SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ballagásunkra "hamuba sült" pogácsát sütöttünk

Patóné Árkosi Judit [cikkei] - 2016-11-25
"Búcsúzom az óvodától, mindent köszönök,
Emlékezni fogok rátok, s ha majd felnövök
Én is idehozom majd el az én gyermekem,
S vele is úgy játsszatok majd, mint ahogy velem"...(Buborék együttes - Ovibúcsú)

Patóné Árkosi Judit vagyok Nyíregyházáról a Tündérkert Keleti Óvoda Százszorszép Tagintézményéből. 31 éve vagyok a pályán és az évek során azt tapasztaltam, hogy a gyermekek már a beszoktatás első napjaitól nagyon szeretik a mintázási tevékenységeket.

 Ebből kiindulva a só- lisztgyurmázás mellett az év folyamán, ünnepekre igazi sütiket is sütöttem velük. Ennek köszönhetően már igen sok ismeretük van az alapanyagokról, tulajdonságaikról, munkafolyamatokról, eszközökről. Közeledett az óvodai ballagásunk. Óvodánkban még mindig nagy hagyománya van a búcsúzó óvodások ballagásának. Ebben az évben a ballagásra készülődést rendhagyó módon szerveztem meg a kolleganőmmel. A búcsúzó nagycsoportosok a ballagási tarisznyájukat szalvéta technikával díszítették ki és néhány szülő pedig megvarrta. Megbeszéltem velük, hogy ők már olyan ügyesek, hogy ezért mindenki magának fogja megsütni a tarisznyájába való pogácsáját. Nagyon szeretem a gyűjtő munkába a szülőket is bevonni hiszen, ezáltal ők is részeseivé válnak a produktum létrehozásának. A sütizős délelőttünket egy szaktanácsadó is végignézte. Elismerő szavakkal illette a látottakat és hallottakat.

A tevékenység előzményei: Készülődés a pénteki  csoport ballagásra, szalvéta technikával díszítik a tarisznyájukat, receptkeresés, alapanyagokról lista készítés,  bevásárlás, a tészta összeállítása a recept szerint. Receptes füzet készítése a csoport anyukáival. Só - lisztgyurmából sütemények készítése a babakonyhai játékhoz. A sütéshez szükséges kellékek, eszközök beszerzése. A témához kapcsolódó játékok játszása, közmondások, versek, mesék, dalok meghallgatása, tanulása

 A sütés menete: Kézmosás, kendő, kötény felkötése a tevékenység megkezdése előtt. A tészta megfelelő vastagságura nyújtása. Pogácsa kiszaggatása. A pogácsák tetejének megkenése tojással. Az elfogyasztásra készítendő pogácsa tetejének megszórása sajttal vagy szezámmaggal.Tepsibe rakás (sütőpapír elhelyezése, kivajazás, lisztezés) Sütés a konyhán. Kosarakba szedjük a kisült pogácsákat. A tarisznyába sült pogácsát nem folpackozzuk le, hagyjuk, hogy a levegőn megkeményedjen. A sajtos vagy szezámmagosat pedig lefolpakkozuk, hogy puha maradjon.

  Koncentráció a rajzolással, festéstéssel, mintázással, kézimunkával: Peremes rajztáblába szórt lisztbe és darába rajzoljanak hurkapálcával vagy az ujjukkal.Kedvenc péksüteményük ábrázolása. Boltos játék hirdetőtáblájának megtervezése, elkészítése.Természetes anyagokból, magvakból faliképek készítése egyedi elképzelés alapján a babaszobába. Süteményes füzetbe képek készítése. Só- liszt gyurmából sütemények mintázása, kosarak papírfűzéssel

 A külső világ tevékenység megismerésével:  Egy búzaszem élete- hogyan lesz a búzából, pogácsa? Molnár, pék, boltos munkájának megismerése. Az alapanyagok felsorolása, beazonosítása, felismerése halmazállapot, ízlelés és tapintás alapján.

 A matematikai tapasztalatszerzéssel: Az alapanyagok kimérése poharakkal, bögrékkel, kis és nagykanalakkal.Halmazok képzése az alapanyagokból. A sütéshez használt eszközök, kellékek kiválogatása, csoportosítása. Számlálás, számképek felismerése, megnevezése, mennyiségek összehasonlítása. Vékonyabbra vagy vastagabbra nyújtás. Osztályozás,a pogácsák sorba rakása. A tepsi kivajazott bal oldalára a tarisznyába készített pogácsákat, a sütőpapíros jobb oldalára pedig a sajtos és szezámmagos pogácsákat tegyék, amit majd meg fogunk enni.     .

 Énekekkel: A part alatt…Süssünk, süssünk valamit... Recse, recse pogácsa... Buborék együttes: Ovi búcsú (cd-ről)

Versekkel, mesékkel: Mese a falánk tyúkocskáról és A vajas pánkó című mese. Mátyás király kenyere c. mese. Egy búzaszem története c. mese. Szász Károly: Miből lesz a kalácska?

Anyanyelvi neveléssel: Találós kérdések a sütés témával kapcsolatban. Kakukktojás. Szófűzés (sütemények) Barkochba- játék. Hol hallod a szóban az adott hangot? (elől vagy hátul)

Szókincsbővítés (gabona, széna, csépelés, kombájn, sarló, kasza) Képolvasás a pogácsa alapanyagainak és a munkafolyamatok felsorolásával.

 Építőjátékokkal: Kemencét és pékséget készítenek az építőkockákból.Makett készítéshez felhasználják a tálkákban kikelt búzát.

Babakonyhai játékkal: A só- liszt gyurmából mintázott süteményeket felhasználják a vendégvárásra és a terítéshez.

Boltos játékkal: Asó- liszt gyurmából készített pékárukat, süteményeket árulják.(vevő- eladó)

Társasjátékokkal: Süteményeket ábrázoló kártyák, memória, párosító, puzzle, kirakós kockák, szívószálas süteménykeresők.

 Úgy értékeltem ezt a délelőtt, hogy nagyon jól hozzájárult a gyermekek életre neveléséhez. Nagy örömmel töltött el, amikor a ballagó tarisznyában lévő pogácsát örömmel mutogatták szüleiknek és azzal dicsekedtek, hogy ezt bizony ők sütötték. Remélem, hogyha évtizedek múlva majd gyermekeiknek fogják megmutatni a tarisznyájukat és a benne lévő pogácsát, még akkor is jó emlékkel fognak visszagondolni az óvodás évekre.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.


 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja