SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 14. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizennegyedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 14. hét

Erre a hétre kislányod vagy kisfiad külső nemi szervei már teljesen kifejlődtek, bár még elég nehezen kivehetőek ultrahangon. A pici 8 centi és kb. 42 gramm. Most, hogy a fő szervek a helyükön vannak, a magzat elkezd irdatlan iramban növekedni.

A következő hónapban triplájára nő és a súlya is meghaladja 450 grammot.
 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 14. hét

Azok a hormonok, amelyek az első trimeszterben okoztak kellemetlen tüneteket, most új területen fejtik ki hatásukat - a bőrödben. A terhes nők több mint 90 %- nak bőre ideiglenesen megsötétedik teste különböző pontjain, így a mellbimbókon, köldöknél, hónaljnál, és a combok belső felén. A fokozott ösztrogén mennyiséggel magyarázzák ezt a jelenséget és főleg azokon a nőknél jelentkezik markánsabban, akik amúgy is sötétebb bőrűek. Az a halvány kis felezővonal, ami a köldöködtől a szeméremcsontodig fut, szintén megsötétedik a terhesség idejére, és néhány nőnek az arca is sötétebbé válik - ezt „terhességi álarcnak” vagy cloasma-nak hívják. Ezek a bőrszínváltozások a szülés után elmúlnak, de addig ne tartózkodj túl sokat a napon, mert az UV sugarak tovább sötétíthetik ezeket a területeket.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 14. hét

A bőrproblémákon felül a hajad is dúsabb, erősebb lesz, de kezelhetetlenné kezd válni, a körmeid gyorsabban nőnek, de gyakrabban be is repedhetnek, tested vízvisszatartása miatt megvastagodhat a szaruhártyád, ami miatt esetleg homályosabban látsz, a fokozott vérkeringés miatt gyenge fogínyvérzés is felléphet. Ápold hajadat és körmeidet gyakrabban, menj el fogorvoshoz, vagy szemészhez, ha szükségét érzed, hogy megvigasztalhassanak.



Teendők a 14. héten

Terhesség hétről hétre - 14. hét

1. Ha még nem tetted volna meg, mondd el a családtagoknak és a jó barátoknak a jó híreket.
2. Oszd meg a híreket a főnököddel is.
3. Használd az extra energiádat arra, hogy elvégezz néhány dolgot a munkahelyi vagy otthoni teendők listájáról.
4. Kezdj el hetente fotót készíteni a gömbölyödő pocakodról.



Heti tipp
Terhesség hétről hétre - 14. hét

Most, hogy kezded visszanyerni az energiádat, ragadd meg az alkalmat, hogy tornázz egy kicsit. A könnyű vagy közepesen nehéz gyakorlatok, ha az orvosod is jóváhagyja, segíthetnek a pocakodban növekvő babának is (a torna felgyorsítja a vérkeringést, így a baba könnyebben jut oxigénhez), ráadásul hozzájárulhat olyan bosszantó terhességi tünetek leküzdéséhez vagy mérsékléséhez is, mint a visszerek, a hátfájás, a puffadás és duzzadás. Az egészséges, aktív nőknek az Amerikai Szülész-Nőgyógyász Szakmai Kollégium (American College of Obstetricians and Gynecologists) azt ajánlja, hogy végezzenek napi 30 percen át valamilyen mérsékelt erősségű gyakorlatot (itt természetesen nem triatlonedzésre gondolunk, hanem például arra, hogy tegyenek egy sétát) legalább a hét legtöbb napján, ha nem is minden nap.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja