SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A parlagfű, mint allergén növény megismertetése az 5-6 évesekkel

Patóné Árkosi Judit [cikkei] - 2016-11-25
Intézményünk udvarának, előkertjének parkosítása során külön figyelmet fordítottunk arra, hogy allergiát, mérgezést, sérülést okozó növényektől mentes legyen.

Patóné Árkosi Judit vagyok Nyíregyházáról a Tündérkert Keleti Óvoda Százszorszép Tagintézményéből. 31 éve vagyok a pályán és az a tapasztalatom, hogy a környezetvédelem iránt nagyon fogékonyak az óvodás gyermekek. Egy általam írt pályaművel szeretném bemutatni, hogy az 5-6 éves korosztálynak komplexen hogyan ismertettem meg a parlagfüvet, mint allergén növényt, valamint e témába a szülők bevonási lehetőségét. Játéktevékenységekkel és egy mese megírásával pályáztam. A mesélésembe interaktívan bevontam a gyermekeket is, akik ezáltal a mese részeseivé váltak. Helyszíni megismertetésre, mivel allergén növény nincs lehetőség, ezért a parlagfüvet lepréseltem és lefóliáztam. Megismertettem velük a gyógynövényeket is, amelyek a parlagfűvel szemben az egészségünket védik, a betegségből való felépülésünket szolgálják. A szülőket e témába úgy vontam be, hogy szülői értekezleten az óvoda gyermekorvosa, „Allergia a családban” címmel előadást tartott. Óvodánk környezetvédelmi programja az élménypedagógiára épül. Madárbarát és Biztonságos óvoda cím birtokosai vagyunk. E két cím elnyeréséhez a csoportomban dolgozók, gyerekek és szüleiknek lelkiismeretes munkája nagymértékben hozzájárult. 

 A mese címe: Mese Palkó juhászról, aki meggyógyította a beteg királylányt.

Ének: Palkó juhásznak jól megy dolga… (a mesét Palkó juhász báb mozgatásával meséltem)    

Hol volt, hol nem volt, élt egyszer egy király Nevesincs országban. Volt annak egy csodaszép és makkegészséges lánya, aki sohasem volt beteg. Egyszer nyár végén, képzeljétek el, (figyeljetek!) elkezdett tüsszengetni, köhögni, folyton csak az orrocskáját fújta, fájt a torka, könnyezett a szeme, pedig nem volt megfázva. Az öreg király kihirdette, hogy aki meggyógyítja a lányát, neki adja feleségül és ő lesz az ország királya. Jöttek is a csodadoktorok, de senkinek nem sikerült a királylányt meggyógyítani. Napról, napra betegebb lett. Képzeljétek el, hogy az én országomba is eljutott a hír, hogy a királylány milyen beteg. Ahogy meghallottam,  a tarisznyámba a pogácsa mellé (figyeljetek!) betettem az orrcseppet, a szemcseppet, az orrsprayt, az orrkenőcsöt és a gyógyszeremet. Hajnaltájban elindultam és délben már a király előtt álltam. A király megmosolygott, amikor megtudta, hogy szeretném meggyógyítani a lányát, hiszen ez még a csodadoktoroknak sem sikerült, nemhogy nekem, szegény juhászlegénynek. Arra kértem az öreg királyt, hogy tegyünk egy próbát és kivettem a tarisznyámból (soroljátok fel, hogy miket!). Lássatok és halljatok csodát, a királylány napról napra jobban lett. Ismét hangos kacagásától zengett a palota. Egyre kevesebbet tüsszentett (a gyerekek sorolják tovább!). Az öreg király nagyon boldog lett, hogy az ő egy szem lánya jobban lett.  Rögtön magához is hivatott és megkérdezte tőlem, hogy honnan tudtam azt, hogy ezektől a gyógyszerektől jobban lesz a lánya, és hogy mi a baja. Elmeséltem neki, hogy én is ilyen beteg voltam, addig amig egy doktor meg nem vizsgált és fel nem írta ezeket a gyógyszereket (a gyerekek sorolják fel!)

- Mondd már meg édes fiam, milyen betegsége van a lányomnak?

- A királylány betegségének a neve allergia.

- Mi okozta a lányom betegségét?

- A parlagfű – válaszoltam.

- Parlagfű, parlagfű mi az a parlagfű? – kérdezte az öreg király.

- A parlagfű, az egy olyan növény, amelynek a virágporától, ha beszippantják, akkor vannak emberek, úgy mint én és a királylány betegek lesznek.

- Most már mindent értek, de hol terem az a parlagfű?- kérdezte a király.

- Megmutatom, csak kocsikázzunk ki arra az aranyrétre, ahol a királylány labdázni szokott.

Hamar meg is állítottam a kocsit, mert megpillantottam  az út szélén, az árokpartján a sok-sok virágzó parlagfüvet.

- No, felséges királyom ime a parlagfű. Ez is egy növény amelynek, gyökere, szára, levele és virága van. Az allergiát a virágban lévő virágpor okozza. Nyár végén kezd virágozni és ott terem, ahol nem gondozzák a földet.

- Adjál tanácsot, hogy mit tegyünk azért, hogy ne legyünk betegek a parlagfűtől!

- Mielőtt el kezd virágozni a parlagfű (figyeljetek!) ki kell kapálni, le kell sarlóval vágni, le kell kaszálni vagy kesztyűben tövestől ki kell húzni a földből – válaszoltam.

- Nagyon okos és derék legény vagy, ezért megérdemled a lányom kezét és azt, hogy te legyél Nevesincs ország új királya. - veregette meg a vállamat a király.

- Jövőre mielőtt elkezdett volna virágozni a parlagfű, Nevesincs ország lakói (sorolják fel és mutassák is meg, hogy mit csináltak a parlagfűvel)

Az én országomban attól az évtől kezdve senki sem szenvedett parlagfű allergiában. Mindenki ismerte a parlagfüvet és tudta, hogy mikor és hogyan kell ellene védekezni. Ha a parlagfüvet le nem kaszálták volna az én mesém is tovább tartott volna.

Játéktevékenységek a témában

Labirintus: a bekötött szemű gyermek a gyeptéglákon keresztül a gyermekek irányításával próbáljon eljutni a parlagfűhöz és kesztyűs kézzel húzza ki! A jobb csuklóra húzott gumigyűrű segít a tájékozódásban

Kártyázás: Fekete Péter kártyajáték szabálya alapján. A kártyalapokon gyógynövények képei, mindegyiknek meg van a párja, csak a parlagfű kártyának nem. Az lesz a vesztes, akinél a parlagfű kártya marad

Memóriajáték:.A kártyalapokkal memóriázhatunk is, de akkor már a parlagfű kártyának is lesz párja .

Lepréselt és lefóliázott parlagfű képének kirakása (puzzle) Összevágott, összekevert részekből rakják ki a lepréselt parlagfüvet  

Növény puzzle.

A legismertebb gyógynövények és a parlagfű képének kirakása az összevágott részekből.  

Szinezz, de okosan! Próbálják felismerni a növényeket akkor is, ha nem színesek róluk a képek.  Rajzok a gyógynövényekről és a parlagfűről. Csak a parlagfüvet színezd ki!

Most mutasd el!

 A kártyákon a parlagfű allergia tünetei (tüsszentés, torokfájás, köhögés, könnyezés, orrfújás)  a parlagfű elleni védekezés lehetőségei(kaszálás, sarlózás, kesztyűbe gyomlálás, kapálás) a gyógymódok( szemcsepp, orrspray, orrcsepp, orrkenőcs, gyógyszer) láthatóak. Húznak egyet, elmutogatják és a többiek kitalálják.     

Igaz – hamis játék.

Piros tárcsa felemelésével – hamis, zöld tárcsa felemelésével igaz az állításom. pl. a parlagfű virágában lévő virágpor okozza az allergiát ( zöld tárcsa). A parlagfű az egy gyógynövény   (piros tárcsa)

A pályamunkámmal a város óvodapedagógusai között a harmadik helyen végeztem. Nagyon örültem, hogy ezzel az eredménnyel tovább öregbíthettem óvodám eddig is jó hírnevét.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.


 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja