SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenhetedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 17. hét

A pocaklakód már 10-13 centis és kb. 200 grammos. Hozzávetőlegesen akkora, mint egy jólmegtermett körte, aki szépen lassan megérik. Az agya, az izmai, az idegrendszere, az érhálózata, és a kiválasztó szervei mind-mind működnek. Amniális folyadék pumpálódik keresztül a tüdején. A pici csontváza még rugalmas porcszerű, csak később keményedik meg.

 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Valahol a 16. és 20 hét táján érezni fogsz valamit, amire már számítottál ugyan, de még mindig nem hiszed el, hogy azt érzed: a gyermeked rugdalózását. Ezek nem lesznek még kemény focista rúgások, - azok csak később jönnek - így még összetévesztheted a gyomrod korgásával, vagy gyomorontással. A leendő mamik úgy írják le ezt az érzést, mintha apró szárnyak verdesnének a pocakjukban, pillangó-, vagy angyalszárnyak. Minden baba máshogy rugdalózik, vannak, akik állandóan rúgkapálnak és vannak, akik csak egyszer-egyszer böknek meg finoman, mintha azt mondanák: „Ne aggódj, itt vagyok!”



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Az első rúgás élménye a terhesség nagy „aha” pillanatai közé tartozik. Most tudatosul benned hogy ezek az általában nem mindig kellemes testi tünetek, amiket eddig átéltél, nem egy betegség következményei, hanem az élet csodálatos teremtésének részét képezik. Gondold el, egy tökéletes kicsi lény növöget a pocakodban! Akár a kanapén ülsz és filmet nézel, vagy épp sietsz, hogy elérd a 6:20-as buszt - ezalatt a kilenc hónap alatt egy csoda zajlik benned!



Teendők a 17. héten

Terhesség hétről hétre - 17. hét

1. Vedd fel a harcot a terhesség alatti feledékenységgel szemben: készíts sok jegyzetet, írj emlékeztetőket.
2. Kényeztesd magad egy szülés előtti masszázzsal.
4. Iratkozz be egy szülési tanfolyamra.
5. Gondolj a jövőre: már most nyiss egy külön előtakarékossági számlát vagy betétet, ami később jól jöhet majd a gyerek iskoláztatásának költségeire, főiskolai/egyetemi tandíjára, stb.
6. Vásárolj sóoldatos orrsprayt vagy párásítót, hogy enyhítsd a terhesség által okozott vértolulást.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Azon gondolkodsz, hogy biztonságos-e halat enni a terhesség alatt? A születendő babádnak nagyon jót tehet, ha omega-3 zsírsavakban gazdag halakat, pl. a lazacot fogyasztasz. Ám bizonyos halféléket ajánlatos elkerülnöd a magas higanytartalom miatt (a higany olyan szennyezőanyag, ami káros hatással lehet a fejlődő magzat agyára és idegrendszerére). Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (Food and Drug Administration, FDA) és a Környezetvédelmi Ügynökség (Environmental Protection Agency, EPA) ezért azt tanácsolja a terhes nőknek, hogy ne egyenek bizonyos tengeri halakat - pl. kardhalat, cápát, királymakrélát és tilefisht. Nyomokban gyakorlatilag a legtöbb halfaj tartalmazhat higanyt, ezért ajánlatos lehet, ha a heti halfogyasztásodat biztonságosabb halfajokra korlátozod. Az EPA legújabb ajánlásai szerint alacsonyabb higanytartalmú halakból, mint pl. a lazac, a harcsa, a pollock, garnélarák és a konzerv light tonhal nyugodtan elfogyaszthatsz heti 340 grammot (ez nagyjából két átlagos étkezésnek megfelelő mennyiség). Ebből a 340 grammból maximum a fele, azaz 170 gramm lehet albacore tonhal konzerv, fehér tonhal szelet és tonhal steak együttesen, mivel ezekben többnyire több higany van, mint a light tonhalban. Ha a helyi vizekben fogott halat fogyasztod, próbálj utánanézni a neten vagy más forrásból, hogy milyen az esetleges károsanyag-tartalom.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja