SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenhetedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 17. hét

A pocaklakód már 10-13 centis és kb. 200 grammos. Hozzávetőlegesen akkora, mint egy jólmegtermett körte, aki szépen lassan megérik. Az agya, az izmai, az idegrendszere, az érhálózata, és a kiválasztó szervei mind-mind működnek. Amniális folyadék pumpálódik keresztül a tüdején. A pici csontváza még rugalmas porcszerű, csak később keményedik meg.

 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Valahol a 16. és 20 hét táján érezni fogsz valamit, amire már számítottál ugyan, de még mindig nem hiszed el, hogy azt érzed: a gyermeked rugdalózását. Ezek nem lesznek még kemény focista rúgások, - azok csak később jönnek - így még összetévesztheted a gyomrod korgásával, vagy gyomorontással. A leendő mamik úgy írják le ezt az érzést, mintha apró szárnyak verdesnének a pocakjukban, pillangó-, vagy angyalszárnyak. Minden baba máshogy rugdalózik, vannak, akik állandóan rúgkapálnak és vannak, akik csak egyszer-egyszer böknek meg finoman, mintha azt mondanák: „Ne aggódj, itt vagyok!”



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Az első rúgás élménye a terhesség nagy „aha” pillanatai közé tartozik. Most tudatosul benned hogy ezek az általában nem mindig kellemes testi tünetek, amiket eddig átéltél, nem egy betegség következményei, hanem az élet csodálatos teremtésének részét képezik. Gondold el, egy tökéletes kicsi lény növöget a pocakodban! Akár a kanapén ülsz és filmet nézel, vagy épp sietsz, hogy elérd a 6:20-as buszt - ezalatt a kilenc hónap alatt egy csoda zajlik benned!



Teendők a 17. héten

Terhesség hétről hétre - 17. hét

1. Vedd fel a harcot a terhesség alatti feledékenységgel szemben: készíts sok jegyzetet, írj emlékeztetőket.
2. Kényeztesd magad egy szülés előtti masszázzsal.
4. Iratkozz be egy szülési tanfolyamra.
5. Gondolj a jövőre: már most nyiss egy külön előtakarékossági számlát vagy betétet, ami később jól jöhet majd a gyerek iskoláztatásának költségeire, főiskolai/egyetemi tandíjára, stb.
6. Vásárolj sóoldatos orrsprayt vagy párásítót, hogy enyhítsd a terhesség által okozott vértolulást.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 17. hét

Azon gondolkodsz, hogy biztonságos-e halat enni a terhesség alatt? A születendő babádnak nagyon jót tehet, ha omega-3 zsírsavakban gazdag halakat, pl. a lazacot fogyasztasz. Ám bizonyos halféléket ajánlatos elkerülnöd a magas higanytartalom miatt (a higany olyan szennyezőanyag, ami káros hatással lehet a fejlődő magzat agyára és idegrendszerére). Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (Food and Drug Administration, FDA) és a Környezetvédelmi Ügynökség (Environmental Protection Agency, EPA) ezért azt tanácsolja a terhes nőknek, hogy ne egyenek bizonyos tengeri halakat - pl. kardhalat, cápát, királymakrélát és tilefisht. Nyomokban gyakorlatilag a legtöbb halfaj tartalmazhat higanyt, ezért ajánlatos lehet, ha a heti halfogyasztásodat biztonságosabb halfajokra korlátozod. Az EPA legújabb ajánlásai szerint alacsonyabb higanytartalmú halakból, mint pl. a lazac, a harcsa, a pollock, garnélarák és a konzerv light tonhal nyugodtan elfogyaszthatsz heti 340 grammot (ez nagyjából két átlagos étkezésnek megfelelő mennyiség). Ebből a 340 grammból maximum a fele, azaz 170 gramm lehet albacore tonhal konzerv, fehér tonhal szelet és tonhal steak együttesen, mivel ezekben többnyire több higany van, mint a light tonhalban. Ha a helyi vizekben fogott halat fogyasztod, próbálj utánanézni a neten vagy más forrásból, hogy milyen az esetleges károsanyag-tartalom.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja