SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 11. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenegyedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 11. hét

A magzat a terhesség tizenegyedik hetébenA következő vizsgálatnál az orvos egy gélt fog a pocakodra tenni és egy szerkezetet fog csúsztatni rajta, ez az (doppler) ultrahang készülék. A felerősített belső hang fogja betölteni a szobát. Először egy fehér zajt fogsz hallani, olyat, mint a rádióadás háttér hangja. Majd csodálatos módon felhangzik egy aprócska dob, gyermeked szívverése. 150-szer dobban egy perc alatt. Ez az első hallható üzenet a fejlődő gyermekedről, ami csodálattal és örömmel fog eltölteni. Vidd magaddal a párodat is hogy vele is megoszthasd ezt a varázslatos pillanatot.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 11. hét

Egész hirtelen rád törhetnek vad vágyakozások egyes ételek iránt, hogy meg tudnál enni egy egész grapefruitot, de most azonnal; vagy egy jó kis steakre (legyél akár amúgy vegetáriánus), de egy sós chipsre, vagy akár a kapható legcsípősebb salsára is vágyakozva nézhetsz. Isten hozott a sóvárgó várandósok világában! Lehet, hogy csak olyan ételekre vágysz, amiket amúgy is szeretsz, csak most brutális mennyiséget el tudnál tüntetni belőlük, de előfordulhat, hogy olyan ételek is izgalomba hoznak, amikre korábban rá se tudtál nézni. Azzal magyarázzák ezt a jelenséget, hogy a tested olyan tápanyagokra vágyakozik, amikre most fokozottabban van szüksége, ez általában a C-vitamin, a vas és a só. Engedj nyugodtan a csábításnak, csak tarts mértéket, és kerüld az olyan ételeket, mint a félig átsütött, vagy nyers hús, amik ártalmasak lehetnek a kicsinek. Néha a nők „nem ehető” dolgokra is vágyakozhatnak, krétára vagy mosóporra. Ha efféle vágyakat fedezel fel magadban, hívd fel az orvosodat, hogy egészséges alternatívákat javasolhasson.
Van egy olyan mendemonda mely szerint, ha citrusfélére vágysz inkább, akkor kislányod lesz, ha meg húsra, akkor kisfiad.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 11. hét

Mihelyst a pocakod is elkezd nőni, rájössz, hogy mennyi terhességszakértő van a világon! A kéretlen megjegyzések között vannak mulatságosak, mint: „egyél sok répát, különben a gyermeked rövidlátó lesz”, de akadnak egész ijesztőek is: „mindenfajta testmozgás árt a babának” Ne hagyd, hogy ezek a „jó tanácsok” befolyásoljanak téged. Te és az orvosod tudjátok a legjobban mi jó neked és a babának. Egy udvarias „köszönöm majd az orvosommal megbeszélem”-el elejét lehet venni az ilyen „jó tanács áradatnak”.



Teendők a 11. héten

Terhesség hétről hétre - 11. hét

1. Naponta krémezd be a hasad, csípőd és combjaidat, hogy megelőzd a feszülő bőr kiszáradását és viszketését.
2. Kerüld a jacuzzikat, szaunákat, gőzfürdőket, a meleg időben végzett kimerítő tornagyakorlatokat és a túl forró fürdőt, vagy bármi mást, ami testhőmérsékleted 38,8 °C fölé emelheti.
3. Ha az orvosod ajánlja, vizsgáltasd meg magad kromoszóma-rendellenességekre tarkótáji ödéma (nuchalis oedema, NT) vizsgálat és méhlepény-mintavétel (lepényszövet mintavétel, CVS) segítségével.
4. Hallgasd meg a magzat szívverését a Doppler-készülék segítségével az orvosi vizsgálaton, ha lehetséges.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 11. hét

Üdvözöld az új dekoltázsod! A progeszteron és ösztrogén nevű hormonok hatására kezdenek megduzzadni a cicijeid (és bennük a tejtermelő mirigyek) és hamarosan már szűknek fogod érezni a blúzaidat. Nemsokára eljön az új melltartók beszerzésének ideje is. Miután a baba megszületik, könnyen hozzá kell majd férned a cicidhez, ezért inkább szoptatós melltartót vásárolj a klasszikus kismamamelltartó helyett.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja