SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 fontos dolog, amit nekünk kellene ellesni gyermekeinktől

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-12-02
Néha felnőttként sem árt levetni a belénk plántált gátlásokat, és olyan őszintén élni az életet, ahogy gyerekkorunkban tettük. Csak nézz rá a saját gyerekeidre: mi az, amit eltanulhatsz tőlük?


1. Csodálkozz rá a szépségre

Ne szégyelld megcsodálni a fényeket eső után, megbámulni a szivárványt, vagy észrevenni, milyen kedvesen csiripelnek a madarak. Örülj ezeknek úgy, mint aki még nem unt rá az élet mindennapos szépségére, és hívd rá fel a gyerekeid figyelmét is!


2. Merj segítséget kérni

Egy gyereknek még természetes, hogy segítséget kér: nem csak a szüleitől, hanem a többi gyerektől vagy az ismeretlen felnőttektől is. Később azonban, ahogy idősödünk, egyre inkább elhisszük, hogy mindent magunknak kell megoldanunk, és a segítségkérés a gyengeség jele.
Aki így tartja, annak nincs igaza! Az ember az együttműködésre van kódolva, természetes, hogy egymást támogatjuk. Segítséget kérni természetes, segíteni pedig mindig jó.


3. Szólj, ha valami nem jó neked

Egy kisgyerek még gátlások nélkül jelzi, ha valami nem jó. Jelzi, ha bántónak érez valamit, és nem rejti el a fájdalmát. A felnőtt társadalom azonban beleneveli, hogy „ne nyafogjon”. Ennek eredményeképpen sokan egész életükben némán hurcolnak mázsás súlyokat úgy, hogy a környezetük sem sejti, és vannak, akik komoly betegségeikkel is csak későn kerülnek orvoshoz, mivel úgy gondolják, a fizikai panaszokat is jobb figyelmen kívül hagyni.


4. Bízz abban, aki megérdemli, az érdemteleneket viszont kerüld

A gyermek feltétel nélkül megbízik a közvetlen családjában, az idegenek iránt viszont ösztönös bizalmatlanságot érez. Később sajnos egyre inkább érdemteleneket tüntet ki a bizalmával, ami számos csalódáshoz vezet.
Tanuld el a gyerekeidtől, hogy bízz a megérzéseidben! Legyen, akiben megbízol feltétel nélkül, akivel szemben azonban ellenérzéseid vannak, azzal inkább tartsd meg a három lépés távolságot.


5. Alkoss!

Kevés szebb látvány van az elmélyülten alkotó gyereknél. Mindegy, objektíven nézve mennyire lesz szép a mű, az alkotás öröme a lényeg. Felnőttként sajnos sokan elveszítik az alkotás iránt érzett szenvedélyüket, amiért nem kis mértékben a készségtárgyak iskolai osztályzása is felelős.
Nem mindenki születik jó kézügyességgel, de az alkotásban nem is ez, hanem az elmélyült munka a lényeg. Ha már évtizedek óta nem alkottál, akkor is próbáld meg feléleszteni a benned nyugvó művészt. Színezz, fess, süss vagy akár írj regényt – a lényeg, hogy egy időre próbáld kizárni a külvilágot.


6. Éld meg az érzéseidet

Merj hangosan nevetni, ha pedig valami fáj, nyugodtan sírj! Érzelmek széles skáláját éljük meg nap mint nap, szegényebb lesz az életünk, ha elnyomjuk mindezt.


7. Mondd el nekik, hogy szereted őket!

A gyerekek nem szégyellik elmondani a nekik fontos embereknek, hogy szeretik őket. Mondd el te is, ha másnak nem, hát a családodnak, minden nap. Akkor is, ha tudják. Az ilyet nem lehet elégszer elismételni.
 

8. Ne félj az érintéstől

Az ölelés javítja a hangulatot, távol tartja a depressziót, és endorfint szabadít fel a testben. Ne fukarkodj hát vele! Öleld meg a párod és a gyerekeidet minden nap, fogd meg a kezét a vigaszra szoruló barátnődnek, és ugorj a társaid nyakába, ha sikerült egy vágyott célt együtt elérnetek!

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: gpointstudio / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja