SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Az embrió egy újabb mérföldkőhöz ért a fejlődése során. A hét végére eléri az alap szerkezeti formáját, én innentől fogva magzatnak hívjuk a csemetét. Mivel a magzat kényelmesen összekuporodik a méhben, így nehéz lemérni pontosan a hosszát, a lábával együtt, ezért az orvosok egy olyan mércét használnak, ami a baba feje tetejétől a gerincoszlop végéig tartó távolságot veszi alapul. Így mérve a te picid hossza kb. 3 centi, a súlya meg kevesebb, mint 5 gramm.

 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Ha az orvost kérdezed, hogy miért nevetsz és sírsz egyszerre, vagy netán kergetsz is közben valakit egy serpenyővel - azt fogja válaszolni, hogy ez a hormonok miatt van. De mit is csinálnak pontosan ezek a hormonok? A terhesség egészséges lefolyásában több hormon is jelentős szerepeket vállal. A humán korion-gonadotropin nevű hormon (hCG) gátolja meg, hogy további peték hagyják el a méhet és serkenti az ösztrogén és progeszteron termelődését. Az ösztrogén, egy olyan hormon együttes, amely a női szexuális jegyek fejlődéséért felelős, de a méhlepény is termeli, a magzat egészsége érdekében. A progeszteron pedig a placenta helyes működéséért felelős. A terhesség alatt ezeknek a hormonoknak szintjei néha az egekbe szöknek, néha meg egészen lecsökkennek, ahogy éppen szükség van rá. Sok esetben az érzelmi hullámzásaid hullámhegyei és völgyei megfelelnek ezeknek a hormonszint változásoknak.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Sok nő tapasztalja úgy a terhessége alatt, hogy a szexuális étvágya is épp olyan ütemben változik, ahogy a hormonjai ingadoznak. Ennek két oka van. Az egyik az ösztrogénnek a libidóra gyakorolt negatív (de néha pozitív!) hatása. A másik szintén a hormonoknak köszönhető, de csak közvetve: amikor kimerültnek érzed magad vagy épp hányingered van - sok minden eszedbe juthat, csak épp az nem. Oszd meg a pároddal is ezeket az „élményeket”, hogy könnyebben megérthesse a testedben zajló folyamatokat. És az ő érzelmi hullámzásán se lepődj meg, ha a megnövekedett melleid látványa hevesebb vágyakozást váltanak ki belőle (ez garantált), ugyanakkor néha azon aggodalmaskodhat, hogy a szex nem árt-e a kicsinek.



Teendők a 10. héten

Terhesség hétről hétre - 10. hét

1. Moss gyakran kezet, hogy elkerüld a megfázást vagy az influenzát.
2. Próbálj ki természetes ellenszereket az emésztési zavarokra.
3. Vásárolj kismamaruhákat.
4. Kezdj el azon gondolkodni, meddig szeretnél dolgozni, és szülés után mennyi ideig tervezel otthon maradni a gyermekeddel (ez menet közben még változhat).
5. Ha császármetszés utáni hüvelyi szülést (V-BAC, vaginal birth after cesarean) szeretnél, de az orvosod nem tanácsolja, fontold meg, hogy másik orvost választasz, aki támogatja.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Ezen a héten végre vethetsz egy pillantást a babádra! A legközelebbi vizsgálaton sor kerül majd az első terhesség alatti ultrahangra. Az orvosod ekkor már meg tudja különböztetni az ujjacskákat, lábacskákat, te pedig már hallhatod a babád szívverését is. Most egy tarkótáji ödéma (nuchalis oedema, NT) vizsgálat elvégzésére is szükség lehet, amelynek segítségével felmérhető a Down-szindróma, egyéb kromoszóma-rendellenességek és a vele született szívpanaszok kockázata.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja