SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 13. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenharmadik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 13. hét

A hét végére gyermeked belép méhen belüli fejlődésének második trimeszterébe. Bár még csak 7-8 centi és alig 14 gramm, már egész emberformája van! A szemei a fej két oldaláról szépen középre vándoroltak, a fülei is a helyükön vannak. Már reagál a külső behatásokra, izeg-mozog (bár még mindig nem érzed), és már működik kezének, lábának kapaszkodó reflexe is.


 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 13. hét

Ahogy a tested hozzászokik a megváltozott hormonszinthez és az „extra” munkához, úgy a kellemetlen tünetek is egyre csillapodnak. Ez történhet fokozatosan vagy úgy, hogy az émelygés, fáradtság és a gyakori vizelési inger egy csapásra elmúlik. Az érzelmeid is megállapodnak. Hirtelen ez a „terhességesdi” nem is tűnik olyan nehéznek már!
Sajnos vannak olyan várandósok, akiknek megmaradnak az émelygéses tüneteik a terhességük végéig. Ha nagyon erős hányinger gyötör, vagy egyáltalán nem tudsz ételt magadban tartani, keresd fel az orvosodat. Ezt a jelenséget hyperemesis gravidarum-nak, hívják, melytől minden 300 várandósból egy szenved.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 13. hét

A legtöbb nőnek a második trimeszter a legélvezetesebb szakasza a terhességüknek. A vetélés kockázata lecsökkent, az első pár hónap kellemetlen tüneteinek is vége, a fájdalmak még messze vannak. Ráadásul az újdonsült, buja domborulataiddal, visszanyert vitalitásoddal sosem érezted ilyen életerősnek, szexinek magad! Élvezd ki minden percét!



Teendők a 13. héten

Terhesség hétről hétre - 13. hét

1. Kezdj el gondolkodni azon, hogy milyen keresztnevet választasz a babának.
2. Kezdj el oldalt fekve aludni.
3. Szerezz be minden elérhető infót a gyermekgyógyászokról.
4. Étkezz többször, kisebb mennyiségű ételt fogyasztva, hogy elkerüld a gyomorégést.
5. Fontold meg, hogy a barátoktól vagy családtagoktól kérj kölcsön használt kismamaruhákat.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 13. hét

Ne felejtsd el rendszeresen felkeresni a fogorvosodat. A Mayo Klinika felmérése szerint a terhes mamák kb. 80%-a szenved a fogíny puhulásától vagy fogínyvérzéstől.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja