SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vidámság télen

Családinet [cikkei] - 2006-12-06
10 jó tanács hogyan legyünk vidámak a hideg napokban is

Az idei kellemes, hosszú ősz után nemsokára itt a tél, s vele együtt megérkeznek a hideg napok. A nappalok egyre rövidebbek, reggel sötétben kelünk, este sötétben megyünk haza a munkahelyről, ami nyomot hagy legtöbbünk hangulatán is. Ilyenkor aztán hazaérkezvén gyakran kedvetlenek, fáradtak vagyunk, s első utunk a hűtőszekrényhez vezet. Ez azonban nem megoldás! Íme tíz jó tanács, hogyan őrizzük meg jókedvünket a téli időszakban, s közben vigyázzunk vonalainkra is.

 

1. Ne kényelmesedjünk téli időszakban sem! Igaz, hogy a sok ruha többet takar, mint nyáron a bikini, de fizikai aktivitásnak fontos szerepe van. Mozogjunk minél többet, hiszen a mozgás boldogsághormonokat szabadít fel az agyban, segít a stressz levezetésében, és serkenti az anyagcserét is.

 

2. Táplálkozzunk változatosan! Együnk élvezettel, naponta többször s ne habozzunk kipróbálni új ételeket! Törekedjünk a kiegyensúlyozott étkezésre - a helyes táplálkozással a munka is jobban megy, és szárnyakat adhatunk hangulatunknak, különösen, ha B-vitaminokban gazdag ételek ezek, mint pl. az olajos magvak, a tej és tejtermékek, a káposztafélék és a halak melyek mindegyike a téli időszakban is rendelkezésünkre áll.

 

3. Vészhelyzet esetén a csokoládé majszolása helyett inkább válasszunk az összetett szénhidrát tartalmú ételeket, mint például a tésztát, amelyek szintén jó hatással vannak a kedélyállapotra, de az édességekkel ellentétben tartósan megemelik a vércukorszintet, így hosszan biztosítják a nyugalom érzését. A tojásos tészták pedig sajátos összetételüknek köszönhetően még több vitaminnal, ásványi anyaggal látják el a szervezetet.

 

4. Igyunk meg naponta legalább 1.5-2 liter folyadékot (vizet, ásványvizet, rostos zöldség- és gyümölcsleveket, tejtermékeket)! A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel nemcsak nyáron fontos, hanem télen is. A csökkent folyadékbevitel okozhat nyugtalanságot, rossz közérzetet, ezért érdemes gondot fordítania annak megfelelő minőségű és mennyiségű pótlásáról. A koffeint és alkohol tartalmú italokat azonban kerüljük, vagy mérsékeljük, amelyek ahelyett, hogy szomjunkat csillapítanák, vizet vonnak el a szervezetből.

 

5. Aludjunk eleget! Az alvás alatt regenerálódik szervezetünk, s reggel kipihenten sokkal szebb színben látjuk a világot.

 

6. Ne felejtsünk el nevetni! A tiszta szívből jövő nevetés fokozza életörömünket, elégedettségünket. A mosolygás olyan üzenetet küld az agynak, amely arra ösztönöz, hogy boldogsághormonokat termeljen. Próbálja ki, ha mosolyog, visszamosolyognak Önre!

 

7. Kényeztessük magunkat – menjünk szaunába! A szaunázás nemcsak erősíti a szívet és a keringést, hanem a megfázás ellen is véd. Különösen a téli hideg időszakban kellemes, s utána újjászületve folytathatjuk napunkat, de ebben az esetben se feledkezzünk el a folyadékpótlásról. A szaunát, méregtelenítésre, rekreációra használjuk, ne fogyókúrára.

 

8. Napi fél órát szenteljünk a kikapcsolódásnak! Hallgassunk zenét, olvassunk, meditáljunk, foglalkozzunk csak magunkkal, amit egy kellemes tea elfogyasztásával, nyugtató illatok belélegzésével tehetünk teljessé. Ilyen az ánizs, a bazsalikom, a majoránna, az oregano, a zsálya, a citromfű, a kapor, a babérlevél, a teák közül a kamilla, a hársvirág, a menta. Már maga a teakészítés is eltereli a figyelmet a gondokról, de halk zene mellett az elfogyasztása még relaxál is. Használjuk ki ezt a rövid időt, hogy mind testileg mind lelkileg feltöltődjünk.

 

9. Töltsünk minél több időt a szabadban! A friss levegő serkenti a vérkeringést, aktiválja az agyat, és javítja kedélyünket. Egy hosszú séta párunkkal nemcsak rózsássá teszi arcbőrünket, hanem velünk is csodát tesz. A mozgásra termelődött endorfin nyugtatólag hat, csökkenti az izomfeszültséget, és a vérnyomást is.

 

10. Fő a pozitív gondolkodás! Élvezzük az életet, és varázsoljuk tudatosan boldoggá napjainkat. Ne hagyjuk, hogy ránk nyomja bélyegét a rossz időjárás, vagy mások rossz hangulata. Az éltünket és benne játszott szerepünket magunk alakítjuk ki, s találjuk meg mindenben, ami örömet okoz számunkra!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja