SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 9. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: kilencedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 9. hét

A magzat a terhesség kilencedik hetében Babád a terhesség 9. hetétől a placentán keresztül táplálkozik. A placentát, ezt a lapos, puha szivacsszerű szervet egy hullámos, dimbes-dombos, hajszálerekkel teli fátyol borítja, amit chorionbolyhoknak hívunk. A táplálék az innen kiinduló érnyúlványokon keresztül jut a picihez, és a salakanyag is ennek segítségével szállítódik el. A placenta és az azt borító szövet, ugyanabból a genetikai anyagból áll, mint a baba, és fontos információkat szolgáltathat az esetleges születési rendellenességekről, mint amilyen a Down-szindróma, vagy olyan genetikai eltérésekről, amelyek anyagcsere rendellenességekkel járnak, mint a Tay-Sachs kór, és a cisztikus fibrózis.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 9. hét

A test változásai a kilencedik hétenAz orvos, ha szükségét érzi, most, vagy a következő két hétben elküldhet chorionboholy-biopsziára (CVS), a kromoszóma rendellenességek felderítésére. Ennél a vizsgálatnál a hüvelyen, vagy a hasfalon keresztül egy vékony tű segítségével mintát vesznek a méhlepényből, ott ahol az a méhfallal találkozik. Sokkal gyakoribb a hasonló céllal, a 15-20. héten végzett amniocentézis (AC), amikor a magzatvízből vesznek mintát.
Ezeket a vizsgálatokat általában azokban az esetekben javasolják, ha a várandós nőnek már van egy genetikai rendellenességgel született gyermeke, vagy fennáll ennek veszélye - elmúlt 35 éves, vagy előfordult a családjában hasonló eset. Maga a vizsgálat jár egy kis kockázattal, 200 terhességből sajnos egy megszakadhat a mintavételt követően.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 9. hét

Több szempontból kell végiggondolnod, hogy vállalkozol-e ezekre a vizsgálatokra. Megszakítanád terhességed, ha kiderülne, hogy komoly rendellenességekkel születne gyermeked? Ha mégsem, akkor esetleg azzal, hogy tisztában leszel vele, felkészülhetsz a speciális ellátást igénylő kis jövevényre. Beszéld meg a pároddal, genetikussal, esetleg egy pszichológussal, mielőtt döntést hoznál. Akárhogyan is döntesz, az számodra megnyugtató választás legyen.



Teendők a 9. héten

Terhesség hétről hétre - 9. hét

1. Nézd át a háztartási tisztítószereidet és cseréld környezetbarát termékekre a mérgezőket.
2. Állíts össze egy listát azokról a dolgokról, amiket szeretnél megtenni vagy élvezni még a gyerek megszületése előtt.
3. Állíts össze egy baba-költségvetést.
4. Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt.
5. Sétálj vagy végezz nem megerőltető tornagyakorlatokat napi 30 percen keresztül. Ez mától kezdve legyen a napi rutinod része.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 9. hét

Kezdj el gondolkodni azon, hogy mit teszel, ha az orvosod valamilyen genetikai vizsgálatot, pl. méhlepény-mintavételt (lepényszövet mintavétel, CVS) vagy magzatvízvizsgálatot (amniocentesis) javasol. Ezek egy sor kérdést vethetnek fel. Először is például azt, hogy ezeknek a teszteknek a haszna ellensúlyozza-e az általuk jelentett lehetséges egészségügyi kockázatokat. A döntéshez bizonyára szükség lesz egy hosszabb beszélgetésre az orvosoddal vagy genetikai tanácsadóddal, no és persze egy jó adag töprengésre is. Néhány más dolog is akad, amit neked és a párodnak meg kell fontolnod: ha megtudnád, hogy a magzatod súlyos születési rendellenességgel fog megszületni, megszakítanád-e a terhességet? Ha nem, segít-e, hogy ezt az információt előre tudod abban, hogy felkészülj egy sajátos igényű baba gondozására? Bár minden valószínűség szerint soha nem kell majd felhasználnod ezeket a válaszokat (a terhességek 90-95%-a problémamentes szüléssel és egészséges babák születésével zárul), mégis jobb félni, mint megijedni.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja