SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kiegyensúlyozott gyermekkor titka

Kerékgyártó Andrea [cikkei] - 2019-11-29
"Fanni olyan jókedélyű, kiegyensúlyozott kislány. Csak úgy sugárzik róla, hogy nyugodt családi háttérből jön" - jegyezte meg a tanító néni, miközben az osztályteremben beszélgettünk.

A szavai kapcsán szétnéztem az osztályban. Fanni és a barátnője, mint a zen megtestesítői, a legnagyobb nyugalomban ültek az asztaluknál és elmélyülten rajzoltak. Néhány gyerek az uzsonnáját majszolta. A többség, mint a felbolydult méhkas, folyamatosan zsongott és zsizsegett.

A tanító néninek 2 percenként rájuk kellett szólni, hogy nyugodjanak meg, és maradjanak csendben, amíg pár szót vált velem.

Igaza van a tanító néninek, valóban nyugodt családi életet élünk. Fanni azonban nemcsak emiatt kiegyensúlyozott.

Az elmúlt lassan 8 évben folyamatosan árral szemben úszok. Nem hallgatok az épp aktuális irányzatokra, csak a belső hangra. Ez a hang pedig folyamatosan azt súgja nekem, hogy le kell lassítani a világot. Vagy ha a világot nem is tudom, de a mi kis világunkat igen.

Ennek szellemében próbálom megőrizni Fanni gyerekkorát, amíg csak lehet, és az élményeket óvatosan adagolni neki. Azt látom, hogy a mai gyerekek túl korán élnek meg túl sok mindent.

Eleinte ösztönösen, ma már tudatosan próbálok "lassú" gyerekkort biztosítani Fanninak. Olyat, amilyenben nekem is részem volt. Amibe belefér, hogy suli után egymásra odafigyelve beszélgessünk. Aminek része, hogy rendszeresen együtt süssünk-főzzünk. Amiben jut idő arra, hogy leckeírás után otthon szabadon játszhasson vagy alkothasson. Időben ágyba kerüljön és legyen idő a minden esti összebújós mesélésre. Eleget aludjon és kipihenten ébredjen.

Ezek a dolgok ugyanannyira hozzájárulnak Fanni kiegyensúlyozottságához, mint a nyugodt légkör, ami otthon körülveszi.

Hogy milyen "áldozatokkal" jár ez a fajta lassú gyerekkor? Fanni nem jár sztáriskolába és különórákra sem. Mivel nincs 7-8 órája és a délutánjai szabadok, sokkal hosszabbnak tűnnek a napjai. A TV nézés korlátozva van, egy rövid mesét nézhet hétköznap, hétvégén egy kicsivel többet. Kütyüt egyedül nem használhat, pár naponta együtt megnézünk egy rövid mesét angolul a telefonomon.

A lassú életforma meghozza a gyümölcsét. Fanni szárnyal a suliban, a tanító nénije ódákat zeng róla.

A gyerekek mai felgyorsult, zaklatott életvitelét nézve fülemben csengenek Vekerdy szavai. Sikeres felnőtt abból lesz, akinek megadatik a teljesértékű gyerekkor. Rengeteg szabad játékkal, fára mászással, sárban dagonyázással. Az agyonhajszolt, túlterhelt gyerekekből kiégett felnőttek lesznek.

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: Lányomnak az életről / Facebook
Kép: Pezibear / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja