SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülj császármetszés után természetesen!

Lénárd Orsi [cikkei] - 2013-03-28
A mai magyarországi statisztikák szerint, az összes szülésre vonatkozóan, a császármetszések átlaga túlhaladta a 30%-ot, így egyre több édesanyát és családot érint a kérdés: hogyan lesz a következő szülésnél? Ha egyszer császár, akkor újra császár, vagy van lehetőség a hüvelyi szülésre?

A VBAC (ejtése: “víbek”) rövidítés az angolból származik: Vaginal Birth After Caesarean, azaz “császármetszés utáni hüvelyi szülés”. Nemzetközi kutatások sora támasztja alá a VBAC létjogosultságát, hiszen rövid és hosszú távú következményei mind az anyára, mind a babára nézve kedvezőbbek, mint az újbóli császármetszésé.
Ma Magyarországon érvényben lévő protokoll szerint, a császármetszés után, hüvelyi szülés ajánlandó és támogatandó, ha az előző szülés és a következő várandósság körülményei ezt lehetővé teszik.

„Szülhetek-e én is császármetszés után hüvelyi úton?”
Nagy valószínűséggel igen, de ehhez egy pár dolgot tisztázni kell. Először is nagyon fontos tudni, hogy az előzetes császármetszés milyen indokkal történt. Ha esetleg olyan tényezők álltak a döntés hátterében, amik jelenleg is fennállnak (pl. a medence elváltozásai, vagy szemészeti indokból végzett császármetszés), akkor a természetes szülésre sajnos nincs esély.
Egyéb esetekben azonban általában lehetséges a császármetszés utáni természetes szülés. Ha előzőleg elhúzódó vajúdásod és „fájásgyengeséged” volt, mindez nem kell, megismétlődjön. Ugyanígy a farvégű fekvésben elhelyezkedő babádat nem feltétlenül követi faros kistesó. Természetesen a szülés kimenetelében számít az is, hogy a második várandósságod hogyan alakul. Ami nagyon jó hír, hogy a nemzetközi szakirodalom tanúsága szerint a VBAC-k több mint 70%-a sikeres, azaz 10 szülésből 7-8 baba hüvelyi úton jön a világra.



„Miért jobb, ha természetes úton szülök?"
A természetes szülésnek számos előnye van számodra és a kisbabád számára is. Hüvelyi szülést követően hamarabb felépülsz, és kevesebb fájdalomra számíthatsz, mint operáció esetén. Nem kell számolnod a műtéti szülés általános rövid- és hosszú távú kockázataival és szövődményeivel, mint pl. belső szervek sérülései, vérzés, mélyvénás trombózis stb. Kisbabádnak is könnyebb lehet az életkezdés: a szülőcsatornán átpréselődve számtalan hormonális és fizikai hatás éri, ami segít neki a külvilághoz való alkalmazkodásban. Hüvelyi úton született babák esetében kevesebb a légzési probléma és ritkábban fordulnak elő sérülések.

Összeszedtem a Dúla blogon eddig császármetszéssel, császármetszés utáni szülésekről megjelent anyagokat. Kattints és böngéssz kedvedre!

Lénárd Orsi


Lénárd Orsi
Szülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőr

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.lenardorsi.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja