SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 15. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenötödik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 15. hét

A pici teste most gyorsabban nő, mint a feje, így most arányaiban egész babaszerű. A bőrt lanugó, magzati piheszőr borítja, ez védelmezi egészen a születésig. A fejecskén már szintén van haj, és a szemöldökkezdemények is láthatóak.
A csemetéd már kb. 10 centi hosszú, és 56 gramm.



 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 15. hét

A 15. és a 20. hét között két vizsgálatra kerül sor: a három- vagy négymarkeres vizsgálatra, és ha kell az amniocentézisre. Az orvos javasolhatja akár mindkettőt, ha az életkorod, kórtörténeted, vagy egyéb kockázati tényezők indokolttá teszik. A három- vagy négymarkeres vizsgálat egy egyszerű vérvizsgálat, ahol a kismama vérében jelenlévő három(négy)féle anyag szintjét elemzik: az alfa-foetoproteint (AFP), a humán choriongonadotrop hormont (hCG), és a nem-konjugált ösztriolt. Az utóbbi időben az előző három mellett negyedik markerként az inhibin-A-t is vizsgálják. Ez a vérből történő három-, illetve négymarkeres szűrés alkalmas arra, hogy megbecsülje a Down-kór és a velőcső-záródási rendellenességek rizikóját. Ez a szűrővizsgálat nem egyértelműen utal a születési rendellenesség meglétére, inkább előre jelzi egy esetleges probléma valószínűségét. Mindenképpen megerősítő vizsgálatokat kell végezni a felmerülő magzati rendellenesség igazolására. Mivel az emelkedett AFP-értékeket mutató terheseknek csak egy kis százalékánál találtak valóban rendellenes magzatot, a szülőknek csak az AFP-eredményre alapozott aggodalma nagyon gyakran nem indokolt.

Az amniocentézist, vagy magzatvíz vizsgálatot a 35 éven felüli kismamáknak és azoknak javasolják, akiknek az AFP eredményük nagyon eltért az elvárttól. Egy hosszú tű segítségével, vesznek egy kis mintát a magzatvízből, melyben megtalálhatóak a magzat sejtjei is, így pontosabban felmérhető van-e valamiféle genetikai rendellenesség, és a pici nemére is minden kétséget kizáróan fény derül.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 15. hét

A genetikai tesztek ezerféle félelmet ébreszthetnek benned. Minden rendben van a csemetémmel? És mi lesz, ha valami még sincs rendben? Árthatok-e a vizsgálattal a babának? És egyáltalán mi lesz az ára, mindennek? Beszéld meg az orvosoddal és a pároddal ezeket a kérdéseket mielőtt a tesztekre sor kerülne.



Teendők a 15. héten

Terhesség hétről hétre - 15. hét

1. Iratkozz be szülés előtti jógaórára.
2. Erősítsd hasizmaidat csípőemelésekkel.
3. Beszélgess a pároddal, próbáljátok meg kitalálni a baba nemét.
4. Ha már elmúltál 35 éves, végeztess el magzatvízvizsgálatot (amniocentesis), ha ajánlott.
5. Kérdezd meg az orvosodat a quad markerszűrésről.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 15. hét

Amellett, hogy a második trimesztert az „érezd jól magad” trimeszternek is nevezik, sokak szerint ez a legszexisebb trimeszter is. A hormonális változások következtében sok nő tapasztalja a libidó fokozódását, a felerősödött vérkeringésnek köszönhetően pedig akár az orgazmusok intenzitása is erősödhet! Szóval, hacsak az orvosod másképp nem javasolja, ne habozz és szexelj bátran - ez tökéletesen biztonságos a születendő gyermeked számára.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja