SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tökös receptek

Hidegh Sándor [cikkei] - 2009-10-14
Amennyiben fiatalkori botlásból kifolyólag, nem helyzetváltoztatásra használható tömegközlekedési gépi erejű járműveket üzemeltető fővárosi tulajdonban lévő vállalat magas-beosztású menedzsereként ment nyugdíjba a szegény honpolgár, akkor ilyenkor nyugdíj előtt elég kevés sztotyinka csörög a zsebében. Ekkor kell előszedni a sublótból az ősöktől örökölt alacsony költségvetésű recepteket.
Tökös receptek

Átültetve a XXl.sz. igényeinek  megfelelően sok furcsaságot lehet főzőcskézni az egyébként hagyományos, a köztudatban másra használható alapanyagokból.
Az alábbiakat mind kipróbáltam és akik pl. a következő befőttből hétfőn ettek, még a mai nap is élnek.

1. Tökbefőtt

Hozzávalók:

  • Egy jóvágású főzőtök
  • Egész fahéj, szegfűbors, vanília, ízlés szerint
  • Cukor, vagy cukorpótló (diétásoknak) szájíz szerint
  • Egy vérnarancs aroma.


Elkészítése:

A tököt meghámozzuk, magját kikapirgáljuk (esetleges későbbi felhasználásra - pl. télen madáretetésre) kis kockákra vagdaljuk.
A további elkészítése megegyezik az almakompótéval, az alapanyagokat beledobálva egy fazékba (épphogy ellepje a víz) lassú tűzön a tökdarabkákat üvegesen áttetszőre főzzük addig, amíg könnyen átszúrhatjuk.
Jól lehűtjük és a nem diétázóknak pl. tejszínhabbal, fagyival tálaljuk.

2. töklekvár

Hozzávalók:

  • 2 kg tök
  • Fél rúd vanília
  • Reszelt citromhéj
  • Cukor (édesítőszer)


Elkészítése:

Két kilónyi tököt legyalulunk és annyi vízben, hogy éppen ellepje egy fél rúd vaníliával, két citrom reszelt héjával és kicsavart levével puhára főzzük, ízlés szerint cukorral (édesítőszerrel) elkeverjük, turmixoljuk és még kb 20 percig főzzük. Tetejére egy késhegynyi tartósítószert szórunk és szárazdunsztban hagyjuk kihűlni.

3. Sütőtöklekvár naranccsal

Hozzávalók:

  • 1 kg sütőtök
  • 3 narancs (vérnarancs aroma)
  • 2 tasak zselatinpor
  • 15 dkg cukor (édesítőszer)
  • 1 dkg vaj


Elkészítése: (Akkor az igazi, ha már egy kicsit megcsípte a dér)

A sütőtököt meghámozzuk ,kimagozzuk, kis darabokra vagdaljuk és egy nagy fazékba tesszük. A narancsokat gerezdekre szedve, hártyáját lehúzva kis darabokra vágjuk és a sütőtökhöz adjuk (narancsaromával egyszerűbb és markánsabb). Felöntjük 1 dl. vízzel, felforraljuk és a forrástól számítva 20-25 percig főzzük, a keletkező habot folyamatosan leszedjük, amikor puha, össze turmixoljuk. A zselatint összekeverjük 3 evőkanál cukorral (vagy ennek megfelelő pótlóval), a lekvárhoz adjuk, felforraljuk, 3 percig kis lángon főzzük.
Állandó kevergetés közben hozzáadjuk a maradék édesítőszert és a vajat. 3 percig tovább forraljuk, majd levesszük a tűzről, átkeverjük és befőttesüvegbe töltve egy kis tartósítószert rátéve  szárazdunsztba tesszük.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja