SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 9. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: kilencedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 9. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 9. hét

A magzat a terhesség kilencedik hetében Babád a terhesség 9. hetétől a placentán keresztül táplálkozik. A placentát, ezt a lapos, puha szivacsszerű szervet egy hullámos, dimbes-dombos, hajszálerekkel teli fátyol borítja, amit chorionbolyhoknak hívunk. A táplálék az innen kiinduló érnyúlványokon keresztül jut a picihez, és a salakanyag is ennek segítségével szállítódik el. A placenta és az azt borító szövet, ugyanabból a genetikai anyagból áll, mint a baba, és fontos információkat szolgáltathat az esetleges születési rendellenességekről, mint amilyen a Down-szindróma, vagy olyan genetikai eltérésekről, amelyek anyagcsere rendellenességekkel járnak, mint a Tay-Sachs kór, és a cisztikus fibrózis.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 9. hét

A test változásai a kilencedik hétenAz orvos, ha szükségét érzi, most, vagy a következő két hétben elküldhet chorionboholy-biopsziára (CVS), a kromoszóma rendellenességek felderítésére. Ennél a vizsgálatnál a hüvelyen, vagy a hasfalon keresztül egy vékony tű segítségével mintát vesznek a méhlepényből, ott ahol az a méhfallal találkozik. Sokkal gyakoribb a hasonló céllal, a 15-20. héten végzett amniocentézis (AC), amikor a magzatvízből vesznek mintát.
Ezeket a vizsgálatokat általában azokban az esetekben javasolják, ha a várandós nőnek már van egy genetikai rendellenességgel született gyermeke, vagy fennáll ennek veszélye - elmúlt 35 éves, vagy előfordult a családjában hasonló eset. Maga a vizsgálat jár egy kis kockázattal, 200 terhességből sajnos egy megszakadhat a mintavételt követően.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 9. hét

Több szempontból kell végiggondolnod, hogy vállalkozol-e ezekre a vizsgálatokra. Megszakítanád terhességed, ha kiderülne, hogy komoly rendellenességekkel születne gyermeked? Ha mégsem, akkor esetleg azzal, hogy tisztában leszel vele, felkészülhetsz a speciális ellátást igénylő kis jövevényre. Beszéld meg a pároddal, genetikussal, esetleg egy pszichológussal, mielőtt döntést hoznál. Akárhogyan is döntesz, az számodra megnyugtató választás legyen.



Teendők a 9. héten

Terhesség hétről hétre - 9. hét

1. Nézd át a háztartási tisztítószereidet és cseréld környezetbarát termékekre a mérgezőket.
2. Állíts össze egy listát azokról a dolgokról, amiket szeretnél megtenni vagy élvezni még a gyerek megszületése előtt.
3. Állíts össze egy baba-költségvetést.
4. Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt.
5. Sétálj vagy végezz nem megerőltető tornagyakorlatokat napi 30 percen keresztül. Ez mától kezdve legyen a napi rutinod része.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 9. hét

Kezdj el gondolkodni azon, hogy mit teszel, ha az orvosod valamilyen genetikai vizsgálatot, pl. méhlepény-mintavételt (lepényszövet mintavétel, CVS) vagy magzatvízvizsgálatot (amniocentesis) javasol. Ezek egy sor kérdést vethetnek fel. Először is például azt, hogy ezeknek a teszteknek a haszna ellensúlyozza-e az általuk jelentett lehetséges egészségügyi kockázatokat. A döntéshez bizonyára szükség lesz egy hosszabb beszélgetésre az orvosoddal vagy genetikai tanácsadóddal, no és persze egy jó adag töprengésre is. Néhány más dolog is akad, amit neked és a párodnak meg kell fontolnod: ha megtudnád, hogy a magzatod súlyos születési rendellenességgel fog megszületni, megszakítanád-e a terhességet? Ha nem, segít-e, hogy ezt az információt előre tudod abban, hogy felkészülj egy sajátos igényű baba gondozására? Bár minden valószínűség szerint soha nem kell majd felhasználnod ezeket a válaszokat (a terhességek 90-95%-a problémamentes szüléssel és egészséges babák születésével zárul), mégis jobb félni, mint megijedni.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja