SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tökös receptek 2.

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-10-29
A töklámpás lett az idők folyamán a halloween legfontosabb jelképe, az utóbbi években Magyarországon is egyre több helyen ünneplik meg. Gyermekeink most gőzerővel gyártják a lámpásokat, de vajon mit tegyünk a belsejével? Felhasználhatjuk sütőtökös pogácsába, vagy muffint is gazdagíthatunk vele, a felesleget lefagyasztva egész télen marad alapanyagunk.

Tökös receptek - nem csak Halloweenre! című cikkünkben már írtunk néhány receptet, most itt a folytatás. 

A tököt október végén már megcsípi a dér, a hagyomány szerint ilyenkor a legfinomabb, mert a sok cukrot, vitaminokat tartalmaz. Leggyakrabban feldarabolva a sütőben sütjük, mert édes finomságot kapunk. A hagyományos tökfőzelék helyett jöjjön néhány új ötlet a vállalkozó kedvűeknek spárgatökből, vagy pogácsa és süti recept.


Tökös almás süti

Hozzávalók:

75 dkg tök,
75 dkg alma,
30 dkg liszt,
30 dkg túró,
1 tojás, 3 evők. olaj,
1 cs vaníliás pudingpor,
15 dkg cukor,
5 dl almalé, 1 citrom,
2 teáskanál sütőpor,
1 rúd fahéj

Először elkészítjük a tésztát, ehhez összekeverjük a tojást, 20 dkg túrót, 5 dkg cukorral, csipet sóval, és az olajjal. A lisztbe belekeverjük a sütőport, és összegyúrjuk a túrós masszával. Fél órára félretesszük, addig elkészítjük a tölteléket. Meghámozzuk a tököt, kimagozzuk és 5 mm-es vékony csíkokra vágjuk. Ha a töklámpásból jutottunk az alapanyaghoz, akkor a lehetőséghez képest vágjuk csíkokra.
Az almalét összeforraljuk a maradék cukorral, a fahéjjal és a citromlével. Beletesszük a csíkokra vágott tököt, körülbelül 5 percig főzzük, majd leszűrve félretesszük a levet.
A tésztát kinyújtjuk, és egy sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezzük, úgy hogy egy kis perem legyen az oldalain. A meghámozott almát  5 mm-es szeletekre vágjuk, és rétegesen lerakjuk a tésztára, váltakozva a leszűrt tökcsíkokkal. A félretett levet pótoljuk ki hogy 5 dl legyen, sűrítsük össze a pudingporral, majd a forró pudingba tegyük bele a maradék túrót is. Simítsuk az egészet a tökös-almás tészta tetejére és forró sütőben 30 percig süssük. Körülbelül 20 szeletre lesz belőle.


Sütőtökös pogácsa

Hozzávalók:

2 dl áttört sült vagy főtt sütőtök,
10 dkg margarin,
25-30 dkg liszt,
2 evők. cukor,
1 tojás és egy tojássárgája,
1 sütőpor, csipetnyi só

A margarint kikeverjük a cukorral, a tojásokkal és a tökpürével.
A lisztbe belekeverjük a sütőport, majd hozzáadjuk a tökös masszához. Gyúródeszkán átgyúrjuk, akkor jó, ha puha, könnyen formálható. Ha szükséges, egy kanál tejföl, vagy kis liszt hozzáadásával javíthatjuk.
Egy ujjnyi vastagságúra nyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. Megkenjük a tetejét a tojássárgájával, apróra vágott tökmagot is szórhatunk rá. Előmelegített sütőben körülbelül 20 perc alatt megsütjük.


Sonkás, sajtos töktorony

Hozzávalók:

1 kg spárgatök,
25 dkg vékonyan szeletelt sajt,
25 dkg szeletelt sonka,
10 dkg reszelt sajt,
2 dl tejföl,
1 citrom,
só, liszt, olaj

A tököt meghámozzuk, majd ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, megsózzuk, a citromlével megöntözzük, pár percre félretesszük.
A tejfölbe belekeverjük a reszelt sajtot, ízlés szerint sózzuk. A tökszeleteket lisztbe forgatjuk, majd forró olajon mindkét felét megsütjük.
Egy kivajazott tepsiben lerakjuk a karikákat, sonka és sajtszeletet teszünk tájuk, majd ismét tökkarikát. Erre ismét sonkát és sajtot, és újra tököt, végül hústűvel átszúrjuk a tornyokat, hogy szét ne csússzanak. A tetejükre egy-egy kanál  reszelt sajtos tejfölt teszünk, majd előmelegített sütőben átforrósítjuk.


Tejszínes, gombás tök, nokedlivel

Hozzávalók:

1 kg zsenge tök,
30 dkg gomba,
1 vöröshagyma,
2 paradicsom,
1 paprika,
2 dl tejszín,
só, pirospaprika, vaj

A tököt félbevágjuk, a húsát felkockázzuk miután magját kikapartuk, és meghámoztuk. Ha a töklámpásból jutottunk itt is az alapanyaghoz, akkor a lehetőséghez képest vágjuk kockákra. A gombát szintén felkockázzuk, majd egy tálban összekeverjük a tökkel és megsózzuk, állni hagyjuk.
10 dkg vajon megdinszteljük a finomra vágott hagymát, megszórjuk pirospaprikával és hozzáadjuk a gombás tököt. Lefedve pároljuk, amikor felforrt, hozzáadjuk a kockára vágott paradicsomot és paprikát. Rövid főzés után belekeverjük a tejszínt, forralunk egyet rajta. Nokedlivel tálalhatjuk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja