SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Dühöngő füzet és egyéb praktikák az agresszió ellen

- 2017-11-11
A düh és az agresszió kontrollált formában egy természetes emberi ösztön a gyerek és a felnőtt számára is. Csaknem 30 éves tanítói pályám során az évek alatt egyre több ingerült, agresszív gyermek került az iskola falai közé.

Ennek oka gyakran az, hogy a szülők egyre kevesebbet foglalkoznak gyermekeikkel, a „mindent megadás”, az anyagi dolgokkal való elhalmozás fontosabb a szeretetnél, hiányzik  a kommunikáció , a TV-nek és a számítógépnek is vannak káros hatásai.

Az agresszió leggyakrabban megjelenő formái az iskolában:

  • agresszív kommunikáció: szóban „bántják” egymást, üvöltenek, sértő megjegyzéseket mondanak,
  • agresszív játékok játszása: bottal kergetik, ütik a másikat, egymás nyakát szorongatják…
  • tetlegesség: vélt vagy valós sérelmeikre fizikai fájdalmat okoznak ütéssel, rúgással, harapással.

Több évtizedes megfigyeléseim, tapasztalataim alapján mondhatom, hogy ezek a gyerekek általában testi fejlettségükben elmaradnak társaiktól, a tanulásban esetleg lassabban haladnak, ezért gyakran agresszióval kompenzálnak. Ezek az érzések, indulatok belső feszültségből adódnak a gyerekeknél és a felnőtteknél egyaránt. Mindezek ismeretében találtam ki, hogy bevezetem a DÜHÖNGŐ FÜZETET.

Ez egy bármilyen füzet lehet, amibe a felmerült sérelmeiket írhatják le. Természetesen név nélkül kerül bele a problémák leírása. Úgy gondoltam, jó, ha ezeket a dolgokat „kíírják” magukból a tanulók. Megfogalmazhatják mi bántja, milyen sérelem érte őket. A tanári asztalon elhelyezett füzetbe az órák közötti szünetekben, valamint a délutáni szabadidőben írhatnak a diákok. Szabály, hogy egymás írásait nem nézegethetik, bele nem javíthatnak. Érdekes megfigyelni, milyen különböző a tanulók lelki világa, ki mit él meg sérelemnek, bántásnak. A felgyülemlett harag és agresszió miatt ezeknek a gyerekeknek a mozgásigényük is nagyobb, mint társaiknak. Ezért én az órán megengedem az ilyen tanulónak, hogy letörölje a táblát, kioszthatja a tankönyveket, összeszedheti a füzeteket. Jó hatással van rájuk, ha óra közben mozoghatnak. Jelenlegi osztályom, akik most harmadikosok, Polgár Judit képességfejlesztő Sakkpalota programjában is részt vesz. Ennek egyik része a sakktallérok segítségével gazdasági ismeretek megismerése, elsajátítása, szöveges feladatokban való használata. A tallérok felhasználásának új módja nálunk a SAKKTALLÉROK GYŰJTÉSE.

Ennek bevezetését a következők indokolták:

  • minden tanuló különböző személyiség, más-más tanulási képességekkel,
  • ne érezzék, hogy mindig a jobb képességűek kapnak lehetőséget,
  • jó cselekedetekért lehet gyűjteni (szemétszedés, önkéntes segítségnyújtás a társnak, házi feladat elvitele a beteg osztálytársnak, rendrakás a szekrényben és a polcokon, segítségnyújtás az iskolában dolgozó felnőtteknek, stb…)

A sakktallérok gyűjtése az osztályban található tablón névre szóló borítékokban történik. Még nem fordult elő, hogy átrakták volna egymás sakktallérjait, becsületesen gyűjtögetnek. Ezekhez a jó cselekedetekhez nem kell kiemelkedő tanulónak lenni, ellenkezőleg, tapasztalatom szerint az agresszívabb, durvább gyerekek nagyon szívesen „tesznek jót”. A megszerzett tallérokat félévente megszámoljuk, és vásár keretében kapnak érte jutalmat. Természetesen ez is differenciáltan történik, a kevesebb tallér kisebb értékű jutalmat érdemel. Több lehetőség közül választhatnak, de érdekes megfigyelni, hogy édességeknek nagyobb sikere van, mint más, esetleg értékesebb tárgyjutalmaknak. Nyilvánvalóan ezek a praktikák nem minden gyermeknél célra vezetőek, az én pedagógus pályámon eddig beváltak. Ajánlom mindenkinek kipróbálásra!

A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja