SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rövidlátó a gyerek, azaz mínuszos a lencse

Szőke Judit [cikkei] - 2008-08-21
A tanuláshoz, később a munkavégzéshez nagyon fontos, hogy a gyerekek jól lássanak. Az idejében felismert szemészeti rendellenességek gyógyításához a kisiskolás kor szinte az utolsó lehetőség. Hamarosan elkezdődik az iskola. A gondos szülő - akárhány éves is gyermeke - elviszi, elküldi egy rutin szemészeti vizsgálatra a kicsit-nagyot.
  A szemészeti vizsgálat fájdalommentes, s ennek révén akár életre szóló gondoknak, betegségeknek is elejét lehet venni, sőt a pályaválasztást is befolyásolja a látószerv egészsége, kifogástalan működése.  
Van, hogy a gyerek panaszkodik is, vagy észrevesszük, hogy hunyorog, „félrelát”, netán színt téveszt. Figyeljünk fel arra, ha már most, vagy az iskolában fejfájásról, fáradékonyságról panaszkodik. Ennek sok oka lehet, például valamilyen fénytörési hiba az oka. A gyermekszemészeti vizsgálatot követő kezelés, szemüveghasználat megszüntetheti a panaszokat.  Tökéletes fénytörésű az a szem, amelyben a végtelenből jövő, párhuzamos fénysugarak épp az ideghártyán egyesülnek éles képpé - mondják a szemészek. Na, ez így igen tudományosan hangzik, fordítsuk hát le a laikus gyakorlat „nyelvére”! Aki közelre és távolra is tökéletesen lát, nem kancsalít, és a közelre való alkalmazkodás nem jelent megerőltetést a számára, annak nem kell szemüveg. A fénytörési hibák egyike a rövidlátás.

Nem látja a táblát?


Rövidlátásról akkor beszélünk, ha a párhuzamos fénysugarak még az ideghártya előtt egyesülnek. Ez adódhat abból, hogy a szem hosszabb, mint az átlag, vagy felszíne relatíve túl domború. Ahhoz, hogy a rövidlátó kis páciens megfelelő eszközzel legyen ellátva, kellő dioptriájú szóró, azaz „mínuszos" lencsét kell a szeme elé tenni. Így korrigál a szemészet. Megkülönböztetünk kis- (1-3 dioptria), közepes- (4-6 dioptria) és nagyfokú (7 dioptria felett) rövidlátást. A kis- és a közepes fokú rövidlátás általában tökéletesen korrigálható szemüveggel, kontaktlencsével, egész életen át jól fog az illető látni. A nagyfokban rövidlátók körében már többféle egyéb betegség is előfordul, ám már ők is egyre tökéletesebben kezelhetők.
A rövidlátás általában 6 és 10 éves kor között jelentkezik. Ennek megvan a maga magyarázata: a kisgyermek hirtelen nagyot nő, a szem hossza is növekszik. Első panasz lehet, hogy a gyermek nem látja az iskolában a táblát, vagy közel sétál a TV-hez….
A szemészek között is vita van arról, hogy ilyenkor az épp megfelelő, vagy az annál erősebb dioptria kell-e. Abban egyetértés van, hogy a rövidlátó gyermek személyisége a mérvadó. Van, aki nem „akar túl messze látni”, és van, aki a legapróbb részlet vizualitását is élesen igényli. A fő, hogy az iskolai teljesítményt ne rossz irányba befolyásolja a rossz látás, illetve a nem megfelelő dioptriájú szemüveg. A serdülőkor elején, a gyors testi növekedés miatt jön a következő hullámvölgy: a rövidlátás gyorsan romolhat. Nem ritka a 2-3 dioptriás romlás, de nem kell megijedni, mert ez az állapot csak rövid ideig tart, majd a dioptria-igény stabilizálódik. 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja