SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megvágták egy budapesti szülészeten a baba arcát császármetszés közben

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-01-15
Egy édesanya kétségbeesetten kért segítséget a Facebookon, miután harmadik gyermeke születésekor az orvos vágást ejtett a baba arcán. Bár több kommentelő szerint nem kell aggódni, a család a plasztikai sebésszel történt konzultáció után jogi segítséget is keres.

(A fotó illusztráció)

Dobóczy-Veres Andrea nyilvános posztjában arról ír: harmadik gyermeke születésekor magzatvízszivárgás miatt mentek be este a kórházba. A szülészorvos másnap reggel 8-kor jelent meg, délre pedig már el is döntötte, hogy a gyermek császármetszéssel fog megszületni. A műtét során azonban egy nagyjából 1,2 centiméteres vágás keletkezett a kislány arcán. A szülők elsősorban ennek kezeléséhez, a későbbiekben pedig az ügy jogi útra tereléséhez kértek segítséget.

A Másállapot a szülészetben Facebook-csoport tagjait megosztotta a történet. Míg néhányan arra az álláspontra helyezkedtek, hogy ez azért nem egy akkora ügy, és az orvos nyilván nem „direkt csinálta” (persze, hogy nem, ezért beszélünk műhibáról, nem pedig bűncselekményről), meglepően sokan számoltak be saját személyes tapasztalatról is. Egyik babának a lábát, másiknak a karját, harmadiknak a fülét vágták meg császármetszés közben. Az érintett anyukák egybehangzó véleménye szerint a sebhely néhány hónapon belül szinte teljesen el fog tűnni.

Egy budapesti plasztikai sebész napokon belül felvette a családdal a kapcsolatot, s díjmentesen vállalta a kicsi ellátását. Mivel - szerencsére - izom- és idegsérülés nem történt, jelenleg egy speciális sebkezelőkrémmel ápolják a kislány arcát, később pedig hegkorrekcióra lesz szükség.

Magyarországon ritkán olvasunk hasonló esetekről, külföldről azonban olykor hozzánk is elérnek császármetszés során elkövetett műhibák hírei. 2017 júliusában a skóciai Inverness városában történt hasonló szerencsétlenség, az így megvágott kislány fején lévő heg az ottani orvosok szerint soha nem fog eltűnni. Az ügy nagy port vert fel, a magyar sajtó is foglalkozott vele.

A most szóban forgó esetben - ahogy manapság a legtöbb császármetszés előtt - az édesanyával aláíratták a papírt, hogy beleegyezik a műtétbe, és ez a dokumentum részletezi a lehetséges kockázatokat. Ott valóban szerepelt, hogy a has felnyitása közben megsérülhet az újszülött is. A család mégsem gondolta, hogy ilyen helyzetbe kerülnek, és (amint azt sok kommentelő véleménye is tükrözi) mivel a kislány élete nem forog veszélyben a legtöbben arra sarkallnák őket, hogy csak legyintsenek, örüljenek hogy gyermekük egészséges.
Andrea, az édesanya fontosnak érezte hangsúlyozni: posztjával nem az országos futótűz, a hangulatkeltés vagy a kommentháború volt a célja. A hibát vétő orvos és a kórház nevét épp ezért, szándékosan nem hozták nyilvánosságra, hiszen nem céljuk bárkire ráhúzni a vizes lepedőt. Mindössze segítséget kértek, hiszen egy kislány arcáról van szó, egy helyes pofiról, melyet akár egy életre elcsúfíthat egy megmaradó heg. Gyógyítása esztétikai jellegű beavatkozás, mivel a kislány életét és egészségét nem veszélyezteti és mint ilyen, költséges műtét lehet.
Emiatt fordult a család az ismerősökhöz a közösségi médián keresztül. Elsősorban plasztikai sebészt kerestek, aki véleményezné a sebesülést, és csak másodsorban nyomozzák annak lehetőségeit, hogy a kórház vállal-e, vállalhat-e valamilyen jogi (és ezzel együtt anyagi) felelősséget a kérdésben. A család elért egy specialistát, így egy szakvéleményt már kaptak a kislány sérüléséről. Az egyik esztétikai és gyermekklinika orvosa, Dr. Novoth Béla rámutatott, hogy előre lehetetlen megjósolni, mennyire fog meglátszani később a heg, de valószínűleg nem fog eltűnni magától. Legkorábban 6 hónapos korban elvégezhető a lézeres kezelés. Sokan szurkolnak és kívánnak sok szerencsét a kislánynak és családjának, szerkesztőségünk is hozzájuk csatlakozik.
 

Műhibaperek a szülés körül

Hazánkban – ahogy a fejlett világban mindenhol – meredeken emelkedik a császármetszések aránya. Míg nyugaton ennek egyik oka az úgynevezett lifestyle choice, vagyis „életstílusbeli választás”, amelynek során egyre több nő dönt úgy, hogy így szeretné világra hozni gyermekét, Magyarországon inkább a műhibaperektől való félelem motiválja az orvosokat. Indokolatlan császármetszés miatt ugyanis szinte soha nem jelentenek fel senkit, ha azonban a műtétre nem vagy túl későn került sor, és a gyermek ezért sérülten jön a világra, a per garantált. Többek között ez is az oka annak, hogy hazánkban ma már nagyjából minden harmadik gyermek így jön világra, arányuk pedig egyes budapesti kórházakban az 50 százalékot is meghaladja.

Olvass tovább >> A kórháztól függ, mekkora a császármetszés esélye

Fotó: Engin_Akyurt / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja