SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Idesüss, mit tudok!

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-02-26
- mondja a kisfiú a mászókán állva. Produkció! - mondja a kislány, és bekanyarodik a biciklijével. Tadammm! - éneklik, és végig ugrálnak fél lábon az ugróiskolán. És néhány perc alatt a végtelen mindenség dőlhet el a számukra.

A gyermek egész nap a szülő figyelmének fényében sütkérezik. Ez az ő fejlődésüknek az éltető napja. Azért tesznek meg dolgokat, hogy figyeljünk rájuk, hogy örüljünk nekik, hogy megdicsérjük őket. Folyamatos visszajelzésre, bátorításra van szükségük. A figyelmünk az a köldökzsinór, amin át a kicsi (és nagy) gyerek iránti szeretetünk áramlik, aminek segítségével a gyerek meggyőződik arról, hogy érdemes teljesítene. Amikor kisbabaként nyújtózik egy tárgyért, és sikerül elérnie, rögtön visszanéz ránk, és az arckifejezésünkhöz igazítja a saját örömét. Ha mi mosolygunk, megerősítést nyer: lám, milyen ügyes is vagyok én! Ezért tovább fog próbálkozni. Sőt: ezért fog tovább próbálkozni!

A gyermek nem foglalja el magától a helyét a világban. A mi figyelmünk számára a biztosíték arra, hogy neki helye van, és hogy feladata van itt. Nem a születésével nyer bérletet a világra, hanem azzal, hogy mi helyet biztosítunk benne.

A figyelem hiánya megborítja a gyereket. Nincs miért, és főleg nincs kiért teljesítene. Ilyenkor az összes alkotóerejét abba kell beleölnie, hogy a figyelmünket valahogy felkeltse. A figyelem ugyanis a szó szoros értelmében létszükséglet! Ha nem kapja meg szépszerével, akkor arra kényszerül, hogy erővel csikarja ki. Ha nem kapja meg tőlünk a dicséretet, akkor harcolni fog a szidásért. Mert az is figyelem! Szembe megy a csúszda irányával, vagy a hinta elé fut. Később már nem csak a csúszdával fordulhat szembe, és nagyobb károkat is okozhat magának, mint hogy megüti a hinta.

És pont úgy, mint a növények esetében, a gyermeki fejlődésben is van egy érzékeny időszak, amely alatt, ha a figyelmünk napja nem süt rá, kornyadozni kezd a növénykénk. A megfagyott virágra utólag pedig már hiába süt rá a Nap. A figyelemhiányos gyermek visszavonhatja az erőit a tevékenységtől, és lecsavarhatja az érzelmei hőfokát akár a nulláig. Ha nem örülünk annak, hogy épít, akkor rombolni kezdhet. Egy életre elvehetjük a kedvét az alkotástól, ha csak ülünk a padon, és a többi kismamával beszélgetünk. Róla.

Tavasz van. Süssünk oda!

Fotó: Dominika Roseclay-től a pexels-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja