búzacsíra olaj a terhességért, ribizli a terhesekért

Szőke Judit [cikkei] - 2008-06-25
A zöldségek, gyümölcsök minden válfaja a természet ajándéka. Vannak közöttük olyanok is, melyek fogantatáskor, s vannak, amik már a sikeres teherbeeséskor gyakorolnak jótékony hatást.
Az egyik épp most terem.
A búzacsíra olaj - speciális technológiával nyert olaj, amely teljes egészében megőrzi az összes komponens tápértékét.
Rendkívül gazdag vitaminokban, ásványokban, aminosavakban, klorofillban, többszörösen telítetlen zsírsavakban és más biológiailag aktív anyagokban. Más növényi olaj okkal összehasonlítva a búzacsíra olaj tartalmazza a legtöbb E vitamint. De mire jó az E-vitamin? Nagyon sok mindenre, gyermeket tervezőknek, váróknak például az izomműködés serkentésére, valamint arra, hogy részt vesz a sperma, a progeszteron (a sárgatest hormonja) termelésében; elősegíti az ovulációt és a megtermékenyítést, a terhesség normális lefolyását és a magzat fejlődését; növeli a potenciát. Hatással van a hipofízis, a mellékvese, a pajzsmirigy és a nemi mirigyek működésére.

A piros és a fekete

Most terem a ribizli. Ezt a kismamák feltétlenül használják ki! Hogy miért?

Mert igen jó hatást gyakorol a gyomor- és béltraktusra. Sok terhes panaszkodik gyomorégésről és a belek is renyhébben működnek. Fokozott a vízfelszívódás a béltartalomból, ami miatt a széklet száraz, kemény. Ez, valamint a  kismedencei vénás pangás fokozza az aranyér kialakulását.
Ha nem muszáj, nem kell gyógyszert szedni (Tisasen ilyenkor adható),  elsősorban diétával kell hatást elérni. Aprómagvas gyümölcsök (málna, ribizli, eper) illetve ezekből készült lekvárok éhgyomorra történő fogyasztása jó hatású, ezen kívül gyümölcsök, zöldségfélék, barnakenyér fogyasztása javasolt.
De épp ezek a természeti adományok másra is jók. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, a méhlepény működését, valamint az immunrendszer munkáját. Fő forrásai a zöldségek és gyümölcsök: zöldpaprika, brokkoli, kelbimbó, fekete ribizli, citrom, mandarin, eper.
A ribizli   azon túl, hogy széklethajtó - sok élettanilag értékes savat tartalmaz, rothadásgátló.. Igen jó lázcsillapító, magas láz esetén (39 Celsius fok fölött) hidegvizes borogatással együtt tartós hatást hoz, mivel-a szervezet megtisztításában is segít, nemcsak a lázat nyomja le. Nyelv- és torokszárazság ellen is kiváló, elősegíti a nyálképződést.

Mehet lábra is, pakolásnak

Különösen magas gyógyhatású fekete változata. Fogyaszthatjuk köszvény, vízkór; húgyúti panaszok, vérsavasodás és nemi problémák esetén. A sárgaságot egyedül képes leküzdeni. Vörös változata a csontok és a fogak felépítését segíti. Fogyaszthatjuk bátran a magját is, mivel épp e miatt nagy hatást fejt ki a bél-perisztaltikára. A legjobb természetes vízhajtó szer a petrezselyemlevélhez és a gyermekláncfűhöz hasonlóan. A vörös ribizli 6 g fehérjét, 12 g zsírt, 70 g szénhidrátot, 7 g szerves sót, 43 g rostot tartalmaz. A fekete ribizli az egyik legnagyobb vitamintartalmú élelmiszer. 10 dkg sokkal több C, és B-vitamint tartalmaz, mint a napi szükséglet.
Kismamák gyakran panaszkodnak visszeresedésre, nehézláb érzésre. Az orvos által javasoltak mellett  kiegészítésként a masszázs mellett a megelőzést, illetve a folyamat lassítását szolgálják az erek rugalmasságára ható gyógyászati és nem gyógyászati készítmények, eljárások: a vadgesztenye tartalmú kivonatok, pakolások, az aprómagvas gyümölcsök (ribizli, szeder, málna, szamóca) magas koncentrációjú érfal erősítő vitaminjai, a napi 30–40 perces átmozgató jellegű tréning és az óránként legalább 10 perces séta.


Fincsi és ihatjuk szoptatáskor isribizli

Ha majd lemegy a ribizliszezon, igyunk afrikai ribizlis teát!

Első alkalommal a 18. század végén említi egy európai botanikus, hogy Fokföld délnyugati részének őslakói egy tűlevelű növényből rubinvörös színű, fenséges ízű forró italt készítenek, amely frissítve szomjukat oltja, és számos betegségben segít.
Elsőrangú minőségű filterezett tea, melyet hidegen és melegen egyaránt fogyaszthatunk. Szervírozhatjuk tejjel, vagy egy szelet citrommal, cukorral vagy anélkül, de ízesíthetjük akár mézzel is.

Frissítő, édeskés ízének és csodálatos színének harmóniája mellett az évek során egyre több egészségre gyakorolt jótékony hatását ismerték fel, így ma az egyik legkeresettebb és legértékesebb teakülönlegesség világszerte.

A rooibos tea értékei:
- Ásványi anyag és nyomelem tartalma miatt számos szervfunkció serkentője.
- Igen hasznos gyomorbántalmak, emésztési zavarok esetén.
- Fogyasztása allergiás és aszmatikus megbetegedésekben is előnyös.
- Tannin tartalma alacsony, ezért nem gátolja a vas és más elemek felvételét a szervezetbe, így a terhes és szoptatós anyák is fogyaszthatják.
- Csecsemők, kisgyermekek számára is ajánlott.

 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja