SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha eltéved a petesejt

Szőke Judit [cikkei] - 2008-06-20
Ha valaki kételkedne a tudatos családtervezés és a terhesgondozás fontosságában, akkor jusson eszébe: a megtermékenyített petesejt vándorútja során el is tévedhet ám, és az nem játék...
Normál esetben a megtermékenyített petesejt a méhben tapad meg. Ám van egy veszélyes szituáció, amikor a szervezet téved.

Nem gyakori, ám annál kockázatosabb, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhben, hanem valahol máshol tapad meg. A méhen kívüli terhesség súlyos állapot, azonnali beavatkozást igényel. Ha a fogamzóképes korban levő nőnek a vérzéskimaradást követően rendellenes vérzése, alhasi és a belső nemi szerveknél tapintható fájdalma van, az intő jele lehet a méhen kívüli terhességnek.

Hol keletkezik a zűrzavar? Megtermékenyítésre akkor kerül sor, amikor a petesejt hozzáférhető a hímivarsejt számára, tehát az ovuláció után. A tüszőből kilökődő pete vándorútra indul, először a hasűrbe jut, majd a petevezetőn keresztül a méhbe. A megtermékenyülés rendszerint a petevezeték középső szakaszán megy végbe. A normális terhesség már nagyon hamar kimutatható a vizeletből. De amikor a petesejt nem a neki megfelelő helyen termékenyül meg és ágyazódik be, hanem gyakran a petefészket a méhvel összekötő petevezetékben, akkor az életet is veszélyeztető állapot alakul ki.

A spirál bűne

Tudatos családtervezéssel elejét lehet venni a komplikációnak. A méhen belüli fogamzásgátló eszközök közül bűnös lehet a spirál… Emiatt sokaknak fenntartásaik vannak az eszközzel kapcsolatban. A spirált használó nőknél, ha teherbe esnek, a terhesség általában méhen kívüli. A vetélés 3-szor, a méhen kívüli terhesség pedig 10-szer (!) gyakoribb, mint azoknál, akik nem használnak eszközt. Ezenkívül a spirál is okozhat abortuszt - a vetélést mesterségesen létrehozhatja.

A tudatos családtervezésnek különben számos más előnye is van a véletlenszerű teherbeeséshez képest. Például:

  • A családi és az egyéni kórelőzmény ismerete segítséget nyújt az utódban várható esetleges öröklődő betegségek megelőzésében.
  • Az elvégzett nőgyógyászati szűrővizsgálatokkal megelőzhető több olyan állapot, megbetegedés, melyek kedvezőtlenül befolyásolhatják a terhesség kimenetelét.
  • A termékenységi állapot felmérhető különböző célzott vizsgálatokkal, ezáltal felismerhetővé válnak azok az esetek, amikor gyógykezelésre szorul a családtervező pár egyik, vagy mindkét tagja. Ez az arány jelenleg eléri a 20%-ot.
  • A teherbeesés előtt legalább egy hónappal elkezdett folsav tartalmú multivitaminok adásával megelőzhetővé válik a fejlődési rendellenességek egy jelentős része.
  • Lehetővé válik a koraterhesség védelme a különböző ártó külső hatásokkal szemben.
  • Korán felismerhető lesz az esetleges méhen kívüli terhesség is a vérzéskimaradás után néhány nappal elvégzett ultrahang-vizsgálattal.
 És aztán persze ott van a semmivel sem pótolható terhesgondozás, a korai és folyamatos orvosi ellenőrzés.
 
Ritka a csoda

Jobb, ha aki szembetalálja magát a méhen kívüli terhességgel, nem bízik a csodában. Nem lehet mindenki olyan szerencsés, mint az az ausztrál nő, akiről a császármetszés után derült ki: kislánya majdnem 9 hónapig növekedett jobb petefészkében. A szülész szerint a magzat petefészekbe ágyazódásának esélye körülbelül egy a 40 ezerhez, ám egy kihordott terhességé, mely egészséges újszülöttet eredményez, szinte nulla. Hihetetlen, hogy a magzat a normális mozgásával nem szakította el a petefészekben a petezsákot, amely olyan papírvékony volt, hogy látni lehetett a magzat haját – nyilatkozta a doki. A magyarázat, hogy a nő semmi szokatlant nem tapasztalt és nem ment el a képalkotó diagnosztikai vizsgálatra. Egyszóval a tanulság egyértelmű…
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja