Személyiségünk lenyomata: a kéz
Singola Edit [cikkei] - 2008-06-18
Testünk számos része árulkodik egyéniségünkről, testi állapotunkról, de stílusosan a legkézenfekvőbb a kéz.
Mindennapjaink kisebb-nagyobb ténykedései a kezünk által jönnek létre. Ha valami miatt sérülést szenved ez a testrészünk, máris érezzük a hiányát. De a kéz nagysága, ápoltsága, használat, a gesztusok, mind egyediségünk lenyomatai. Akárcsak az ujjlenyomat mindenkinél más-más mintázatot ad, de kézfogás milyensége is sokat elmond a kéz tulajdonosáról, vagy akár a körömrágás. A kéz a jövőnkről is árulkodik, a tenyér nem hazudik, benne van a sorsunk.
A kézfej váza 27 csontból áll. Az ember jellegzetessége, hogy a hüvelykujj csontjai az ujjakkal szembefordíthatók, ez teszi alkalmassá a kezet a tárgyak használatára. A kéz mozgását 25 izom végzi, emellett számos ízület és ideg segíti működését. A kéz bőre mintegy védőpajzsként funkcionál, és a tapintást is lehetővé teszi. A kéz bőre idegvégződésekben gazdag, emiatt képes akár szemként is létezni. A kisgyerekek mindent megtapogatnak, vagy a vakok speciális betűiket is a kéz segítségével olvassák.
A jobb- vagy balkezűség is beszél az emberről. Tízből egy ember balkezes, sokszor negatív a megítélésük, de voltak híres balkezes emberek is: Leonardo da Vinci, Beethoven, Picasso, Michelangelo.
A kéz betegségekről is árulkodhat. Vitaminhiány, keringési zavar, allergia leolvashatók a kézről. Az A-vitaminhiány szárazzá teszi a kezet, töredezetté a körmöket, vashiány miatt viszkethet a kéz, B-vitaminok elégtelensége miatt bőrgyulladás jelentkezhet.
A köröm ugyancsak jelzőőr. A színtelen köröm vérszegénységre, a kékes köröm érrendszeri megbetegedésre, a sárga köröm gombára utalhat. A körmön levő kis fehér foltok kalcium lerakódását jelezhetik az egyes szervekben, vagy a szervek betegségét: hüvelykujj az agyban, mutatóujj a tüdőben, középső ujj a vékonybélben, gyűrűs ujj a vesében, kisujj a szívben.
A kéz ápolása fontos feladatunk. Kamilla- vagy levendulafürdő segíti a kezek regenerálódását, a gyulladás csökkentését. Teafa olajjal megszüntethetjük a gombásodást. Különféle pakolások jót tesznek a bőrnek, kézre legjobb a paraffin, körömre az E-vitamin tartalmú krémek, és a jojobaolajos ápolás. A kéz bőrét is le kell időnként radírozni, erre a célra megfelelő az arcradír, vagy luffaszivacs. Mézzel bekenve a bőr beszívja az értékes tápanyagokat, megszűnik szárazsága, repedezettsége, puhul, de jótékony, ha felvert tojásfehérjével kezeljük kezünk bőrét. Jéggel átdörzsölve felfrissíthetjük a kéz vérkeringését. Néha nem árt megtornáztatni a kéz izmait, majd megmasszírozni, az esetleges csomókat szétnyomkodni. A kéz védelme érdekében ajánlatos az egyes munkákhoz védőkesztyűt használni, például mosogatáshoz vagy a kertben. Emellett minden kézmosás után kézkrémmel bekenni.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Viccek
Következő hír
A tévézés is tanulás
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: