SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyerekbe vetett bizalom szárnyakat ad

- 2017-01-20
A gyerekbe vetett bizalom szárnyakat ad - ez a szülői és pedagógusi hitvallásom. Tanárként mindig a dicséret motiváló erejében hittem.

Számtalan olyan tanítvánnyal találkoztam, aki azért nem tudta letenni a nyelvvizsgát, mert a negatív visszajelzések miatt elveszítette a hitét a önmagában. Nem is annyira nyelvtanárra, mint egy hitet adó barátra volt szüksége ahhoz, hogy pillanatok alatt sikeresen vegye azt az akadályt, amin előtte oly sokszor elbukott.

Nemrég egy érdekes kísérlet során végképp bebizonyosodott számomra, hogy igaz a mondás miszerint az utolsókból lesznek az elsők, csak a megfelelő támogatásra van szükség hozzá.

Fanni lányommal évek óta etetjük télen a madarakat, akik mostanra már egészen megbarátkoztak velünk és mi is jól ismerjük őket. Mindig nagy érdeklődéssel figyeltem a madárcsapat dinamikáját, hogyan működnek együtt, vagy épp harcolnak egymással egy-egy finom falatért. Mint minden közösségben, a madarak esetében is áll az alfa-omega leosztás, vagyis van egy fővezér és egy sereghajtó tagja a csapatnak.

Esetünkben az omega (legutolsó) tag egy kis satnya, szerencsétlen példány volt. A szívem szakadt meg érte. Egyetlen magot sem tudott megszerezni, mivel a nála jóval agilisabb társai folyton félrelökték.
Mivel szívemen viselem az elesettek sorsát, legyen az ember vagy állat, nem tudtam annyiban hagyni a dolgot. Elkezdtem szándékosan elé dobni egy-egy magot, hogy neki is jusson némi élelem. Kezdetben annyira esetlen volt, hogy még azt magot is elkapkodták előle a rátermettebb társai, ami pont az orra előtt landolt. Én viszont nem adtam fel, folyamatosan elé szórtam a magokat.

Egy alkalommal végül sikerült felcsipkednie néhány szem napraforgómagot. Ettől aztán felbátorodott és ő is harcolni kezdett az élelemért. Eleinte óvatosan, majd minden egyes megszerzett szemmel bátrabban küzdött a jussáért.
Napokon át folytattam a kísérletet, kíváncsi voltam, hová jut az utolsó helyről egy kis támogatással. Az eredmény egészen elképesztő volt, a sikerélménytől egészen megtáltosodott. A kezdetben sereghajtó kis madár fokozatosan megtanult küzdeni és kiállni magáért. Már nem tűrte el szó nélkül, hogy a többiek félrelökjék, ő is keményen harcolt minden egyes magért. Nem hittem a szememnek, néhány nap leforgása alatt a csapat vezérévé nőtte ki magát.

Hiszem, hogy a gyerekeink esetében pontosan ugyanígy működik a dolog. Minden szülő azt szeretné, hogy a gyereke boldog és sikeres felnőtté váljon. A legegyszerűbben ehhez úgy járulhatunk hozzá, hogy szeretjük és elfogadjuk a gyerekünket úgy, ahogy van, és folyamatosan alkalmazzuk a pozitív megerősítés technikáját.
Úgy hiszem, azzal tehetjük a legtöbbet a gyerekünkért, ha a hibái helyett az erősségeire koncentrálunk, és nap, mint nap tudatosítjuk benne, hogy mennyire szeretjük. És akkor a fenti kis madárhoz hasonlóan ő is szárnyakat kap.

Forrás: Lányomnak az életről 
Kép: Unsplash / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja