Mi legyen a hátizsákban?
Családinet [cikkei] - 2010-06-02
Egyre többen terveznek rövidebb-hosszabb túrákat, kirándulásokat, ami mindenképpen hasznos időtöltés, hiszen a tiszta levegőn gyaloglással töltött órák szinte belülről masszírozzák a szervezetet. Érdemes azonban felkészülnünk a kisebb-nagyobb balesetekre, kényelmetlenségekre is. Mit ajánlatos tehát a hátizsákba csomagolnunk, hogy ne érjen meglepetés?
-
Évszaktól függetlenül viseljünk hosszú ujjú felsőt és hosszúnadrágot, mert egyrészt véd a napsugárzástól, másrészt a kullancsok ellen is fontos lehet.
-
Ettől függetlenül pakoljunk be kullancs- és szúnyogriasztó szereket, amelyekkel már a kirándulás előtt be kell kenni, fújni magunkat. (Aki kullancsokkal erősen fertőzött területeken fordul meg, érdemes átgondolni az encephalitis elleni védőoltást is. Mivel azonban az oltás nem véd a Lyme-kór ellen, a kullancsriasztó szerek használatát semmiképpen sem mellőzhetjük.)
-
Egy könnyű fejkendő, kalap, napszemüveg és magas faktorszámú napvédő készítmény is könnyen elfér az úti csomagban, sohasem tudhatjuk, mikor vezet az utunk a tűző napon. Ugyanígy hasznos lehet egy-egy esőkabát is.
-
Nagyon fontos, hogy mindig legyen nálunk elegendő folyadék. Lehetőleg ne szénsavas, cukros italt igyunk, mert az felborítja a cukorháztartást, és egyre szomjasabbak leszünk tőle. Legjobb a víz, az ásványvíz.
-
Nagyon fontos a masszív, kényelmes, a lábat jól tartó, a göröngyös talajon is biztonságos járásra alkalmas lábbeli. Igen gyakori az alkalmatlan cipőben tett kirándulások után a vérhólyagokkal teli, dagadt láb megjelenése, amely hetekig problémát okozhat.
-
Az úti patikát nem szükséges túlzottan feltölteni egy rövidebb kirándulás alkalmával, mindenesetre jó, ha van nálunk ragtapasz, esetleg egy tiszta vászonkendő, amit akár kötésként, akár rögzítésként használni tudunk és esetleg sebkezelő gél, ami rögtön hűsíti a sebet és a gátolja a felülfertőződést is. Ha tudjuk, hogy váratlanul szokott nálunk jelentkezni fejgörcs vagy más jellegű fájdalom, egy-két szem fájdalomcsillapító elfér egy pénztárcában is. Akinek krónikus betegsége van, amely alkalmanként rohamokkal jár, mint például az asztma, feltétlenül pakolja be a sürgősségi szereit is.
A www.oxygenmedical.hu sajtóközleménye
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?
A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
Közösségi hozzászólások: