SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 18. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizennyolcadik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 18. hét
 

A magzat a terhesség tizennyolcadik hetébenA babád agya gyors ütemben növekszik. Mostanra már, minden fő terület differenciálódott. A cortical (agykéregi rész), amely irányítja a speciális agyi funkciókat, kezd alakot ölteni. A magzat már kezdetleges testbeszéddel is válaszolhat, ha egy esetleges amniocentézis (AC, magzatvízvétel) során a tű túl közel kerülne hozzá. Gyermeked pár héten belül képes lesz hangokat is hallani, pozitívan reagálva a zenére vagy a szeretetteljes szavakra. Itt az idő, hogy elővedd az éneklős, mesemondós tudományodat!



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 18. hét

A nem terhes nőknél fellépő gyomorégés, kisebb bosszúság, viszont a terhességben komoly teher lehet. A nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav okozza ezt az égő fájdalmat a szíved közelében. A második és a harmadik trimeszter egyik jellemző tünete, mivel az egyre növekvő méhed, összenyomja a gyomrod, és tartalmának egy része kipréselődik a nyelőcsövedbe. Ráadásul a hormonok annyira lelassították az emésztésedet, hogy az étel hosszabban időzik a gyomrodban, mint általában. Ez azért van, hogy több idejük legyen a tápanyagoknak eljutniuk a kicsihez.
 



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 18. hét

Mit tehetek, hogy enyhítsek a fájdalmon? Legyen akár szó gyomorégésről, vagy székrekedésről, vagy egyéb terhesség alatt jelentkező kellemetlen tünetről, az a legjobb, ha elkerülöd a gyógyszereket, még a látszólag enyhe, nem vényköteleseket is. Ha a gyomorégésed igazán fájdalmas, az orvos felírhat neked savlekötőt, de figyelmeztetni fog, hogy magas a nátrium tartalma, ami vízvisszatartást okozhat. Amikor csak tudsz, ragaszkodj a természetes megoldásokhoz: ne egyél egyszerre sokat, vagy túl fűszereset, és támaszd meg a hátad párnákkal (kényelmesebben fogod magad érezni, ha a nyelőcsöved nem vízszintes helyzetben van).



Teendők a 18. héten

Terhesség hétről hétre - 18. hét

1. Fontold meg, hogy beiratkozol egy csecsemő-újraélesztés (csecsemő CPR – cardiopulmonáris reszuszcitáció, szív-tüdő újraélesztés), szülés előtti szoptatás vagy újszülött-gondozás tanfolyamra.
2. Ellenőrizd az irodai székedet: derítsd ki, hogy egy, a hátat jobban megtámasztó szék vagy egy zsámoly segíthet-e a hátfájás mérséklésében.
3. Fiú lesz vagy lány? Ha szeretnéd, a terhesség félidejében végzett ultrahang-vizsgálaton valószínűleg megtudhatod.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 18. hét

Sajnos az aranyér megszokott jelenségnek számít a terhesség alatt. A visszerek a végbeledben feldagadhatnak és kényelmetlenséget okozhatnak. Ha aranyered van, kérdezd meg az orvosodat a recept nélkül is kapható aranyérkenőcsök használatáról, amelyek enyhíthetik a panaszokat. Hogy kordában tarthasd az aranyereket, fogyassz sok folyadékot, harcolj a székrekedés ellen több rostos étel fogyasztásával és ne erőlködj, amikor leülsz a vécére.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja