Személyiségünk lenyomata: a kéz
Singola Edit [cikkei] - 2008-06-18
Testünk számos része árulkodik egyéniségünkről, testi állapotunkról, de stílusosan a legkézenfekvőbb a kéz.
Mindennapjaink kisebb-nagyobb ténykedései a kezünk által jönnek létre. Ha valami miatt sérülést szenved ez a testrészünk, máris érezzük a hiányát. De a kéz nagysága, ápoltsága, használat, a gesztusok, mind egyediségünk lenyomatai. Akárcsak az ujjlenyomat mindenkinél más-más mintázatot ad, de kézfogás milyensége is sokat elmond a kéz tulajdonosáról, vagy akár a körömrágás. A kéz a jövőnkről is árulkodik, a tenyér nem hazudik, benne van a sorsunk.
A kézfej váza 27 csontból áll. Az ember jellegzetessége, hogy a hüvelykujj csontjai az ujjakkal szembefordíthatók, ez teszi alkalmassá a kezet a tárgyak használatára. A kéz mozgását 25 izom végzi, emellett számos ízület és ideg segíti működését. A kéz bőre mintegy védőpajzsként funkcionál, és a tapintást is lehetővé teszi. A kéz bőre idegvégződésekben gazdag, emiatt képes akár szemként is létezni. A kisgyerekek mindent megtapogatnak, vagy a vakok speciális betűiket is a kéz segítségével olvassák.
A jobb- vagy balkezűség is beszél az emberről. Tízből egy ember balkezes, sokszor negatív a megítélésük, de voltak híres balkezes emberek is: Leonardo da Vinci, Beethoven, Picasso, Michelangelo.
A kéz betegségekről is árulkodhat. Vitaminhiány, keringési zavar, allergia leolvashatók a kézről. Az A-vitaminhiány szárazzá teszi a kezet, töredezetté a körmöket, vashiány miatt viszkethet a kéz, B-vitaminok elégtelensége miatt bőrgyulladás jelentkezhet.
A köröm ugyancsak jelzőőr. A színtelen köröm vérszegénységre, a kékes köröm érrendszeri megbetegedésre, a sárga köröm gombára utalhat. A körmön levő kis fehér foltok kalcium lerakódását jelezhetik az egyes szervekben, vagy a szervek betegségét: hüvelykujj az agyban, mutatóujj a tüdőben, középső ujj a vékonybélben, gyűrűs ujj a vesében, kisujj a szívben.
A kéz ápolása fontos feladatunk. Kamilla- vagy levendulafürdő segíti a kezek regenerálódását, a gyulladás csökkentését. Teafa olajjal megszüntethetjük a gombásodást. Különféle pakolások jót tesznek a bőrnek, kézre legjobb a paraffin, körömre az E-vitamin tartalmú krémek, és a jojobaolajos ápolás. A kéz bőrét is le kell időnként radírozni, erre a célra megfelelő az arcradír, vagy luffaszivacs. Mézzel bekenve a bőr beszívja az értékes tápanyagokat, megszűnik szárazsága, repedezettsége, puhul, de jótékony, ha felvert tojásfehérjével kezeljük kezünk bőrét. Jéggel átdörzsölve felfrissíthetjük a kéz vérkeringését. Néha nem árt megtornáztatni a kéz izmait, majd megmasszírozni, az esetleges csomókat szétnyomkodni. A kéz védelme érdekében ajánlatos az egyes munkákhoz védőkesztyűt használni, például mosogatáshoz vagy a kertben. Emellett minden kézmosás után kézkrémmel bekenni.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Viccek
Következő hír
A tévézés is tanulás
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: