SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 16. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenhatodik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 16. hét

A gyermeked csuklik! A rekeszizom önkéntelen mozgását, ezt a fájdalom nélküli összehúzódását hívjuk csuklásnak. Ez a jelenség hanggal is párosul, de mivel a pici légcsöve folyadékkal van tele, nem levegővel, hangot nem ad ki. A csuklások gyakorisága elég változó, vannak babák, akik napjában többször is csuklanak, másoknál úgy tűnhet, sosincs ilyen. Az elkövetkező hat hónap alatt akár „láthatod” is gyermeked csuklását, amikor ugrál a pocakod.
 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 16. hét

A test változásai a tizenhatodik hétenMost kezdesz el igazán pocakosodni, (ha nem ez az első terhességed, akkor már jóval korábban). A méhed, a normál méretének ezerszeresére képes kitágulni a terhességed végéig. Ezt egy orvos úgy írta le mintha egy nektarin változna kosárlabdává, ahogy növekszik. Ha már a növekedésről beszélünk, ez feltehetőleg súlygyarapodással jár: kb. 45 dekával leszel nehezebb minden héten.

 

 

 



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 16. hét

Ha szeretnéd megtudni, hogy kislányt vagy kisfiút (vagy akár mindkettőt) nevelgetsz a pocakodban, a vizsgálatok erre is választ adhatnak, például az amniocentézis, vagy a chorionboholy vizsgálat, de akár az ultrahangvizsgálat is felfedheti a nagy titkot. Rengeteg babavárós mendemonda is „megjósolhatja” a pici nemét, de vannak párok, akik inkább meghagyják titoknak, amíg meg nem születik a csemetéjük. Egy kispapa így beszélt erről: ”Ez a baba a legnagyobb ajándék, amit valaha is kaptam, nem szeretnék belekukucskálni a dobozba, amíg el nem jön az ideje.”



Teendők a 16. héten

Terhesség hétről hétre - 16. hét

1. Fogyassz sok kalciumot (alacsony zsírtartalmú tejtermékekből vagy táplálék-kiegészítőkből).
2. Kezdd el vezetni a babanaplódat.
3. Kérdezd megy anyukádat és/vagy nagymamádat a szüléssel kapcsolatos tapasztalataikról.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 16. hét

Még ha nem is tapasztaltál székrekedést az első trimeszter alatt, most már valószínű, hogy részed lesz benne, mivel a progeszteron hormon hatására felpuhulnak az izomszövetek az egész testedben, beleértve az emésztőrendszered környékén levő izmokat is. Ennek következtében az emésztés lelassul és ez végbélgáz-képződéshez, puffadáshoz és böfögéshez is vezet. A székrekedés egyébként nagyjából a terhes nők felénél jelentkezik. A hashajtó pirulák vagy ásványi olajok használata nem jó ötlet a terhesség alatt, de a sok folyadék és rost fogyasztása segíthet. A poci-panaszok orvoslására jó ötlet lehet, ha kevesebbet fogyasztasz olyan élelmiszerekből, amelyek egyébként is fokozzák a puffadást, illetve a végbélgáz-képződést, pl. bab, káposzta és tejtermékek.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja