SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A "Csiga-bigák" szokásai

- 2017-11-14
Nagyon hálás feladat ezeknek a kis apró embereknek átadni "A MINDENT" !!! Ugyanis én úgy gondolom, hogy nekünk a hétköznapi életben ők a minden; nekik pedig mi. Hiszen nem csak ők tanulnak tőlünk, hanem bizony (bátran vállalom) mi is tőlük, és nem is keveset.

Pap Nikolett vagyok, a Berzencei Szent Antal Óvoda egyik óvodapedagógusa. 2016. májusában volt a gyakornoki minősítésem. Jelenleg a kis „Csiga - bigákkal” (kiscsoportos korosztállyal töltöm a mindennapjaimat kolléganőmmel együtt. Sajnos azt tapasztalom, illetve tapasztaljuk, hogy már ennél a korosztálynál is jelennek meg olyan problémák, amivel azt gondoltuk ”még ráérünk foglalkozni”, mert ezek valamivel később kellene, hogy jelentkezzenek. De mindent csírájában kell és lehet elfojtani. Nagyon meglepődtünk, mikor ennél a korosztálynál is megjelentek olyan nehézségek, mint a kiközösítés, a hátrányos helyzetű kis társak befogadása és elfogadása, valamint az agresszióra utaló jelek. Így igyekeztem ezekre a megjelenő problémákra bevezetni néhány kis trükköt; ami mára már nem csak, hogy szabályok, hanem egyszerűen a szokásukká is vált. Ebben a kolléganőm is partner volt, és velem együtt alkalmazza a mi kis fortélyainkat.

Az agresszió kezelésére a következő módszert alkalmazzuk - leginkább a csoportszobában. Játékidőben azt érezni lehet, amikor már hangosabbak, veszekszenek, vitatkoznak, csipkelődnek egymással, és feszülté válik az egész csapat. Ilyenkor hangosan mondjuk, hogy „Csigusz kör”, és mindenki félbehagyja, amit éppen csinált és leülünk a szőnyegre. Mikor már mindenki leült, bekapcsolok egy zenét (ami általában a Bagdi Bella: Hooponopono), majd megfogjuk egymás kezét. Akik szeretnék, ez alatt az idő alatt be is csukhatják a szemüket. És a zene végére lenyugszanak és elcsendesednek a gyerekek.

A kiközösítésre egy nagyon kézenfekvő kis dolgot találtam ki. A mesélés – verselés tevékenységünk után átadjuk egymásnak az ölelést! Az ölelő kört vagy a kolléganőm vagy én indítom el és adjuk tovább egymásnak, mindenki mindig az éppen mellette ülőnek. Mivel nálunk fontos mondás „ mindenki barátja mindenkinek”. Volt, aki az elején durcáskodott, hogy már pedig ő nem; de látta a többieken a mosolyt és az elégedettséget, így szépen lassan egytől egyig igénylik és várják már. Ha esetleg elfelejtenénk, akkor a gyerekek figyelmeztetnek minket, hogy nem felejtettünk - e el valamit.

A gyerekek nagyon szeretnek csúfolódni és árulkodni. A csúfolódásra egy mondókánk van; amit nagyon hamar elsajátítottak a gyerekek, és alkalmazzák is, ha úgy érzik, hogy megbántották őket valamivel. Van még, aki kér segítséget a versike elmondásához, de vannak olyan ügyesek is, akik már nagyon önállóan és határozottan elmondják a társuknak és ezzel jelzik az ő kis sérelmüket.

„Egyik fülemen be, a másik fülemen ki,

Itt nem hallgat Rád senki.

Hiába is próbálsz kicsúfolni engem,

Mindenképpen jó marad az én kedvem!”

Azt gondolom, hogy a mi kis közösségünkben ezek a kialakult szokások abszolút a mindennapi életünk részévé váltak. És ezeket visszük a további éveinkbe is. Ha a későbbi életük során már nem is, de az óvodai években biztosan mellőzni vagy legalább kevésbé érzékelhetővé tudjuk tenni ezeket a problémákat! És bízom benne, hogy ezek mélyen rögzülnek bennük és fogják alkalmazni az óvodai évek során tanult kis fortélyokat.

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja