Gyöngyöm, virágom 1. - Liliom
Krea Kata [cikkei] - 2010-09-02
Van otthon legalább egy színben egy kis csomag 2 mm-es kásagyöngyöd? És legalább 2 méter vékony rézdrótod is van? Ráérsz mondjuk egy órára? Akkor készítsünk el együtt egy szép liliomot!
Amire szükségünk lesz pontosabban:
- Kb. 1,5-2 g kásagyöngyre (2 mm-es) a virághoz, (kb. 0,5 g zöld kásagyöngyre a levélkékhez).
- Kb. 2,5 (levélkék készítéséhez is kb. 3) m vékony rézdrótra – kétszer át kell férnie a gyöngy lyukán, de túl vékony ne legyen!
- Egy vágóeszközre, amivel a drótot daraboljuk, ez lehet egy már nem túl jó olló (hogy ne menjen tönkre a drót vágásától), vagy akár a család férfitagjának szerszámai közül mondjuk egy kombinált fogó is megfelel.
Előkészülünk a fűzéshez:
- A hat sziromhoz levágunk a kb. 3 m-es rézdrótból hat kb. 40 cm hosszú darabot. (Ha nem szeretnénk levélkéket készíteni, akkor elég a kb. 2,5 m drót is.) A drótszálakat egyenként végighúzzuk az összeszorított mutató- és hüvelykujjunk között, ezzel kisimítjuk az esetleges egyenetlenségeit és göndörödéseit. Ha a drót esetleg meg lenne törve, igyekezzünk a megtörést úgy kihajtani, hogy ne okozzunk törést vagy szakadást.
- A két levélkéhez a maradék kb. 60 cm-nyi drótot kettévágjuk.
- Felterítünk egy a gyöngy színével kontrasztos színű egyszínű terítőt, ruhadarabot vagy papírt egy nagy tálcára, erre kiöntünk néhány szem gyöngyöt. A nagy tálca azért hasznos, mert a gyöngy nagyon könnyen elgurul, és a tálca pereme segítségünkre lehet az elszabaduló gyöngyök kordában tartásához, bár sajnos nem 100 %-os teljesítménnyel.
Hat szirmot készítünk a következő módszerrel:
-
Egy drótszálnak meghajlítjuk a közepét. Figyeljünk
rá, hogy lehetőleg ne törjük meg! Hajlítsuk a drótot U alakúra.
- Az U egyik szárára vegyünk fel három szem gyöngyöt. A legbeváltabb technikám, hogy a bal mutatóujjam megnedvesített ujjbegyét rányomom a gyöngyökre, és a jobb kezemben tartott szárral onnan billentem rá a drótra a gyöngyöket. (Balkezeseknek értelemszerűen az ellenkező kéz használatát javaslom.)
- A legelsőként felvett gyöngyöt engedjük le az U alak aljára, a drótszál közepére, a maradék két gyöngyöt tartsuk a drót végétől kb. 1-2 cmre a jobb kezünkkel.
-
A bal kezünkkel fogjuk meg az U alak másik
szárát, és az utolsónak felvett gyöngy irányából toljuk bele a jobb száron lévő két gyöngybe. Átfűzés után a két gyöngy mindkét drótszálon rajta van, a jobb oldali szár a gyöngyök bal oldalán, a bal oldali szár a gyöngyök jobb oldalán lóg ki a két gyöngyből. Törekedjünk arra, hogy a két drótvégből kb. 2-2 cm lógjon túl a gyöngyökön.
- Vigyázva arra, hogy a két gyöngyből ne csússzanak ki a drótvégek, fogjuk meg és húzzuk meg őket, hogy a két gyöngy szorosan a legelső gyöngy mellé zárjon, mintegy második sort képezve az első „sor” mellett. Igyekezzünk, hogy a drót közepére kerüljön az első két sor.
-
Mivel a szembefűzés során a drót általában kissé
meghajlik, a mutató- és hüvelykujjunk között áthúzva simítsuk ki. A kisimítást minden sor után érdemes elvégezni.
- A következő sorba 3 szem gyöngyöt fűzünk fel a már megismert szembefűzős módszerrel. Figyeljünk a sorok szoros simulására munkánk során végig!
- A 4. sorba 4, az 5. és a 6. sorba 5 gyöngyöt tegyünk. Ügyeljünk arra, hogy a gyöngyök túllógása az előző soron mindig szimmetrikus legyen!
- A 7. sortól kezdve egyesével csökkentjük a sorokban lévő gyöngyök számát, mígnem a 10. sorban újra csak egyetlen gyöngyszemünk lesz. Ügyeljünk a szimmetriára itt is.
-
Az utolsó sor után, ha még mindig szükséges,
igazgassuk szorosan egymás mellé a sorokat – segítségünkre lehet erre pl. egy körömolló összezárt hegye is –, és alakítsuk a szirom formáját szimmetrikusra.
- Simítsuk egymás mellé a két maradék drótszálvéget, és tegyük félre a szirmot, míg mind a hat szirom el nem készül.
Két levelet készítünk a virágnak (ez a lépés el is hagyható):
- Először is megjegyezném, hogy a gyöngyből készült virágok fűzésekor a leveleket gyakran csak jelzésképpen ábrázoljuk a virágokon, ezért az igazi virág levelének arányos méreténél általában csak jóval kisebb leveleket illesztünk a virágszárra.
- A szembefűzés technikájával dolgozunk itt is, az egyik kb. 30 cm-es drótszálon kezdjük a munkát.
- A sorok gyöngyeinek száma a következőképpen alakul:
- sorban 1 gyöngy
- sorban 2 gyöngy
- sorban 3 gyöngy
- sorban 4 gyöngy
- sorban 4 gyöngy
- sorban 3 gyöngy
- sorban 2 gyöngy
- sorban 1 gyöngy
- Simítsuk egymás mellé a két maradék drótszálvéget, és tegyük félre a levélkét, míg a másik levélke is el nem készül.
Állítsuk össze a virágot:
- A virág fejének összeállításához fogjuk össze a 6 szirmot úgy, hogy az alsó gyöngyök pontosan egy vonalban legyenek.
- Simítsuk nagyjából párhuzamosra a 6 szirom szárait.
- Az alsó gyöngyöknél vegyük az összeszorított mutató- és hüvelykujjunk közé a párhuzamosra szorított szárakat, és kb. 2 cm hosszan kezdjük el őket összesodorni.
- Illesszük az összesodrott szár két oldalára a két levélke szárait úgy, hogy a levélke utolsó sora épp hogy csak érintse a virágszárat, simítsuk a többi szárhoz párhuzamosra a levélkék szárait és folytassuk a szár sodrását, amíg az összes szál be nincs sodorva.
Figyelem! Igyekezzünk azonos méretű gyöngyszeneket használni, ellenkező esetben előfordulhat, hogy ugyan a mintának megfelelő számú gyöngyszem került a sorba, mégis azonos hosszú, sőt akár rövidebb, mint a kevesebb gyöngyszemet tartalmazó sor!
Ezzel tulajdonképpen készen is van a virágunk. Ha még tovább akarjuk díszíteni, akkor
- Készíthetünk egy vagy több szálra a szirmoktól eltérő színű egyetlen szem gyöngyből porzó(ka)t.
- Sodorjunk a virágszárra vékony csíkra vágott zöld krepp papírt, vagy ragasszunk rá zöld szigetelőszalagot.
- A Készítsünk szerencsefát! című cikkemben leírt módon tartóba is helyezhetjük az elkészült virágot.
Ha másfajta virágot is szeretnénk készíteni:
- A szirmokhoz használhatunk akár eltérő színű gyöngyöket is, vagy egy-egy szirmon belül több színt fűzhetünk fel – itt a lehetőségek száma végtelen, határt csak a fantáziánk szabhat.
- A szirmok soraiban lévő gyöngyök számának, és a sorok számának változtatásával számtalan egyéb fajtájú virág szirmai is megformázhatók, ugyanez igaz a levelekre is.
- Léteznek másfajta fűzési technikák is, amivel a szirmokat és a leveleket el lehet készíteni, ezekről másik cikkekben fogok majd írni.
Jó munkát!
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Gyermekrajzelemzés 2.
Következő hír
Rajzelemzés
LEGOLVASOTTABB
Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat
Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.
A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága
A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.
Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel
Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.
A férjem könyörgött egy fiúgyermekért, majd azt akarta, hogy adjam fel a karrierem
Amikor a férjem megkért, hogy vállaljunk gyermeket, azt ígérte, hogy ő marad otthon vele, mivel tudta, milyen keményen dolgoztam az ügyvédi karrieremért. De amikor a baba megszületett, teljesen megváltozott a hozzáállása, és rá akart venni, hogy adjam fel mindazt, amit felépítettem.
A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia
Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.
Közösségi hozzászólások: