SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ultrahangos vizsgálatok a terhesség alatt

Nováky Rita [cikkei] - 2004-03-04
A terhesség során optimálisan négy alkalommal végeznek ultrahangos vizsgálatot. Az ultrahang magzatkárosító hatásáról pro- és kontra sokat lehet olvasni, azonban úgy gondolom, hogy - mint annyi minden - mértékkel használva a javunkra válhat.

Mindenesetre a szülészeti-nőgyógyászati diagnosztikában igen nagy jelentősége van.

Az ultrahang úgy működik, mint a denevérek szonárja. Nem hallható hanghullámokat bocsát ki a készülék, amely azután különböző távolságú és sűrűségű helyekről másként verődik vissza. A sűrűbb helyek vissza is verik és el is nyelik a hullámok egy részét. A visszaverődő, tehát a készülékbe visszaérkező hullámok hosszából a gép egy bonyolult rendszer segítségével képet készít, mely a monitoron látható, és hallható is. Ilyen elven működnek a terhesgondozókban a kézi magzati szívhang vizsgálatára szolgáló doppleres készülékek is.

0.      Koraterhességi vizsgálat

Akkor végzik el, amikor megállapítják a terhességet. A terhesség kimutatása, életkora pontosan megállapítható, hiszen az embrió mérete ilyen korai időpontban még nem mutatja a családi különbözőségeket, tehát mondjuk minden hathetes embrió egyforma. Ennek akkor van igazán jelentősége, ha az asszony nem tudja a teherbeesés időpontját vagy rendszertelenül menstruál és a tüszőrepedés időpontja kétséges. A koraterhességi ultrahangos vizsgálatnál meg tudja a szonográfus - ultrahangos szakember, szülész- állapítani, hogy a terhesség él, ha többes terhességet /ikreket talál, illetve azt, hogy a terhesség a méhen belül vagy kívül található-e.

 1. UH. szűrővizsgálat
A terhesség 12-13 hetében végzik el. Gyakran hüvelyi fejet használnak. A fejlődési rendellenességek kiszűrésére szolgál. Kimutatható vele a koponya, arc fejlődési problémái, láthatóvá válik, hogy a szív rendesen fejlődik-e, megvannak-e benne a pitvarok-kamrák, végtagok nagyobb rendellenessége látható ekkor, lepény, köldökzsinór rendben van-e és a magzat méreteiből a terhességi hétre, a fejlődés töretlenségét mutatja a vizsgálat.
 
2. UH szűrővizsgálat
A terhesség 18-19. hetében, a hasfalon keresztüli érzékelővel végzik. Ekkorra már elkészültek az AFP eredmények, ennek a birtokában jól kiszűrhetők a fejlődési rendellenességek, kromoszóma-elváltozások, a koponya, arc, gerinc, szív, a rekeszizom, hasfalzáródási problémák, vesék, húgyhólyag végtagok fejlődési rendellenességei, elváltozásai. Kimutathatók a lepény tapadási rendellenességei és a pontos terhességi hetet is jól össze lehet hasonlítani a korábbiakkal.

3. UH szűrővizsgálat

Általában a 28-31. héten végzik. Ennek segítségével megtalálhatók a későn kialakuló fejlődési rendellenességek, megállapíthatók, hogy a magzat a terhesség korának megfelelően fejlődik-e, látható a magzatvíz mennyisége, mely egyéb problémára utalhat. Ilyenkor lehet a lepény érettségét megfigyelni, mely a magzat tápanyagcseréjéért és az oxigén-széndioxid transzportért felelős.

 4. UH szűrővizsgálat

A 36-37. terhességi héten végzik.  Megállapítható általa a magzat elhelyezkedése, a magzat súlya, fejlettsége, a lepény elhelyezkedése, érettsége, a köldökzsinór helyzete. Az utolsó vizsgálatnál nézik az előző császármetszés hegvonalát is, amely, ha nagyon elvékonyodik, akkor az a szülés mikéntjét és időpontját is meghatározza.

Rövidítések:
A magzat méreteit minden leleten feltüntetik. Felsorolok egypár rövidítést, hogy mindenki el tudja "olvasni" a leleten találhatókat. Általában milliméterben adják meg a méreteket.

Gest. hét: terhességi hét

BPD : biparietális átmérő. A két falcsont /a fül fölötti nagy csont/ között távolság.

THQ: a mellkas harántátmérője

FL: a combcsont hossza

CRL:  fejtető-far hosszúság - koraterhességben gyakrabban ez van a leleten

Súly vagy tömeg: általában grammban adják meg. Tudni kell róla, hogy csak hozzávetőleges adat ez, a pontos súly nem mindig egyezik az ultrahangos leleten található ú.n. becsült súllyal.

 Magzati flowmetria

A magzati keringés véráramlás vizsgálata, mely megmutatja, hogy van-e súlyos lepény-keringési probléma. Ha a lepény már nehezen látja el a gázcserét, akkor a magzati keringés jellegzetesen átalakul: az életfontosságú szerveknek juttat bővebben vért. Ezt a megváltozott keringést a flowmetriával fel lehet fedezni.

 Az ultrahangos vizsgálatoknál többször említettem a terhesség pontos idejének, a terhességi hetek megállapításának meghatározását. A szülés időpontját, azaz a terminus kitűzését általában az ultrahangos leletek alapján végzik, de tudni kell, hogy jogi értelemben az utolsó vérzés első napjától számítandó a terhességi kor.

 Mindenkinek kellemes babavárást kíván:

 A szerző

Nováky Rita


Nováky Rita
Szülésznő

Munkahelyem: a Kútvölgyi Kórház szülészete

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szuleszno.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja